Akademia dla samorządów – specjaliści dzielą się wiedzą
Instytucje publiczne 10 października 2022 2 minuty czytania

Akademia dla samorządów – specjaliści dzielą się wiedzą

Cykl szkoleń dla pracowników samorządów to program nastawiony na rozwój. Wezmą w nim udział specjaliści, praktycy i eksperci, którzy podzielą się z uczestnikami wiedzą i doświadczeniem. Przeanalizują i omówią najciekawsze wdrożenia związane ze smart city. Pokażą również, jak „budować” nowoczesne miasto.

– Technologia może pomóc rozwiązać wiele problemów, które pojawiają się w miastach i lepiej przygotować je na wyzwania przyszłości. W pierwszej kolejności, należy jednak zdiagnozować istniejące problemy, a następnie zastanowić się, które z nich można rozwiązać konkretną technologią. W centrum powinien być człowiek – mieszkaniec, urzędnik, a nie innowacyjna technologia. Warto więc zastanowić się nad sposobem wprowadzania nowych rozwiązań w mieście. Niezbędne jest przy tym rzeczywiste wsłuchanie się w głos mieszkańców oraz włączenie ich w procesy decyzyjne – mówi Paweł Chaber, ekspert z Departamentu Analiz i Strategii w raporcie „Monitoring trendów w innowacyjności” PARP.

Instytucje publiczne wciąż się rozwijają, korzystają z nowych technologii i poszukują lepszych rozwiązań. Jak może wyglądać ich przyszłość? Do tego potrzeba wizji, narzędzi i biznesplanu.

Akademia dla samorządów powstała z inicjatywy Orange, a patronatem objął ja Związek Miast Polskich. Jej celem jest pokazania ciekawych rozwiązań, narzędzi, sposobów na rozwiązywanie doraźnych problemów związanych z zarządzaniem miastem.

Akademia Lidera Smart City

Celem Akademii jest pokazanie ciekawych narzędzi i sposobów na rozwiązywanie doraźnych problemów związanych z zarządzaniem miastem.

– Przede wszystkim chodzi o pomoc w realizowaniu dalekosiężnych celów samorządów, pokazanie im jakimi metodami i przy użyciu jakich narzędzi można dostosować się do zmieniającego się miasta, nowych realiów i wyzwań, których jest przecież coraz więcej. A tych przecież nie brakuje. W obliczy kryzysów i zagrożeń wciąż potrzebujemy na bieżąco stawiać im czoła. To nie łatwe, ale łatwiejsze, gdy ma się dobre zaplecze i korzysta się z wiedzy i najnowszych osiągnięć technologii – mówi Daria Drabik, koordynatorka inicjatywy z Orange.

Wykładowcami Akademii są praktycy, uznani eksperci w zakresie tworzenia inteligentnych miast. Polscy specjaliści w obszarze smart city pokazują, jak wybierać najlepsze rozwiązania dla konkretnej miejscowości, jak je wdrażać i w końcu skąd brać na nie fundusze. Wspierają uczestników w roli liderów zmiany w sferze smart city oraz pomagają im zdobywać nowe kompetencje. 

Akademia to cykl 8 spotkań online, w trzygodzinnych modułach tematycznych wypełnionych po brzegi wartościową treścią. Zajęcia charakter praktyczny oraz różnorodną, angażującą uczestników formułę. Każdemu modułowi towarzyszy prezentacja wdrożonych projektów i analiza ich efektywności.

Wśród tematów poruszanych podczas szkoleń będą:

  • Transformacja cyfrowa miast i zarządzanie danymi.
  • Platformy Smart City i narzędzia dla miast w praktyce.
  • Innowacje w mieście a jakość życia mieszkańców.
  • Zamówienia publiczne jako narzędzie wdrażania innowacyjnych i inteligentnych rozwiązań miejskich.
  • Internet rzeczy – szanse i możliwości wykorzystania w zarządzaniu miastem.
  • Zintegrowane zarządzanie bezpieczeństwem miasta  
  • Zrównoważona, inteligentna mobilność miejska.
  • Rozwiązania Smart City w zarządzaniu infrastrukturą komunalną i zasobami naturalnymi miasta.

Inicjatorem projektu jest Orange Polska. Firma, we współpracy z samorządami z całej Polski, pomaga ponad 100 miastom w przemianie w smart city, co czyni ją to liderem w tej dziedzinie. We współpracy z niezależnymi ekspertami, Orange stworzył Akademię, by zwiększać świadomość o możliwościach smart city i najnowszych trendach, by wspierać kolejne samorządy w tworzeniu lepszych miast.

Dowiedz się więcej o Akademii Lidera Smart City.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Popularne tagi

Mogą Cię również zainteresować

  • Latarnie i lampy miejskie – oszczędność dla samorządów

    Latarnie i lampy miejskie – oszczędność dla samorządów
    Latarnie i lampy miejskie – oszczędność dla samorządów
    Instytucje publiczne, IoT 21 lipca 2023

    Instytucje publiczne IoT

    Aby sprostać wyzwaniom związanym z rozwojem miast, samorządy muszą wziąć pod uwagę udział oświetlenia ulicznego w całkowitym bilansie energetycznym. Inteligentne […]

  • Ekonomia współdzielenia w biznesie – chwilowy trend czy model przyszłości?

    Ekonomia współdzielenia w biznesie – chwilowy trend czy model przyszłości?
    Ekonomia współdzielenia w biznesie – chwilowy trend czy model przyszłości?
    Firma online, Instytucje publiczne 6 lipca 2023

    Firma online Instytucje publiczne

    Podejście „korzystać zamiast posiadać” zawojowało rynek konsumencki, ułatwiając m.in. podróżowanie. Jednak model ekonomii współdzielonej ma nie mniejszy wpływ także na […]

  • Jak zbierać dane z czujników w sieciach IoT?

    Jak zbierać dane z czujników w sieciach IoT?
    Jak zbierać dane z czujników w sieciach IoT?
    Instytucje publiczne, IoT 12 kwietnia 2023

    Instytucje publiczne IoT

    Czujniki IoT stają się coraz bardziej obecne w naszym życiu. W 2025 r. liczba urządzeń internetu rzeczy na świecie ma […]

  • Podcast z Justyną Orłowską. Transformacja cyfrowa instytucji publicznych

    Podcast z Justyną Orłowską. Transformacja cyfrowa instytucji publicznych
    Podcast z Justyną Orłowską. Transformacja cyfrowa instytucji publicznych
    Instytucje publiczne, Multimedia 7 kwietnia 2023

    Instytucje publiczne Multimedia

    W 2020 r. znalazła się na liście „Forbesa” 30 Polek i Polaków, którzy nie ukończyli jeszcze 30. roku życia, ale […]