Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Co to jest spam i jak zablokować niechciane wiadomości?
Spam, czyli przesyłane masowo niechciane i niepotrzebne wiadomości, najczęściej są uciążliwe, ale mogą być również groźne. Mogą bowiem posłużyć do zainfekowania Twojego komputera, przekonać Cię do kliknięcia w podejrzany link lub pobrania niebezpiecznego załącznika. Czym dokładnie jest spam i jak można się przed nim chronić? Oto garść prostych i skutecznych porad antyspamowych.
Co to jest spam?
Mówiąc najogólniej, spam to niechciane wiadomości. Najczęściej trafiają one do skrzynek mailowych, ale niemal każdemu użytkownikowi internetu zdarza się je otrzymać również na różnego rodzaju komunikatorach czy nawet w postaci SMS-a. Dominująca część spamu to oferty reklamowe i promocyjne różnych produktów i usług. Czasem zdarza się, że na skrzynce pocztowej jest ich o wiele więcej niż maili.
Czasami spamerzy chcą nie tylko zachęcić do zakupu – ich celem może być zainfekowanie komputera lub poznanie wrażliwych danych. W grę wchodzić może między innymi dołączanie do spamu zainfekowanych plików, które po ściągnięciu samoczynnie instalują na komputerze wirusy lub programy szpiegujące. Inną metodą jest załączanie do spamu linków do stron o złej reputacji lub o nieodpowiedniej treści.
Przeczytaj też: Najpopularniejsze zagrożenia w internecie – zobacz, na co uważać >>
Pamiętaj, żeby zachować dużą ostrożność podczas otwierania wiadomości od nieznanych nadawców. Niestety z każdym rokiem rośnie zagrożenie związane z tak zwanym phishingiem.
Zastanawiasz się, jak możesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci? Zobacz, jak może Ci w tym pomóc CyberTarcza Orange >>
Spam e-mailowy – skąd się biorą niechciane wiadomości?
Spam e-mailowy najczęściej pojawia się na skrzynkach z powodu nieuwagi i niefrasobliwości użytkowników. Bardzo często nie traktują oni adresu mailowego jako wrażliwych danych i dość beztrosko podają go na różnych serwisach, a następnie są wprost zasypywani spamowymi wiadomościami.
Użytkownicy nieświadomie godzą się na otrzymywanie tych wszystkich wiadomości, mimo że wcale ich nie potrzebują, a adres mailowy podali tylko po to, aby np. móc przeczytać artykuł lub dostać kod rabatowy. Jak się chronić przed takim spamem? Czytaj dokładnie treści zgód, które zaznaczasz podczas wypełniania formularzy. Nie musisz się zgadzać np. na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną, jeśli nie interesujesz się ofertą poszczególnych firm.
Spamerzy często pozyskują również adresy mailowe z forów internetowych czy grup dyskusyjnych, gdzie użytkownicy podają je w swoich opisach lub stopkach. Inną popularną metodą jest również wysyłanie spamu na „typowe” adresy e-mailowe. Dotyczy to szczególnie skrzynek firmowych, gdzie adresy tworzone są wedle schematu: biuro@domena.pl, kontakt@domena.pl itp.
Jak chronić się przed spamem?
Jeśli chcesz uniknąć otrzymywania spamu, koniecznie chroń swój adres mailowy. Podawaj go tylko na zaufanych serwisach, ale nawet wówczas starannie zapoznaj się z informacjami na temat celów, do jakich Twój mail będzie wykorzystywany. Pamiętaj też o tym, że wielu zgód nie musisz udzielać – nawet jeśli kupujesz coś on-line, nie musisz godzić się na otrzymywanie materiałów marketingowych.
Jeśli udzielasz się na forach internetowych lub w innych miejscach, gdzie Twój podpis lub stopka są powszechnie dostępne, nigdy nie zapisuj tam adresu mailowego w formie rzeczywistej. Zamiast „imię.nazwisko@.domena.pl” zapisz „imię . nazwisko małpa domena pl” i dopisz, żeby usunąć spacje – każdy użytkownik forum zrozumie i będzie widział, dlaczego właśnie w taki sposób zapisujesz swój adres.
Jeśli zdarza Ci się korzystać z serwisów jednorazowo lub rzadko, a potrzebują one rejestracji przy użyciu adresu e-mail, możesz założyć drugą skrzynkę mailową, służącą właśnie do tego celu. Spam będzie się tam pojawiał, ale jednocześnie będzie mniej uciążliwy. Firmy natomiast, zamiast podawania adresu e-mail na stronie, mogą udostępnić formularz kontaktowy dla swoich klientów. Te proste działania antyspamowe na pewno nie zlikwidują w całości tego zjawiska, ale ograniczą jego występowanie.
Przeczytaj też: Zadbaj o bezpieczeństwo w sieci – poznaj usługi Orange, które Ci w tym pomogą >>
Jak zablokować niechciane wiadomości e-mailowe, czyli filtry antyspamowe
Jeśli Twój adres e-mail trafi na listę mailingową spamerów, trudno z tym walczyć. Pomóc mogą filtry antyspamowe, które dostawca usługi serwera pocztowego udostępnia swoim użytkownikom. W skrzynce znajduje się wówczas specjalny folder oznaczony jako „Spam”, do którego trafiają właśnie takie wiadomości. Nie jest to jednak narzędzie doskonałe i warto pomóc mu w jak najskuteczniejszym przechwytywaniu niechcianych wiadomości. Można to zrobić na dwa sposoby.
- Po pierwsze należy oznaczać wszystkie niezamawiane wiadomości jako spam i przenosić je do tego folderu. Dzięki temu jest duża szansa, że następny mail od tego samego nadawcy zostanie zakwalifikowany jako spam samoczynnie.
- Po drugie: warto od czasu do czasu zajrzeć do spamu, bo przez przypadek może trafić tam wiadomość oczekiwana – wówczas należy przenieść ją do głównej skrzynki odbiorczej.
Przeczytaj też: Bezpieczny internet w telefonie – 6 podstawowych zasad >>