Zaloguj się
< Powrót   Fakty o klimacie

Czy sadzenie lasów rozwiąże problemy klimatyczne?


Wyobraź sobie, że całą Polskę obsadzamy lasem. Czy to wystarczy, żeby rozwiązać kryzys klimatyczny? Nie! Nadal nie wystarczyłoby to, żeby pochłonąć wszystkie krajowe emisje dwutlenku węgla.

Dlatego sadzenie lasów nie rozwiąże wszystkich problemów klimatycznych. Jest jednak ważnym uzupełnieniem niezbędnych działań, żeby zażegnać kryzys. Jakich? Radykalnego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Tylko „zerując” emisje możemy zatrzymać katastrofę.

Na czym polega „zero netto”, zwane też neutralnością klimatyczną, węglową czy emisyjną? To zasada, według której trzeba wyeliminować jak najwięcej emisji gazów cieplarnianych. Między innymi dzięki szybkiemu przechodzeniu z paliw kopalnych – węgla, ropy, gazu – na odnawialne i bezemisyjne źródła energii, takie jak słońce i wiatr.

Zawsze jednak pozostanie niewielka część emisji, których nie da się uniknąć. Można je usunąć z atmosfery, na przykład dzięki sadzeniu lasów. Jest to więc świetne uzupełnienie redukowania emisji gazów cieplarnianych.

Bioróżnorodnym lasom mówimy „tak!”. Ale działamy też, żeby szybko i zdecydowanie zmniejszać emisję gazów cieplarnianych.