Informacja prawna: Informacje w tym artykule były aktualne w czasie, gdy go publikowaliśmy. Od tego czasu nasza oferta, ceny czy dostępność produktów mogły ulec zmianie. Artykuł może posłużyć Ci, żeby sprawdzić historyczne informacje o naszych usługach i produktach. Jeśli potrzebujesz aktualnych informacji o naszej ofercie, wejdź na orange.pl lub odwiedź nas w salonach Orange.
Jak działa automatyczne uzupełnianie kodów SMS?
Czy Ty też przepisujesz ręcznie za każdym razem otrzymany kod SMS do autoryzacji? Jest prostszy sposób! Automatyczne wypełnianie kodów PIN z wiadomości SMS to funkcja dostępna na urządzeniach mobilnych z iOS i Android. Na jakiej zasadzie działa automatyczne uzupełnianie kodu SMS? Czy autouzupełnianie można włączyć ręcznie na telefonie?
Jak działa funkcja automatycznego uzupełniania kodów SMS na telefonie?
W ramach procesu weryfikacji wiele serwisów internetowych i aplikacji mobilnych wysyła wiadomości SMS z jednorazowym kodem dostępu, który należy podać np. podczas logowania. To dodatkowa warstwa ochrony, która zapobiega między innymi nieautoryzowanemu dostępowi do kont. By uniknąć błędów podczas przepisywania cyfr, niektóre firmy, takie jak Google czy Apple, udostępniły swoim użytkownikom funkcję automatycznego sczytywania kodu PIN z wiadomości SMS.
Automatyczne uzupełnianie wykorzystuje zaawansowane techniki rozpoznawania tekstu, które posiada każdy nowoczesny smartfon, aby zapewnić Ci bezproblemową i bezpieczną weryfikację. Pozwala ono zaoszczędzić czas i ułatwić logowanie czy rejestrację.
Mechanizm działania funkcji automatycznego uzupełniania jest prosty. Gdy otrzymasz wiadomość SMS z kodem PIN, oprogramowanie telefonu natychmiast go rozpoznaje i proponuje wstawienie ciągu cyfr w wymagane pole w aplikacji czy na stronie internetowej, na której przebywasz.
Sprawdź, czy pakiet bezpieczeństwa Orange jest dla Ciebie >>
Jak skonfigurować automatyczne uzupełnianie kodów PIN na telefonie?
Chcesz, by na Twoim smartfonie działało automatyczne uzupełnianie kodów PIN? Poniżej znajdziesz instrukcję, jak możesz włączyć tę funkcję na telefonach z systemem iOS i Android.
Jak skonfigurować autouzupełnianie na iPhone?
Opcja ta powinna być uruchomiona automatycznie na Twoim urządzeniu mobilnym (w przypadku iPhone z systemem operacyjnym iOS 12 i wyższym). By jej użyć, wystarczy, że:
- Poczekasz na kod weryfikacyjny, który zostanie przesłany na Twój numer telefonu.
- Gdy wiadomość wyświetli się w banerze na górze ekranu, klikniesz pole, w którym musisz wpisać kod.
Gdy ciąg cyfr zostanie rozpoznany jako kod, pojawi się nad klawiaturą – w miejscu, gdzie wyświetlają się m.in. sugestie autokorekty, gdy piszesz wiadomości. By użyć kodu z SMS-a, należy w niego stuknąć.
Jak skonfigurować autouzupełnianie na Androidzie?
Masz Tak jak użytkownicy produktów Apple, również możesz skorzystać z funkcji autouzupełniania. Wystarczy, że:
- wejdziesz w Menu, a następnie wybierzesz opcję Google,
- klikniesz Autouzupełnianie i Kody weryfikacyjne SMS,
- przesuniesz suwak przy Usługa autouzupełniania
i gotowe. By kod weryfikacyjny zadziałał, nie musisz robić nic więcej – zostanie on automatycznie uzupełniony.
Dlaczego używanie kodów autoryzacyjnych SMS jest tak istotne?
W dzisiejszych czasach, kiedy bezpieczeństwo cyfrowe jest tak kluczowe, stosowanie kodów autoryzacyjnych staje się coraz popularniejsze. Są one wykorzystywane w trakcie tzw. dwuetapowej weryfikacji np. ale także wtedy, gdy chcesz potwierdzić jakąś transakcję bankową.
Dlaczego używanie autoryzacji przy wykorzystaniu kodów PIN jest takie ważne? Kody PIN otrzymywane za pośrednictwem wiadomości SMS:
- mogą ochronić Cię przed atakiem phishingowym. Brak wiadomości w skrzynce odbiorczej na smartfonie może być dla Ciebie sygnałem, że ktoś chce wyłudzić od Ciebie poufne informacje.
- to jedna ze skutecznych barier dla hakerów. Nawet jeśli cyberprzestępca np. zdobędzie Twój login i hasło do banku, bez kodu SMS nie uzyska dostępu do Twojego konta.
- ostrzegą Cię o nieautoryzowanej próbie zalogowania się. Jeżeli otrzymasz niespodziewany kod SMS, możesz szybko zareagować i zmienić hasło dostępu.
Co istotne, PIN-y z SMS-ów są łatwe w obsłudze. By ich użyć, nie potrzebujesz dodatkowego sprzętu – wszystko znajduje się na Twoim telefonie. Są one uniwersalnym sposobem na zabezpieczenie danych – większość platform online wykorzystuje tę funkcjonalność jako dodatkową metodę weryfikacji.
Pamiętaj, aby nigdy nie udostępniać otrzymanych kodów SMS. Są one kluczowym elementem w utrzymaniu bezpieczeństwa Twoich danych osobowych i finansowych w sieci.
Sprawdź też: Cyberbezpieczeństwo – kompendium wiedzy o bezpieczeństwie w internecie
Nie tylko kody SMS – jak jeszcze można zadbać o bezpieczeństwo w sieci?
Oprócz kodów SMS istnieje wiele innych metod, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo online. Oto kilka najpowszechniejszych propozycji:
- Używaj silnych haseł. Powinny być unikalne i skomplikowane, a także różnić się od siebie. Jeżeli masz problem z ich spamiętaniem, zapisz je w menadżerze haseł.
- Regularnie aktualizuj oprogramowanie na telefonie. Dotyczy to zarówno systemu operacyjnego smartfona, jak i aplikacji. Patche i poprawki uchronią Cię przed nowymi zagrożeniami w sieci.
- Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa. Staraj się być o krok przed osobami, które chcą wykraść Twoje dane.
- Zabezpiecz swoje urządzenia. Używaj oprogramowania antywirusowego i firewalli, aby uchronić się przed atakami hakerów.
Pamiętaj – czujność to podstawa, a jeżeli coś wzbudzi Twój niepokój, reaguj. Potrzebujesz dodatkowej warstwy ochrony na swoim smartfonie? W takim razie sprawdź: Zadbaj o bezpieczeństwo w sieci – poznaj usługi Orange, które Ci w tym pomogą