Sterowanie gestami w smartfonie – jak działa i czy pozwala łatwiej obsługiwać telefon?
11 stycznia 2021
2021-01-22T06:54:33+00:00
W wielu nowoczesnych smartfonach na przednim panelu nie ma żadnych fizycznych przycisków, które umożliwiałyby nawigację po menu urządzenia. W niektórych modelach możliwe jest ustawienie wirtualnych buttonów w miejscu, gdzie zazwyczaj znajdowały się tradycyjne przyciski. Jednak coraz więcej producentów daje możliwość obsługi telefonów gestami.
W nowszych telefonach marki Apple jest to domyślna funkcja, w wielu modelach z Androidem zaś użytkownik może sobie wybrać preferowany sposób obsługi urządzenia. Jak działa sterowanie gestami i czy pozwala łatwiej obsługiwać telefon?
Od przycisków do sterowania gestami
W iPhone’ach od samego początku obsługa była ograniczona zaledwie do jednego przycisku, który pozwalał wracać do głównego ekranu, ale konkretne czynności wykonywało się za pomocą przycisków wirtualnych lub gestów. Ostatecznie w modelu iPhone X i późniejszych zrezygnowano również z tego przycisku – telefon obsługuje się wyłącznie gestami.
W telefonach z Androidem początkowo nawigacja odbywała się za pośrednictwem trzech przycisków:
- Home – którym wracało się do głównego ekranu;
- Wstecz – którym wracało się do poprzednio otwartej karty/aplikacji;
- Menu – którym otwierało się menu zarządzania uruchomionymi aplikacjami.
Obecnie postawiono na pewnego rodzaju rozwiązanie hybrydowe. Fizyczne przyciski praktycznie już nie występują, ale na ekranie pojawiają się wirtualne odpowiedniki z identycznym układem. Użytkownik nowszych modeli smartfonów Samsung, OPPO, Xiaomi, czy Huawei może wybrać, czy woli korzystać z przycisków, czy przejść na sterowanie gestami, działające podobnie jak w iPhone’ach.
Sterowanie gestami – przykłady i dobre praktyki
Dobrze zaprojektowane sterowanie gestami powinno być intuicyjne, proste i precyzyjne. Intuicyjne, bo gest odpowiadający za akcję powinien być naturalny dla użytkownika. Proste, aby użytkownik w łatwy sposób mógł opanować wszystkie ruchy, które umożliwią mu obsługę telefonu. Precyzyjne, aby smartfon za każdym razem poprawnie odczytywał gest i intencję użytkownika.
Jak w praktyce wyglądają gesty? Przykładowo, zarówno w telefonach z iOS, jak i Androidem, przesunięcie palcem od lewej krawędzi ekranu oznacza powrót do ostatnio otwartej karty. Z kolei od prawej – przejście do następnej. W celu przełączania między otwartymi aplikacjami, wystarczy przesuwać palcem w prawo lub w lewo wzdłuż dolnej krawędzi ekranu. Można to porównać do przeglądania książki i w ten sposób zaprogramowane sterowanie gestami należy uznać za całkowicie naturalne. Podobnie należy traktować szybkie pociągnięcie od dołu ekranu, które zamyka okno aplikacji (ale nie wyłącza jej) – to z kolei nawiązanie do przycisku „home”, który pierwotnie się tam znajdował.
Dobrym przykładem prostego rozwiązania jest szybkie dwukrotne stuknięcie w ekran, które wybudza telefon, lub przejechanie równocześnie trzema palcami po ekranie w celu wykonania zrzutu ekranu – tak działa to w niektórych telefonach z Androidem. W przypadku sytemu iOS w iPhone’ach, przesunięcie palcem od prawej górnej krawędzi otwiera menu podręczne, a od lewej – centrum powiadomień.
Dodatkowe możliwości sterowania gestami
Czasem sterowanie gestami jest też wykorzystywane do obsługi aplikacji. Przykładowo dłuższe przytrzymanie ikony może wysunąć dodatkowe menu, dzięki któremu można wykonać szybciej jakąś czynność. W wielu aplikacjach banków, po dłuższym naciśnięciu można od razu wygenerować kod BLIK, bądź rozpocząć wykonanie przelewu. W aplikacjach mediów społecznościowych z kolei można szybko przejść do publikacji statusu lub centrum powiadomień.
Ciekawe rozwiązania zastosowała w swoich urządzeniach firma Motorola, w takich jak modelach jak Moto E7 Plus czy Moto G9 Play. Tak zwane Gesty Moto pozwalają uruchamiać na przykład aparat czy latarkę w smartfonie przez potrząśnięcie lub obrócenie telefonu w odpowiedni sposób.
Telefon ze sterowaniem gestami – Android czy iOS?
Trudno wskazać jednoznacznie, gdzie gesty funkcjonują lepiej – w telefonach z Androidem czy iOS-em. W pierwszym systemie producenci poszczególnych urządzeń mogą korzystać zarówno z rozwiązań dostarczonych przez Google’a, czyli producenta systemu operacyjnego, jak i własnych. W iOS z kolei wybór urządzeń jest zdecydowanie mniejszy, ale pozwala to Apple’owi jeszcze lepiej dostosować stosowanie gestami do konkretnych modeli smartfonów.
Przeczytaj też: iOS vs. Android – porównanie systemów operacyjnych smartfonów od Apple’a i Google’a
Nie ulega natomiast wątpliwości, że sterowanie gestami to teraźniejszość i przyszłość smartfonów, a do przycisków na frontowym panelu urządzenia żaden producent już raczej wracać nie będzie.
Mogą Cię również zainteresować
-
Dobre seriale kryminalne z różnych stron świata – poznaj kilka tytułów