Biznes wysokich lotów. Drony dla dużych firm i instytucji publicznych
Instytucje publiczne 8 grudnia 2022 5 minut czytania

Biznes wysokich lotów. Drony dla dużych firm i instytucji publicznych

Dron firmowy we współczesnym świecie przestał już być gadżetem, a staje się nieodzownym narzędziem rozwoju firmy i wsparciem dla instytucji publicznych. Z tego artykułu dowiesz się, w jakich branżach i działaniach bezzałogowe maszyny latające już wkrótce mogą okazać się niezastąpione.


Za pioniera w komercyjnym wykorzystywaniu dronów można uznać firmy kurierskie. Branża transportowa szybko doceniła benefity, jakie daje wykorzystanie zdalnie sterowanych statków powietrznych:

  • skrócenie czasu dostaw,
  • ograniczenie szkodliwych emisji,
  • optymalizacja kosztów transportu na krótkich trasach.

Możliwość ominięcia korków i bezproblemowego dotarcia z punktu A do punktu B może okazać się bezcenna szczególnie w transporcie medycznym: przy przewożeniu krwi, surowicy, leków czy nawet organów w trudno dostępne miejsca i przy dużej presji czasu.

Jednak potencjał, jaki oferują drony firmowe, nie kończy się na transporcie. Oto kilka spośród setek innych zastosowań, w których już teraz nierzadko nie mają sobie równych.

Przemysł 4.0 potrzebuje dronów firmowych


Do czego służy dron?  Nowoczesny przemysł oparty na algorytmach i Internecie Rzeczy może z powodzeniem wykorzystywać te urządzenia na różne sposoby. Monitorowanie procesów produkcyjnych w ogromnej hali z wieloma setkami maszyn i stanowisk dla ludzkiego personelu może stanowić wyzwanie nie do przezwyciężenia. Ale nie dla drona firmowego. Jak pokazuje przykład fabryki silników Forda w Wielkiej Brytanii, „wsparcie z powietrza” jest bezcenne również w przemyśle.

Zaimplementowane tam drony firmowe ze zdalnymi kamerami termowizyjnymi pozwoliły na bezproblemową kontrolę wysokich suwnic i rurociągów czy wykrywanie ewentualnego przegrzania maszyn. Dzięki umożliwieniu inspekcji bez konieczności zatrzymywania instalacji produkcyjnych udało się zminimalizować przestoje w funkcjonowaniu zakładu.

Drony na firmę  doskonale sprawdzają się w przypadku trudno dostępnych czy nawet niebezpiecznych przestrzeni. Okazują się niezastąpione zarówno w elektrowniach atomowych, jak i… fabrykach piwa. Ich zastosowanie w jednej z czeskich fabryk złotego trunku pozwoliło dokonać trudnej inspekcji stropu bez konieczności wstrzymywania ogromnej produkcji, szacowanej na 60 tysięcy butelek na godzinę. Przedtem kontrola taka wymagała całkowitego zatrzymania pracy, co wiązało się ze stratami finansowymi.

Przyszłość zbudowana dzięki komercyjnym dronom
Gałęzią biznesu, która może szczególnie skorzystać na wykorzystaniu komercyjnych dronów , jest także branża budowlana. Urządzenia tego typu da się wykorzystać praktycznie na każdym etapie inwestycji:

  • przy tworzeniu dokumentacji technicznej z placu budowy,
  • podczas inspekcji,
  • podczas dokonywania ekspertyzy stanu elewacji i dachu,
  • przy przygotowaniu filmów reklamowych dla potencjalnych inwestorów.

Bardzo ciekawym aspektem obecności profesjonalnych dronów w budownictwie są również pomiary termowizyjne dokonywane z ich użyciem. Dzięki nim możliwa jest ocena izolacyjności cieplnej budynków, lokalizacja miejsc generujących straty ciepła, a w szerszej perspektywie projektowanie energooszczędnych, przyjaznych środowisku budynków. Zastosowanie dronów  w tym celu ułatwia i przyspiesza prace budowlane.

Ella Atkins z Uniwersytetu Michigan wraz ze swoimi studentami wyposażyła drona w gwoździarkę. Tak przerobiony dron może wykonywać prace w niebezpiecznych miejscach, ograniczając ryzyko wypadku osób pracujących przy budowie dachów.

Bezzałogowe statki powietrzne zdają egzamin nie tylko w budownictwie mieszkaniowym – są doskonałym narzędziem ułatwiającym sporządzanie dokumentacji i nadzorowanie prac także przy budowie dróg i mostów.

Bezzałogowe statki powietrzne zdają egzamin nie tylko w budownictwie mieszkaniowym – są również doskonałym narzędziem ułatwiającym sporządzanie dokumentacji i nadzorowanie prac przy budowie dróg i mostów.

Gdzie inspektor nie może… – zastosowanie dronów  w przemyśle


Branża budowlana nie jest jednak jedyną, w której zastosowanie profesjonalnych dronów może okazać się niezastąpione podczas dokonywania inspekcji czy rozpoznawania terenu. Dotarcie do niektórych miejsc mogłoby się okazać trudne lub nawet śmiertelnie niebezpieczne dla człowieka, a tymczasem odpowiednio przygotowany dron doskonale poradzi sobie z tym zadaniem.

Takim „zestawem BHP dla drona”, umożliwiającym mu dokonanie inspekcji w miejscach niedostępnych dla człowieka, jest zwykle specjalna klatka chroniąca przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zestaw lamp pozwalających na wykonanie dokumentacji w słabych warunkach oświetleniowych.

Gdzie może sprawdzić się dron-inspektor? Znajduje on zastosowanie w miejscach takich jak:

  • wyrobiska,
  • kominy,
  • rurociągi,
  • wieże telewizyjne,
  • linie wysokiego napięcia,
  • farmy fotowoltaiczne,
  • turbiny wiatrowe.

Traktor, kombajn i… dron – do czego służy  w rolnictwie?


W filmie Christophera Nolana „Interstellar” główny bohater znalazł zastosowanie dla drona wojskowego i użył jego baterii do zasilenia swojego gospodarstwa. Rzeczywistość jednak miejscami wyprzedza już science fiction i znalazła dużo więcej zastosowań dla dronów w rolnictwie.

Dzięki urządzeniom tego typu możliwe jest dokładne monitorowanie wielu parametrów upraw takich jak:

  • stopień nawodnienia ziemi,
  • zmiany w wyglądzie roślin,
  • wykrywanie plag szkodników lub chorób,
  • analiza żyzności gleby,
  • wykrywanie niedoborów odżywczych,
  • dostosowanie ilości potrzebnego nawozu do panujących warunków.

W tym celu wykorzystuje się kamery multispektralne, które rejestrują pasma światła widzialnego i niewidzialnego. Dzięki tej technologii drony pozwalają rolnikom zobaczyć to, co byłoby praktycznie niemożliwe do uchwycenia gołym okiem.

Drony mogą okazać się pomocne także, gdy zaistnieje konieczność ubiegania się o odszkodowanie w przypadku klęski żywiołowej. Obraz z ich kamer pozwoli bowiem dokładnie ocenić, jaki procent upraw został zniszczony na przykład po gradobiciu. To tylko kilka przykładów zastosowania dronów  w rolnictwie – możliwości ich wykorzystania są ograniczone jedynie pomysłowością samych zainteresowanych.

Do czego służy dron  instytucjach publicznych?


Na rozwoju dronów może jednak skorzystać nie tylko biznes, lecz również instytucje publiczne. Wykorzystanie bezzałogowych maszyn latających ułatwia tworzenie niezwykle dokładnych ortofotomap, czyli obrazów powierzchni na podstawie zdjęć lotniczych. Dane tak pozyskane mogą być wykorzystane na przykład do sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Dzięki temu, że dron może latać niżej niż śmigłowiec, obraz z niego jest bardziej dokładny: 1 piksel z drona odpowiada 2 cm, a ze śmigłowca 20 cm obserwowanej powierzchni.

Dron może mieć również znaczący wkład w ochronę środowiska oraz dbałość o zdrowie mieszkańców – i to nie tylko z racji swojej bezemisyjności. Przykładowo, dron wyposażony w odpowiedni zestaw czujników może:

  • wykrywać źródła niskiej emisji,
  • mierzyć stężenie niebezpiecznych substancji,
  • przekazywać informacje odpowiednim służbom.

Zastosowanie dronów  w takim celu jest przyszłościowym rozwiązaniem, które może podnieść komfort życia w miastach. Innymi słowy, drony będą skutecznie walczyć z narastającym zjawiskiem smogu.

Zakres, w jakim profesjonalne maszyny bezzałogowe mogą pomóc instytucjom w ochronie środowiska, jest jednak dużo szerszy: od sprawdzania stanu zdrowia drzew w lasach i parkach miejskich aż po alarmowanie o nielegalnym składowaniu śmieci czy wylewaniu nieczystości.

To nie wszystkie możliwości, jakie przed instytucjami publicznymi otwiera dron. Do czego służy ten sprzęt? Na przykład do celów wizerunkowych. Jak najlepiej pokazać piękno okolicy? Z lotu ptaka! Dlatego bezzałogowe maszyny latające stają się coraz częściej nieodzownym wsparciem marketingowym dla jednostek samorządowych, umożliwiając przygotowanie za relatywnie niewielkie pieniądze filmów promujących daną okolicę, miasto lub region.

Drony pozwalają także, i to dosłownie, rozłożyć skrzydła projektom naukowym i edukacyjnym. Dla przykładu, badacze Uniwersytetu Rzeszowskiego przy użyciu dronów dostarczanych przez Orange Polska dokonywali pomiarów i przygotowywali cyfrowe mapy prowadzonych wykopalisk archeologicznych. Takie działania otwierają szersze perspektywy dla rozwoju wielu dyscyplin i prowadzenia ciekawych zajęć dla uczniów i studentów.

Co więcej, dron może stać się niezastąpionym partnerem dla funkcjonariusza służb mundurowych. Prześledźmy to na przykładzie wsparcia dla działań policji. Wykorzystanie latających maszyn bezzałogowych jest pomocne w:

  • monitorowaniu ruchu drogowego,
  • kontrolowaniu bezpieczeństwa podczas imprez masowych,
  • prowadzeniu działań śledczych.

Pozwala na lepsze rozpoznanie i tym samym obniża koszty ewentualnych interwencji, a także podnosi poziom bezpieczeństwa funkcjonariuszy.

Dron: rozwiązanie przyszłości


Wspomniany dron z filmu „Interstellar” miał ogniwo słoneczne, które pozwalało mu pozostawać w powietrzu przez lata. Współczesne modele jeszcze nie potrafią tak długo pracować bez lądowania, ale już teraz istnieje alternatywa: drony na uwięzi, z angielskiego tethered drones. Jakie zastosowanie mają drony  tego rodzaju?

Połączenie kablem ze znajdującym się na dole zasilaniem pozwala znacznie wydłużyć czas lotu, co czyni maszyny tego typu nie tylko doskonałym narzędziem do monitorowania ruchu drogowego, ale również użytecznym sprzętem między innymi w branży eventowej. Wyobraźmy sobie możliwość transmitowania na żywo „z lotu ptaka” całodniowego festiwalu czy monitorowania bezpieczeństwa na imprezie masowej organizowanej przez samorząd – teraz jest to możliwe.

Drony nie tylko pozwalają spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy, ale mogą go zmienić w wielu aspektach. Limit ich możliwości właściwie wyznaczają tylko niebo oraz kreatywność osób, firm i instytucji z nich korzystających.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Bezpieczny pracownik. Cyberbezpieczny samorząd, cz. 1

    Bezpieczny pracownik. Cyberbezpieczny samorząd, cz. 1
    Bezpieczny pracownik. Cyberbezpieczny samorząd, cz. 1
    Instytucje publiczne 26 marca 2024

    Instytucje publiczne

    Samorządy zarządzające ogromną ilością danych osobowych stają się atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców. Z roku na rok zwiększa się odsetek ataków […]

  • Miasto przyszłości, czyli granty dla instytucji publicznych

    Miasto przyszłości, czyli granty dla instytucji publicznych
    Miasto przyszłości, czyli granty dla instytucji publicznych
    Instytucje publiczne 6 marca 2024

    Instytucje publiczne

    Granty rządowe lub wsparcie z funduszy europejskich to forma dofinansowania, którą państwo udziela podmiotom publicznym na realizację określonych celów. Z […]

  • Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?

    Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?
    Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?
    Instytucje publiczne 24 stycznia 2024

    Instytucje publiczne

    W dobie cyfryzacji i globalizacji instytucje publiczne muszą stawić czoło coraz większej liczbie zagrożeń, które mogą podważyć ich wiarygodność, stabilność […]

  • E-book. Miasto – liczy się wspólny cel

    E-book. Miasto – liczy się wspólny cel
    E-book. Miasto – liczy się wspólny cel
    Instytucje publiczne 12 grudnia 2023

    Instytucje publiczne zPolecane

    Miasto 3.0 promuje mieszkańców. Dobre zarządzanie wymaga bowiem udziału obywateli. To oni posiadają wiedzę na temat swoich potrzeb i mogą […]