Akademia dla samorządów – specjaliści dzielą się wiedzą
Instytucje publiczne 10 października 2022 2 minuty czytania

Akademia dla samorządów – specjaliści dzielą się wiedzą

Cykl szkoleń dla pracowników samorządów to program nastawiony na rozwój. Wezmą w nim udział specjaliści, praktycy i eksperci, którzy podzielą się z uczestnikami wiedzą i doświadczeniem. Przeanalizują i omówią najciekawsze wdrożenia związane ze smart city. Pokażą również, jak „budować” nowoczesne miasto.

– Technologia może pomóc rozwiązać wiele problemów, które pojawiają się w miastach i lepiej przygotować je na wyzwania przyszłości. W pierwszej kolejności, należy jednak zdiagnozować istniejące problemy, a następnie zastanowić się, które z nich można rozwiązać konkretną technologią. W centrum powinien być człowiek – mieszkaniec, urzędnik, a nie innowacyjna technologia. Warto więc zastanowić się nad sposobem wprowadzania nowych rozwiązań w mieście. Niezbędne jest przy tym rzeczywiste wsłuchanie się w głos mieszkańców oraz włączenie ich w procesy decyzyjne – mówi Paweł Chaber, ekspert z Departamentu Analiz i Strategii w raporcie „Monitoring trendów w innowacyjności” PARP.

Instytucje publiczne wciąż się rozwijają, korzystają z nowych technologii i poszukują lepszych rozwiązań. Jak może wyglądać ich przyszłość? Do tego potrzeba wizji, narzędzi i biznesplanu.

Akademia dla samorządów powstała z inicjatywy Orange, a patronatem objął ja Związek Miast Polskich. Jej celem jest pokazania ciekawych rozwiązań, narzędzi, sposobów na rozwiązywanie doraźnych problemów związanych z zarządzaniem miastem.

Akademia Lidera Smart City

Celem Akademii jest pokazanie ciekawych narzędzi i sposobów na rozwiązywanie doraźnych problemów związanych z zarządzaniem miastem.

– Przede wszystkim chodzi o pomoc w realizowaniu dalekosiężnych celów samorządów, pokazanie im jakimi metodami i przy użyciu jakich narzędzi można dostosować się do zmieniającego się miasta, nowych realiów i wyzwań, których jest przecież coraz więcej. A tych przecież nie brakuje. W obliczy kryzysów i zagrożeń wciąż potrzebujemy na bieżąco stawiać im czoła. To nie łatwe, ale łatwiejsze, gdy ma się dobre zaplecze i korzysta się z wiedzy i najnowszych osiągnięć technologii – mówi Daria Drabik, koordynatorka inicjatywy z Orange.

Wykładowcami Akademii są praktycy, uznani eksperci w zakresie tworzenia inteligentnych miast. Polscy specjaliści w obszarze smart city pokazują, jak wybierać najlepsze rozwiązania dla konkretnej miejscowości, jak je wdrażać i w końcu skąd brać na nie fundusze. Wspierają uczestników w roli liderów zmiany w sferze smart city oraz pomagają im zdobywać nowe kompetencje. 

Akademia to cykl 8 spotkań online, w trzygodzinnych modułach tematycznych wypełnionych po brzegi wartościową treścią. Zajęcia charakter praktyczny oraz różnorodną, angażującą uczestników formułę. Każdemu modułowi towarzyszy prezentacja wdrożonych projektów i analiza ich efektywności.

Wśród tematów poruszanych podczas szkoleń będą:

 • Transformacja cyfrowa miast i zarządzanie danymi.
 • Platformy Smart City i narzędzia dla miast w praktyce.
 • Innowacje w mieście a jakość życia mieszkańców.
 • Zamówienia publiczne jako narzędzie wdrażania innowacyjnych i inteligentnych rozwiązań miejskich.
 • Internet rzeczy – szanse i możliwości wykorzystania w zarządzaniu miastem.
 • Zintegrowane zarządzanie bezpieczeństwem miasta  
 • Zrównoważona, inteligentna mobilność miejska.
 • Rozwiązania Smart City w zarządzaniu infrastrukturą komunalną i zasobami naturalnymi miasta.

Inicjatorem projektu jest Orange Polska. Firma, we współpracy z samorządami z całej Polski, pomaga ponad 100 miastom w przemianie w smart city, co czyni ją to liderem w tej dziedzinie. We współpracy z niezależnymi ekspertami, Orange stworzył Akademię, by zwiększać świadomość o możliwościach smart city i najnowszych trendach, by wspierać kolejne samorządy w tworzeniu lepszych miast.

Dowiedz się więcej o Akademii Lidera Smart City.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Popularne tagi

Mogą Cię również zainteresować

 • Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?

  Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?
  Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?
  Instytucje publiczne 24 stycznia 2024

  Instytucje publiczne

  W dobie cyfryzacji i globalizacji instytucje publiczne muszą stawić czoło coraz większej liczbie zagrożeń, które mogą podważyć ich wiarygodność, stabilność […]

 • E-book. Miasto – liczy się wspólny cel

  E-book. Miasto – liczy się wspólny cel
  E-book. Miasto – liczy się wspólny cel
  Instytucje publiczne 12 grudnia 2023

  Instytucje publiczne zPolecane

  Miasto 3.0 promuje mieszkańców. Dobre zarządzanie wymaga bowiem udziału obywateli. To oni posiadają wiedzę na temat swoich potrzeb i mogą […]

 • Latarnie i lampy miejskie – oszczędność dla samorządów

  Latarnie i lampy miejskie – oszczędność dla samorządów
  Latarnie i lampy miejskie – oszczędność dla samorządów
  Instytucje publiczne, IoT 21 lipca 2023

  Instytucje publiczne IoT

  Aby sprostać wyzwaniom związanym z rozwojem miast, samorządy muszą wziąć pod uwagę udział oświetlenia ulicznego w całkowitym bilansie energetycznym. Inteligentne […]

 • Ekonomia współdzielenia w biznesie – chwilowy trend czy model przyszłości?

  Ekonomia współdzielenia w biznesie – chwilowy trend czy model przyszłości?
  Ekonomia współdzielenia w biznesie – chwilowy trend czy model przyszłości?
  Firma online, Instytucje publiczne 6 lipca 2023

  Firma online Instytucje publiczne

  Podejście „korzystać zamiast posiadać” zawojowało rynek konsumencki, ułatwiając m.in. podróżowanie. Jednak model ekonomii współdzielonej ma nie mniejszy wpływ także na […]