Od pewnego czasu nowoczesne technologie towarzyszą nam już codziennie. Coraz prawdziwsze staje się także powiedzenie, że bez telefonu czujemy się jak bez ręki. Dotyczy to także dzieci, nawet tych najmłodszych. My, dorośli, mniej lub bardziej biegli w wirtualnym świecie, wiemy, jak się w nim poruszać, ale czy mamy świadomość, w jaki sposób dbać o młodsze pokolenia? Nasuwa nam się wiele pytań, w tym to, jak sprawdzić, które aplikacje dla dzieci są bezpieczne. Podpowiadamy.
Dzieci a telefony komórkowe
Kiedyś komórki były dla dorosłych, potem także dla nastolatków, a później dla starszych dzieci. Granica wieku, gdy przychodzi czas na pierwszy telefon komórkowy, stale się obniża.
Z Badania Założycielskiego Krajowego Instytutu Mediów wynika, że ze smartfonów korzysta niemal 43% dzieci w wieku 4-9 lat! Natomiast z badania przeprowadzonego przez UKE (raport z badania dzieci i rodziców 2021) dowiadujemy się, że ponad 57% młodych użytkowników telefonów komórkowych samodzielnie instaluje sobie aplikacje.
Najmłodsi w szczególności upodobali sobie oglądanie bajek i filmów na smartfonach i tabletach. Często korzystają w tym celu z aplikacji YouTube. Spora część dzieci lubi też grać w gry oraz korzystać z aplikacji edukacyjnych. Zwłaszcza aplikacje edukacyjne są doceniane również przez rodziców.
W sklepach bez problemu znajdziesz aplikacje dla dzieci, m.in. do nauki matematyki czy angielskiego. Co ciekawe – dostępne są nawet takie rozwiązania jak aplikacja do mycia zębów dla najmłodszych!
Aplikacje dla małych dzieci w Google Play i App Store
W Polsce nadal przeważająca część użytkowników korzysta z telefonów z systemem Android. Tym samym może sięgać po zasoby dostępne w sklepie Google Play. Wybór darmowych aplikacji dla dzieci ułatwia podział na różne kategorie. W przypadku aplikacji dla dzieci warto zwrócić uwagę na kategorię nadrzędną – „familijne”. Następnie mamy do wyboru jedną z kategorii podrzędnych, takich jak gry logiczne, gry przygodowe czy aplikacje edukacyjne dla dzieci. Do takich aplikacji należą np. aplikacje matematyczne lub do nauki języka angielskiego.
Aplikacje edukacyjne dla dzieci na Android są szczególnie popularne, a ich twórcy chętnie udostępniają zasoby do nauki rysowania czy czytania. Możesz też wybrać przedział wiekowy, np. aplikacje dla dzieci do 2 lat lub dla tych, które skończyły 3 lub 4 lata.
W Google Play znajdziesz wiele darmowych aplikacji dla dzieci. Niektóre z nich występują natomiast jedynie w wersji płatnej. Jeśli posiadasz abonament komórkowy w Orange, opłatę możesz doliczyć do miesięcznej faktury. Wystarczy, że wybierzesz formę płatności przez operatora.
Dowiedz się więcej o płatnościach z Orange >>
Oczywiście zarówno aplikacje dla dziewczynek, jak i dla chłopców są też dostępne na urządzenia z systemem iOS. Możesz je przeglądać w App Store. Poznaj nasze propozycje.
Bezpieczne aplikacje dla dzieci
Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko w sieci ma pod ręką wyłącznie bezpieczne aplikacje, możesz zainstalować je samodzielnie (do pobrania z Google Play i App Store). Obecnie dużą popularnością cieszą się aplikacje dla dzieci, takie jak:
- Adamada Czyta Dzieciom
Aplikacja skierowana jest dla dzieci mających zaledwie 2 lata (kategoria PEGI 3). To bajki czytane przez znanych aktorów, które umilą maluchom zasypianie, a także nauczą je wielu interesujących rzeczy. Do wyboru mamy takie tytuły jak: „Gdańsk. Przewodnik dla młodych odkrywców”, „O dzieciach, które kochają książki” i inne.
- YouTube Kids
YouTube dla dzieci to aplikacja posiadająca oznaczenie wiekowe PEGI 3. Umożliwia dzieciom oglądanie odpowiednich dla nich filmów w internecie. W aplikacji mamy do wyboru różne kategorie filmów, takie jak: sztuka i plastyka, zabawki i rozrywka, nauka i hobby, programy i kreskówki.
- iFiszki Kids (do pobrania w App Store)
Jest to aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci w powyżej 4. roku życia. Mamy do dyspozycji ponad 400 słówek na kartach, które pomagają przyswoić pisownię i wymowę. Dzięki tej aplikacji nauka angielskiego stanie się dla dzieci łatwa i przyjemna.
Przeczytaj też: Gry odpowiednie do wieku? Poznaj system oceniania gier PEGI >>
Zagrożenia w sieci
Skoro dzieci i młodzież mają tak duży dostęp do sieci i często samodzielnie instalują nowe aplikacje, oznacza to, że są narażeni na niebezpieczeństwa, o których mogą po prostu nie wiedzieć. Jak zatem uchronić dziecko przed nieodpowiednimi do jego wieku aplikacjami?
Większość rodziców obawia się, że ich dziecko może mieć w internecie kontakt z nieodpowiednimi osobami czy treściami, takimi jak pornografia, przemoc, rasizm czy hejt. Nie zapominajmy jednak o tym, że jednym z poważniejszych problemów związanych z działalnością w sieci jest kradzież danych osobowych. Instalując aplikację w telefonie czy logując się do gry, Twoje dziecko podaje dane osobowe, które mogą być poufne. Darmowe aplikacje dla dzieci, zwłaszcza te niesprawdzone, mogą zainfekować telefon i zainstalować w urządzeniu wirusa. Jeszcze gorszym scenariuszem jest możliwość obciążenia Twojej karty płatniczej – wynik zakupów dokonanych przez Twoją pociechę.
Bezpieczne dziecko w sieci – aplikacje kontroli rodzicielskiej
Google, podobnie jak inne wyszukiwarki i portale, daje Ci możliwość wglądu w aplikacje, których używa Twoje dziecko. Na rynku dostępnych jest coraz więcej aplikacji umożliwiających śledzenie działań dzieci w sieci. To zapewnia rodzicom możliwość kontroli niezależnie od tego, czy są przy dziecku w danym momencie, czy też nie. Jedną z takich aplikacji jest Bezpieczne Dziecko w Sieci.
Dzięki niej możliwe jest nie tylko przeglądanie aplikacji, z jakich korzysta nasze dziecko, ale także ustalenie czasu korzystania z urządzenia, uwzględniając do tego odpowiednie, stałe godziny. Dzięki temu rozwiązaniu zwiększysz szanse na to, że dziecko znajdzie w przeglądarce tylko informacje bądź aplikacje stosowne do jego wieku.
Co ważne, aplikacja Bezpieczne Dziecko w sieci działa niezależnie od sieci, do której podłączony jest telefon. Możesz zdalnie zarządzać telefonem dziecka z poziomu swojego smartfona. Wygodne, prawda? Możesz ją przetestować przez miesiąc za darmo.
Dowiedz się więcej o aplikacji Bezpieczne Dziecko w Sieci >>