E-book. Miasto – liczy się wspólny cel
Instytucje publiczne 12 grudnia 2023 1 minuta czytania

E-book. Miasto – liczy się wspólny cel

Miasto 3.0 promuje mieszkańców. Dobre zarządzanie wymaga bowiem udziału obywateli. To oni posiadają wiedzę na temat swoich potrzeb i mogą przyczynić się do podejmowania lepszych decyzji przez rządzących. Przeczytaj w naszym e-booku, jak władze i mieszkańcy mogą sobie pomóc.

Partycypacja społeczna staje się obecnie warunkiem koniecznym efektywnego reagowania na potrzeby mieszkańców i realizacji idei miasta dopasowanego do potrzeb społecznych.

Co więcej, w najnowszej generacji miast to uczestnictwo obywateli w procesie podejmowania decyzji odbywa się coraz częściej w wersji elektronicznej. Technologia towarzyszy nam na co dzień. Nie wyobrażamy sobie już dnia bez smartfona, ani powrotu do poczty analogowej zamiast e-maili. Naturalne jest więc, że także partycypacja staje się bardziej cyfrowa. 

Technologia może pomóc rozwiązać wiele problemów, które pojawiają się w miastach i lepiej przygotować je na wyzwania przyszłości. W pierwszej kolejności, należy jednak zdiagnozować istniejące problemy, a następnie zastanowić się, które z nich można rozwiązać konkretną technologią.

W centrum powinien być człowiek – mieszkaniec, urzędnik, a nie innowacyjna technologia. Warto więc zastanowić się nad sposobem wprowadzania nowych rozwiązań w mieście. Niezbędne jest przy tym rzeczywiste wsłuchanie się w głos mieszkańców oraz włączenie ich w procesy decyzyjne.

Współpraca z mieszkańcami może przebiegać na bardzo wielu płaszczyznach w różnorodnych obszarach funkcjonowania miast.

Zobacz przykłady interakcji, dzięki którym wzrosły jakość funkcjonowania miasta i poziom zadowolenia jego mieszkańców.

 • Ochrona środowiska naturalnego, poprawa jakości powietrza w mieście
  Zorganizowany w Lublinie panel obywatelski, którego celem była walka ze smogiem, zakończył się wypracowaniem 55 wiążących dla miasta rekomendacji. Dotyczyły one m.in. ogrzewania, transportu, planowania przestrzennego i zieleni oraz edukacji.
 • Kształtowanie przestrzeni publicznej, rewitalizacja
  Gdynia OdNowa to przykład współpracy społecznej na wielu płaszczyznach. Program doprowadził do rewitalizacji sześciu obszarów miasta. Do 2026 roku prowadzone będą działania inwestycyjne oraz społeczno-kulturalne, które poprawią jakość życia mieszkańców.
 • Zarządzanie zasobami
  The Citizen Dialogues on Canada’s Energy Future jest przykładem kilkumiesięcznego procesu partycypacyjnego. Obywatele Kanady brali udział w tworzeniu zestawu rekomendacji dotyczących krajowej polityki energetycznej.

Poznaj 6 zasad dobrej współpracy mieszkańców i władz oraz sposoby budowania inteligentnych miast. Przeczytaj o tym w naszym e-booku „Miasto z dobrym planem”.

Przeczytaj lub pobierz ebook.

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

 • Sztuczna inteligencja w sektorze publicznym

  Sztuczna inteligencja w sektorze publicznym
  Sztuczna inteligencja w sektorze publicznym
  Instytucje publiczne 7 maja 2024

  Instytucje publiczne

  Chociaż sztuczna inteligencja stała się nieodłącznym elementem współczesności, tak naprawdę dopiero zaczynamy dostrzegać jej potencjał. Rewolucjonizuje ona nie tylko życie […]

 • Bezpieczny pracownik. Cyberbezpieczny samorząd, cz. 1

  Bezpieczny pracownik. Cyberbezpieczny samorząd, cz. 1
  Bezpieczny pracownik. Cyberbezpieczny samorząd, cz. 1
  Instytucje publiczne 26 marca 2024

  Instytucje publiczne

  Samorządy zarządzające ogromną ilością danych osobowych stają się atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców. Z roku na rok zwiększa się odsetek ataków […]

 • Miasto przyszłości, czyli granty dla instytucji publicznych

  Miasto przyszłości, czyli granty dla instytucji publicznych
  Miasto przyszłości, czyli granty dla instytucji publicznych
  Instytucje publiczne 6 marca 2024

  Instytucje publiczne

  Granty rządowe lub wsparcie z funduszy europejskich to forma dofinansowania, którą państwo udziela podmiotom publicznym na realizację określonych celów. Z […]

 • Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?

  Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?
  Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?
  Instytucje publiczne 24 stycznia 2024

  Instytucje publiczne

  W dobie cyfryzacji i globalizacji instytucje publiczne muszą stawić czoło coraz większej liczbie zagrożeń, które mogą podważyć ich wiarygodność, stabilność […]