Nowoczesne technologie mobilne w sieciach kampusowych
Sieć i transmisja 22 grudnia 2020 4 minuty czytania

Nowoczesne technologie mobilne w sieciach kampusowych

Digitalizacja to fakt. Rozwija się we wszystkich dziedzinach naszego życia: od edukacji po przemysł. Firmy, które chcą się liczyć na rynku, bez względu na branżę w jakiej działają, muszą być otwarte na nowe technologie. Jeszcze kilka lat temu mówiono o modzie czy trendach technologicznych. Jednak dziś jest to swojego rodzaju must have.

By móc być konkurencyjnym przedsiębiorstwem należy najpierw rzeczowo przeprowadzić analizę jego możliwości, potrzeby klienta oraz przemyśleć jakie etapy produkcyjne powodują zwiększone nakłady finansowe lub stratę czasu dla firmy. Nie chodzi tu bezrefleksyjną pogoń za lepszymi wynikami. W grę wchodzi zadowolenie klientów, solidność, wysoka jakość świadczonych usług lub produktów, przy jednoczesnym sprawnym, świadomym  oraz szanującym środowisko naturalne zarządzaniu organizacją.

5G i przemysł

Firmy nie potrzebują już dowodów na to, że cyfryzacja to przyszłość. Pytanie więc brzmi nie „po co”, ale „kiedy”. Cyfrowa transformacja, choć może wydawać się szumnym hasłem, dzieje się tu i teraz, a możliwości jakie daje są dużo szersze niż mogłoby się wydawać.

Technologia 5G realnie wpłynie na przyspieszenie automatyzacji i robotyzacji procesów. Ulegną zmianie linie produkcyjne oraz sposób ich funkcjonowania, co pociągnie za sobą zmniejszenie kosztów przy jednoczesnym podwyższeniu standardów i efektywności pracy. 5G charakteryzuje się dużą przepustowością oraz niskimi opóźnieniami. Dzięki temu do sieci można podłączyć zdecydowanie więcej urządzeń, czujników, sensorów, kamer wideo, pojazdów autonomicznych oraz przesyłać ogromne ilości danych.

W wielu miejscach już teraz możemy znaleźć obiekty, w których wykorzystuje się sieć piątej generacji. W tych nowoczesnych fabrykach rewolucji uległy nie tylko taśmy produkcyjne, ale przede wszystkim zmienił się sposób oraz ilość gromadzenia danych.

Przykłady? Jest ich mnóstwo, bo coraz więcej przedsiębiorstw widzi potrzebę gruntownych zmian sposobu pracy, który jest niewystraczający w nowych realiach.

Doskonałym przykładem jest belgijskie przedsiębiorstwo, produkujące wysokojakościowe materiały z plastiku – Covestro. Firma zdecydowała się wdrożyć sieć 5G do kompleksu przemysłowego, odpowiedzialnego za wytwórstwo aniliny (organiczny związek chemiczny) potrzebnego w produkcji MDI (związku chemicznego wykorzystywanego w produkcji tworzyw sztucznych). Pracownicy zostali wyposażeni w tablety, dzięki którym mają dostęp do obszernej cyfrowej dokumentacji technicznej, mogą połączyć się zdalnie z innym specjalistą i udostępnić w czasie rzeczywistym wysokiej jakości nagranie wideo pracujących maszyn, czy zgłaszać do systemu awarie.

Ponadto pracownicy korzystają ze specjalnych kamer, umieszczonych na kaskach lub okularach. Po odpowiedniej komendzie głosowej system z kamery wykonuje odpowiednie zadanie (np. skanuje kod QR). Dzięki temu rozwiązaniu pracownik ma zapewnioną swobodę ruchów i wolne ręce.

Innym przykładem szerokiego wykorzystania 5G jest port w Antwerpii, będącym drugim co do wielkości portem w Europie oraz jednym z największym na świecie. Zapewnienie sprawnego funkcjonowania tego międzynarodowego portu, który obsługuje rocznie blisko 15 tysięcy statków morskich jest kluczowe dla światowego obrotu towarowego. Dzięki sieci 5G dane z ruchomych kamer, radarów oraz sonarów zainstalowanych na holownikach przesyłane są w czasie rzeczywistym do centrum kontroli.

Sieć 5G umożliwia także niezawodną komunikację wideo między jednostkami holującymi statki. Nagrania z kamer wideo umożliwiają również ustalenie przyczyn incydentów i uszkodzeń powstałych podczas realizowanych operacji.  Dzięki wdrożonym rozwiązaniom zwiększono poziom bezpieczeństwa oraz liczbę obsługiwanych statków.

5G_Antwerpia

Wartą przytoczenia jest także fabryka Schneider Electric, która jako pierwsza we Francji, została wyposażona w prywatną sieć 5G. Rozwiązanie przeniosło sposób pracy inżynierów oraz obsługi na zupełnie inny poziom. Jednym z wdrożonych w tej fabryce rozwiązań są tablety z aplikacją AR pozwalające operatorom, po sfilmowaniu obiektu, uzyskać w czasie rzeczywistym potrzebne dane z sytemu np. informacje o statusie, przyszłych konserwacjach czy częściach wymagających wymiany.

Rozwiązanie ma oczywiście szersze znacznie niż przyjazna dla oka forma graficzna. Zminimalizowano błędy ludzkie oraz liczbę przestojów przy jednoczesnej poprawie efektywności operacyjnej.

5G-Schneider

Sieci kampusowe oparte na technologiach komórkowych

5G to ogromna szansa na zwiększenie efektów pracy zespołu specjalistów, działających od tej pory na nowych zasadach: łącząc ludzkie siły z możliwościami urządzeń smart. Co ważne rozwiązania nie są dedykowane konkretnej branży czy specyficznemu produktowi. Automatyzację procesów oraz dokładniejszą prace systemów można zastosować praktycznie w każdej firmie, ale to właśnie przemysł może być jednym z kluczowych beneficjentów nowej technologii.

Podstawową, niezwykle docenianą przez firmy cechą sieci kampusowych jest zapewnienie stabilności, szybkości przepływu danych oraz możliwości podłączenia dużej ilości urządzeń. Nowoczesna, szybka i bezpieczna sieć bezprzewodowa może przenieść przedsiębiorstwo na zupełnie inny poziom rozwoju.

Co to znaczy? Możliwości jest wiele: od rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości po obsługę pojazdów autonomicznych, o których pisaliśmy wyżej.  Oczywiście do sieci mogą zostać przyłączone także  tradycyjne narzędzia pracy jak laptopy czy smartfony, ale to właśnie dzięki cennym danym z wielu urządzeń smart firma ma dostęp do ogromnej ilości informacji, które można wykorzystać w celu zwiększenia produktywności i zmniejszenia kosztów.

Rodzaje sieci kampusowych

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje sieci kampusowych, które są oparte o technologie komórkowe. Pierwsza z nich to prywatna sieć komórkowa, w której zasoby sieci bezprzewodowej są do wyłącznej dyspozycji firmy. Jest to możliwe dzięki dostarczonym specjalnie w tym celu kartom SIM.

Taka sieć nie jest zintegrowana z siecią operatora, a przesyłane w niej dane np. nagrania z kamer wideo lub dane z sensorów zazwyczaj są przechowywane i przetwarzane lokalnie, co zwiększa poziom bezpieczeństwa oraz zapewnia maksymalne prędkości transmisji danych i niskie opóźnienia.

Drugi rodzaj sieci kampusowych to dedykowany zasięg sieci komórkowej w technologii 5G/LTE w lokalizacji klienta. W tym przypadku użytkownicy korzystają ze standardowych kart SIM, a dzięki integracji z siecią operatora firma zyskuje dostęp do pełnego zakresu usług oferowanych przez operatora w sieci publicznej. Z uwagi na ograniczony i zwykle wewnętrzny zasięg z zasobów sieci korzysta głównie firma, ale gdyby w jej zasięgu pojawił się np. zaproszony na spotkanie partner biznesowy będący jednocześnie abonentem Orange, to również będzie mógł z niej skorzystać.

siec-kampusowa

Sieć kampusowa 5G/LTE

Kompleksową odpowiedzią na rosnące potrzeby przedsiębiorstw jest oparcie sieci kampusowej na technologiach komórkowych 5G/LTE, które obsłużą najbardziej zaawansowane rozwiązania związane z wirtualną lub rozszerzoną rzeczywistością, sztuczną inteligencją czy pojazdami autonomicznymi wspierając firmy w transformacji cyfrowej.

Z takich rozwiązań korzystają nie tylko zagraniczne firmy. Doskonałym, rodzimym przykładem jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna (ŁSSE), w której zostanie zbudowana wewnętrzna sieć kampusowa 5G/LTE. Inwestycja będzie realizowana przez Orange Polska i ma być gotowa na początku 2021 roku. Na bazie rozwiązania od Orange zostanie stworzony ŁSSE 5G Lab – przestrzeń w której startupy oraz firmy partnerskie będą mogły korzystać z odpowiednich narzędzi, sprzętu oraz infrastruktury do testowania technologii 5G.

– 5G to jeden z ważnych elementów naszej strategii. Wierzymy, że podobne wdrożenia szybko pokażą potencjał rozwiązań nowej generacji. Do budowy sieci 5G wykorzystamy pasmo 3,6 GHz, udostępnione obecnie przez regulatora – mówi Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Popularne tagi

Mogą Cię również zainteresować

  • Światłowód dla gmin – innowacje w służbie samorządów

    Światłowód dla gmin – innowacje w służbie samorządów
    Światłowód dla gmin – innowacje w służbie samorządów
    Sieć i transmisja 27 lutego 2024

    Sieć i transmisja

    Szybki i niezawodny dostęp do internetu jest kluczowy dla samorządów, które pragną zapewnić swoim mieszkańcom usługi na najwyższym poziomie. Poniżej […]

  • Komputery kwantowe – rewolucja w biznesie

    Komputery kwantowe – rewolucja w biznesie
    Komputery kwantowe – rewolucja w biznesie
    Sieć i transmisja 16 stycznia 2024

    Sieć i transmisja

    Rewolucja w codziennych obliczeniach właśnie się rozpoczyna – komputery kwantowe wkraczają do biznesu! Dowiedz się, dlaczego warto zainteresować się tą […]

  • Jak technologia światłowodowa wspiera cyfrowy rozwój samorządów?

    Jak technologia światłowodowa wspiera cyfrowy rozwój samorządów?
    Jak technologia światłowodowa wspiera cyfrowy rozwój samorządów?
    Sieć i transmisja 28 grudnia 2023

    Sieć i transmisja

    Technologia światłowodowa odgrywa kluczową rolę w transformacji cyfrowej i rozwoju lokalnych społeczności. Jak działa technologia FTTH i co samorządy terytorialne […]

  • Sieć 5G. Zmiany nabierają tempa

    Sieć 5G. Zmiany nabierają tempa
    Sieć 5G. Zmiany nabierają tempa
    Sieć i transmisja 6 września 2023

    Sieć i transmisja

    Sieć piątej generacji rozpoczęła swoją ekspansję. W przyszłości zostanie wykorzystana w wielu branżach i zmieni biznes w świat bezprzewodowy. Ma […]