Praca mobilna staje się światowym trendem
Firma online 6 czerwca 2022 <1 minuta czytania

Praca mobilna staje się światowym trendem

Praca mobilna nieodwołalnie stała się sposobem na prowadzenie biznesu, wciąż pozostaje jednak sporym wyzwaniem dla pracodawców. Pełne wykorzystanie jej potencjału wymaga nie tylko zmian organizacyjnych i odpowiednich narzędzi, lecz innego nastawienia, większej dbałości o oddzielenie życia zawodowego od prywatnego i wypracowania nowych sposobów funkcjonowania w zespole.

„Idę do pracy” – to zdanie już niedługo stanie się archaizmem. Praca przestaje bowiem być rozumiana jako miejsce, do którego chodzimy. Coraz mniejsze znaczenie ma to, kiedy i gdzie wykonujemy nasze obowiązki. Praca jest przede wszystkim tym, co robimy. Jeśli wywiązujemy się ze swoich zadań, wszystko inne ma znaczenie drugorzędne. Liczy się efektywność!

Niezależność i równowaga synonimem sukcesu

Duży wpływ na zmiany w pracy, których jesteśmy świadkami, miało wejście na rynek pracy milenialsów. Pracodawcy zaczęli zauważać, że aby zmotywować pokolenie Y, nie wystarczy dać im podwyżki, jak miało to miejsce w przypadku ich rodziców.

Badanie przeprowadzone przez EFL SA wykazało, że dla 86 proc. ankietowanych z pokolenia Y miarą sukcesu w życiu jest osiągnięcie równowagi między pracą a życiem prywatnym. 78 proc. z nich sukces utożsamia natomiast z możliwością realizowania swoich pasji. A 39 proc. badanych milenialsów na pierwszym miejscu w systemie wartości stawia niezależność. Chcąc przyciągnąć do swoich zespołów nowych ekspertów, pracodawcy musieli zatem zmienić podejście do warunków zatrudnienia. Nie stało się to jednak z dnia na dzień.

Odzyskanie koncentracji trwa 23 minuty

Do niedawna większość pracowników sadzano przy biurkach, sprawdzano listę i odnotowywano spóźnienia jak w szkole. Nie jest to środowisko pracy, w jakim chcą funkcjonować milenialsi. Nie pomagały też biurowe przestrzenie typu open space i panujące w nich zamieszanie, które utrudnia utrzymanie koncentracji. Tymczasem według badania „Irvine Study” przeprowadzonego przez University of California odzyskanie koncentracji po tym, jak przerwano nam pracę, zajmuje średnio 23 minuty. Nic dziwnego, że pracownicy coraz częściej chcą pracować poza biurem.

Jeszcze kilka lat temu praca mobilna była jednak dobrem luksusowym, dostępnym w wybranych branżach i dla wybranych pracowników. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Devire, w 2019 roku możliwość taką w okrojonym zakresie oferowało 49 proc. organizacji. W praktyce oznaczało to zwykle dwa dni w miesiącu poza biurem i stanowiło benefit wymieniany przez rekruterów obok karty na siłownię i owocowej środy.

Praca mobilna przestała być benefitem dla pracowników

Dziś pracy mobilnej nie można traktować w tych kategoriach. W równym stopniu korzystają na niej bowiem firmy. Począwszy od obniżenia kosztów utrzymania biura, przez ułatwienie rekrutacji i zmniejszenie rotacji pracowników, aż po zwiększenie produktywności. Z Badania Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej wynika, że 92 proc. pracodawców ocenia pracę zdalną jako efektywną. A jeszcze kilka lat temu to właśnie oni byli sceptycznie nastawieni do home office.

Co więcej, wprowadzenie mobilnej pracy na szerszą skalę sprawiło, że to pracownicy coraz częściej odczuwają jej negatywne aspekty. Choć pierwotnie miała stać się sposobem na uzyskanie work-life balance, raport „Praca zdalna – badanie opinii Polaków” ujawnił, że aż 45 proc. ankietowanych uznało, że ich równowaga między życiem prywatnym a zawodowym pogorszyła się. 69 proc. badanych przyznało, że ma problem z odcięciem się od pracy po zakończeniu swoich obowiązków. I choć 52 proc. zauważa, że zwiększyła się ich produktywność, jednocześnie czują, że cierpi na tym ich psychika. I nie jest to jedynie doświadczenie Polaków. Podobne wnioski wypływają z badań przeprowadzonych w innych krajach.

Praca mobilna niejedno ma imię

Skąd biorą się te negatywne doświadczenia? Jednym z powodów może być brak odpowiedniej komunikacji i organizacji. Mówiąc o pracy mobilnej, zwykle mamy na myśli wszystkie te przypadki, w których swoich obowiązków nie wykonujemy przy biurku w siedzibie firmy.

W rzeczywistości istnieje jednak wiele profili pracowników mobilnych, a każdy z nich może mieć inne bariery. I zwykle funkcjonują oni w ramach jednej organizacji. Stworzenie wszystkim dobrych warunków do pracy może być wyzwaniem. Wymaga rozpoznania potrzeb oraz zaproponowania odpowiadających na nie rozwiązań. Większość firm będzie jednak musiała podjąć to wyzwanie. Wszystkie prognozy przewidują, że praca mobilna to nasza przyszłość, a nie jedynie chwilowy trend.

Z pomocą przychodzą rozwiązania technologiczne stworzone z myślą o firmach pracujących w trybie zdalnym. Już dziś istnieją kompleksowe pakiety takich usług – dostępne również w  . Praca mobilna, oprócz odpowiedniego nastawienia, wymaga bowiem wygodnych i bezpiecznych narzędzi, bez których może na dłuższą metę okazać się mało efektywna i frustrująca. Odpowiednio zorganizowana praca zdalna w domu      jednak korzystnie wpływa na rozwój firmy i zadowolenie członków zespołu.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Popularne tagi

Mogą Cię również zainteresować

  • Neat – otwarty na cały świat

    Neat – otwarty na cały świat
    Neat – otwarty na cały świat
    Firma online 23 kwietnia 2024

    Firma online

    Komunikacja online jest dziś nieodłącznym elementem biznesu, a wideokonferencje tzw. must have każdej firmy. Wymagania dotyczące narzędzi umożliwiających zdalny kontakt […]

  • Wywiad. Metaverse – nauka, medycyna, biznes

    Wywiad. Metaverse – nauka, medycyna, biznes
    Wywiad. Metaverse – nauka, medycyna, biznes
    Firma online 2 kwietnia 2024

    Firma online

    Spotkania z klientami biznesowymi bez kosztownych delegacji czy szkolenia pracowników, które nie wymuszają zatrzymywania linii produkcyjnej to nie mrzonka. Jest […]

  • Systemy zarządzania łańcuchem dostaw (SCM) firmy Quantum

    Systemy zarządzania łańcuchem dostaw (SCM) firmy Quantum
    Systemy zarządzania łańcuchem dostaw (SCM) firmy Quantum
    Firma online 15 marca 2024

    Firma online

    Cyfrowa transformacja i rosnąca konkurencja wymagają od przedsiębiorstw sprawnego zarządzania łańcuchem dostaw.  Orange Polska, podpisał umowę partnerską z firmą Quantum […]

  • Apple Business Manager – automatyzacja, wygoda, bezpieczeństwo

    Apple Business Manager – automatyzacja, wygoda, bezpieczeństwo
    Apple Business Manager – automatyzacja, wygoda, bezpieczeństwo
    Firma online 10 stycznia 2024

    Firma online

    Zarządzanie firmowymi urządzeniami jest jednym z procesów, które można łatwo zautomatyzować. Jeśli firma korzysta na co dzień z urządzeń Apple, […]