Android – poznaj najpopularniejszy mobilny system operacyjny
13 maja 2020
2021-02-27T09:39:59+00:00
Android to system operacyjny, z którego korzystają prawie wszystkie najbardziej rozpoznawalne marki smartfonów. Z czego wynika ta popularność? Jakie możliwości oferuje najnowsza wersja systemu? Oto garść przydatnych informacji i ciekawych statystyk dotyczących Androida.
Historia systemu Android
Android to system operacyjny stosowany przede wszystkim w dotykowych urządzeniach mobilnych – smartfonach i tabletach. Opracowany został przez firmę Android Inc., która w 2005 roku została zakupiona przez Google. Od 2007 roku Android rozwijany jest przez Open Handset Alliance, czyli konsorcjum firm technologicznych, które powstało z inicjatywy Google. W sojuszu bierze udział ponad 80 firm działających w obszarze telekomunikacji – m.in. producenci urządzeń (m.in. HTC, LG, Sony, Huawei), producenci podzespołów (MediaTek, Qualcomm, NVIDIA), a także deweloperzy i operatorzy komórkowi.
Pierwsza wersja systemu – Android 1.0 ‒ wydana została w 2008 roku. Pierwszym urządzeniem wyposażonym w ten system był telefon HTC Dream. Pierwsza wersja Androida umożliwiała m.in:
- korzystanie z Wi-Fi i Bluetootha
- przeglądanie stron internetowych HTML i XHTLM
- obsługę aparatu fotograficznego
- korzystanie z platformy YouTube i narzędzi Google (takich jak Gmail, Mapy Google czy Kalendarz Google).
źródło: Akela NDE – praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6680413
Wersje systemu Android
Kolejne wersje systemu wzbogacane były o nowe funkcje. Warto zwrócić uwagę, że każda kolejna nazwa pochodziła od deseru lub słodkości. Oto kilka najważniejszych zmian:
- Android 1.5 Cupcake (2009 r.) – nagrywanie i odtwarzanie plików w formacie MPEG-4 i 3GP
- Android 2.0 Eclair (2009 r.) ‒ bardziej zaawansowane funkcje aparatu (m.in. obsługa lampy błyskowej, zoom cyfrowy, korekta balansu bieli), przeglądanie stron internetowych HTML5
- Android 3.0 Honeycomb (2011 r.) – obsługa procesorów wielordzeniowych
- Android 4.0 Ice Cream Sandwich (2011 r.) – nagrywanie wideo w jakości 1080p
- Android 5.0 Lollipop (2014 r.) – udoskonalony system powiadomień umieszczanych na rozwijanym banerze na górze ekranu, obsługa Bluetooth 4.1
- Android 6.0 Marshmallow (2015 r.) – obsługa USB-C i płatności mobilnych
- Android 7.0 Nougat (2016 r.) – tryb nocny z mniejszą emisją niebieskiego światła
- Android 8.0 Oreo (2017 r.) – obsługa zaawansowanych kodeków audio ACC, LDAC, aptX HD
- Android 9.0 Pie – automatycznie zamykanie nieużywanych aplikacji w celu wydłużenia pracy baterii.
LG K61 – smartfon z systemem Android 9.0 Pie – sprawdź ofertę w sklepie Orange>>
Przeczytaj też: Funkcje i możliwości współczesnych smartfonów, które warto poznać>>
Android 10 – najnowsza wersja systemu
Najnowsza wersja systemu operacyjnego, która pojawiła się we wrześniu 2019 roku, odeszła od tradycyjnego nazewnictwa. Ze względów praktycznych Android 10 nie zawiera nazwy słodkiej przekąski. Najnowsza wersja systemu mobilnego była dostępna w pierwszej kolejności dla smartfonów Google z serii Pixel.
Nowym rozwiązaniem jest obsługa gestów – za pomocą określonych ruchów palców można wygodnie sterować telefonem, np. uruchomić konkretną aplikację. Android 10 dostosowany jest do pracy w sieci 5G. Telefony z najnowszą wersją systemu obsługują kodek wideo AV1, format HDR10 + oraz audio Opus. Android 10 może dostosowany jest również do pracy na urządzeniach ze składanymi ekranami.
Samsung S20 – smartfon z systemem Android 10 – sprawdź ofertę w sklepie Orange>>
Przeczytaj też: Sterowanie gestami w smartfonie – jak działa i czy pozwala łatwiej obsługiwać telefon?
Android – lider wśród systemów mobilnych
Według badań z kwietnia 2020 roku, udział Androida w rynku mobilnych systemów operacyjnych wynosił aż 70%. Największy konkurent, czyli opracowany przez Apple’a system iOS, może pochwalić się wynikiem 28%. Z Androida korzystają najpopularniejsze marki telefonów – m.in. Samsung, Nokia, Xiaomi, HTC, Motorola, Oppo, Sony, LG. System ten wykorzystywany jest także w innych urządzeniach – telewizorach (Android TV), samochodach (Android Auto), a także smartwatchach, kamerach czy drukarkach. Szacuje się, że z tego systemu operacyjnego korzysta już ponad miliard urządzeń na całym świecie.
Przeczytaj też: iOS vs. Android – porównanie systemów operacyjnych smartfonów od Apple’a i Google’a>>
Z czego wynika popularność Androida? Ogromną zaletą jest możliwość dostosowania urządzenia do własnych preferencji oraz możliwość swobodnego instalowania potrzebnych programów. Obecnie w sklepie Google Play dostępny jest ponad 2,9 miliona aplikacji – duża część z nich jest bezpłatna (za inne możesz zapłacić m.in. za pomocą płatności przez operatora). W mobilnym sklepie dostępne są aplikacje serwisów społecznościowych, komunikatory, programy pocztowe, aplikacje platform streamingowych, odtwarzacze multimedialne, narzędzia do edycji zdjęć i filmów, edytory tekstów, arkusze obliczeniowe i inne programy biurowe, aplikacje bankowe i płatnicze, nawigacje, trackery sportowe, gry… Dzięki temu telefony z Androidem coraz częściej i coraz skuteczniej zastępują laptopy i komputery.
Przeczytaj też: Jaki telefon z Androidem wybrać? 5 smartfonów ze średniej półki cenowej, którym warto się przyjrzeć>>
Tagi
Mogą Cię również zainteresować
-
Elektryczne hulajnogi i deskorolki – poznaj nowe przepisy
-
Polscy aktorzy w Hollywood – kto zrobił karierę w USA?