Wdrożenia w praktyceWydarzenia
Dostęp do internetu

Światłowodowa rewolucja w sercu Tatr

 • Klient: Gmina Kościelisko
 • Branża: instytucje publiczne

O Kliencie

Gmina Kościelisko, położona w zachodniej części Tatr, znana jest ze swoich malowniczych krajobrazów, tradycyjnej architektury i bliskości do Zakopanego. Przyciąga miłośników natury, turystów szukających spokoju oraz entuzjastów górskich wędrówek. Jej niepowtarzalny charakter tworzy idealne połączenie nowoczesności z tradycją.
Gmina stawia na nowe technologie, które wzmacniają jej pozycję jako atrakcyjnego i nowoczesnego miejsca na turystycznej mapie Polski.

Wyzwania

 • Komunikacja z turystami: trudności w dotarciu do potencjalnych gości przez ograniczony dostęp do internetu
 • Zarządzanie ofertami online: przeszkody w prezentowaniu usług w sieci przez przedsiębiorców, którzy obsługują turystów
 • Zdalne uczenie i praca: utrudnienia dla mieszkańców w efektywnej zdalnej nauce i pracy z uwagi na brak szybkiego internetu
 • Ograniczenia administracyjne: trudności w dostępie do e-usług dla mieszkańców, szczególnie podczas pandemii
 • Rozwiązanie

  W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa POPC2 Orange Polska zrealizował w gminie strategiczne inwestycje w infrastrukturę światłowodową.

  Mieszkańcy zyskali dostęp do superszybkiego światłowodu:
  ◾ o prędkości co najmniej 100 Mb/s
  ◾ dla ponad 1100 gospodarstw domowych

  Rozwiazania

  Chcesz dowiedzieć się więcej?

  Pobierz PDF

  Korzyści biznesowe

 • Poprawa komunikacji i promocji turystycznej: efektywniejsze dotarcie do turystów dzięki lepszej prezentacji oferty online i zwiększenie zasięgu marketingowego lokalnych przedsiębiorców.
 • Wsparcie dla mieszkańców i przedsiębiorców: ułatwienie dostępu do zdalnej edukacji i pracy, rozwój e-usług administracyjnych, co ułatwia załatwianie spraw urzędowych, oraz poprawa dostępu do zasobów edukacyjnych i zawodowych online.
 • Ochrona krajobrazu: redukcja potrzeby stosowania tradycyjnych, inwazyjnych metod reklamowych w postaci m.in. billboardów oraz promocja zrównoważonego rozwoju turystyki.
 • „Dla gminy turystycznej, jaką jest Kościelisko, komunikacja z potencjalnymi gośćmi jest priorytetowa. Na naszych oczach zmienia się świat, a nowe technologie powodują, że tradycyjny sposób przedstawiania oferty zarówno przez samą gminę, jak i pojedynczych przedsiębiorców traci na znaczeniu. Dziś cała wiedza o ofercie turystycznej mieści się w smartfonie. Smartfon to także klucz do sprawnej i szybkiej komunikacji. W naszej gminie staramy się wykorzystać wspomniane zmiany również po to, by zadbać o nasze największe dobro – piękny górski krajobraz. Przekonujemy mieszkańców, że nie trzeba już wielkich krzykliwych reklam, żeby zwrócić na siebie uwagę. Dziś podstawa to dobra oferta i dostępność w sieci.”

  Roman Krupa,

  Wójt Gminy Kościelisko

  Usługi powiązane

  • Sieć i Transmisja Danych
   Miejski Ethernet
   Usługa transmisji danych warstwy drugiej umożliwiająca połączenie oddziałów firmy w jedną sieć korporacyjną oraz umożliwiająca dostęp do internetu.
   Dowiedz się więcej

  Porozmawiajmy
  o Twoim biznesie

  Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, zaproponujemy rozwiązania dopasowane do potrzeb Twojego biznesu.