Podcast o 5G z Witoldem Tomaszewskim
Multimedia 2 marca 2023 1 minuta czytania

Podcast o 5G z Witoldem Tomaszewskim

5G to technologia, na którą czekają wszyscy. Jak ważna jest dla naszej gospodarki oraz jak mogą wykorzystać ją firmy i instytucje publiczne mówi w naszym podcaście Witold Tomaszewski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej i telekomunikacyjny egzorcysta.


Według analityków Abi Research pod koniec 2022 r. w całej Europie było ponad 83 mln użytkowników 5G. To jeszcze nie tak wiele. Natomiast już za cztery lata liczba abonentów sieci 5. generacji w Europie przerośnie liczbę użytkowników 4G – spodziewane jest 502 mln użytkowników 5G.

Każdy kto dba o własne interesy czy interesy swojej firmy musi określić nowy biznesplan, który obejmie inwestycje związane z 5G. To nieuniknione. Dlaczego powinien to zrobić? Wiele wyjaśnia w tym temacie rozmowa redaktora technologicznego Pawła Pilarczyka z Witoldem Tomaszewskim, który tematyką związaną z telekomunikacją zajmuje się już od przeszło 20 lat i jak sam twierdzi przepędza demony niewiedzy.

Podcast 0 5G z Witoldem Tomaszewskim

Od prawej: Witold Tomaszewski i Paweł Pilarczyk.

– Wokół 5G stworzono aurę technologii, która zbawi świat – mówi Witold Tomaszewski. – Ale sam fakt jej istnienia, nie spowoduje, że przeniesiemy się technologicznie o 20 lat w przyszłość. Niezależnie od wszystkiego należy podkreślić, że 5G jest nam bezapelacyjnie potrzebne.

5G to technologia zaprojektowana dla maszyn. Jej podstawą jest triada:

 • bardzo niskie opóźnienia,
 • wysoka gęstość urządzeń na kilometr kwadratowy,
 • wysokie przepływności.

– Pamiętajmy jednak, że nie da się maksymalnie wykorzystać wszystkich tych opcji na raz. Jeśli osiągniemy bardzo niskie opóźnienia, dwa pozostałe wskaźniki będą słabsze. Możemy skonfigurować je tak, aby wszystkie były na średnim poziomie, albo wybrać jeden kluczowy – dodaje Witold Tomaszewski.

Nie chcemy zdradzać więcej tajemnic. O tym czego potrzebują sieci przemysłowe, jak 5G przysłuży się medycynie i jakie rozwiązanie przydadzą się instytucjom publicznym dowiecie się z naszego nagrania.

Obejrzyj podcast.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Popularne tagi

Mogą Cię również zainteresować

 • Podcast z Marcinem Sikorskim. Internet rzeczy, czyli po prostu 4Z

  Podcast z Marcinem Sikorskim. Internet rzeczy, czyli po prostu 4Z
  Podcast z Marcinem Sikorskim. Internet rzeczy, czyli po prostu 4Z
  Multimedia 7 sierpnia 2023

  Multimedia zPolecane

  IoT to fundament nowoczesnych inteligentnych miast, inteligentnych domów, a także nowoczesnych, inteligentnych fabryk. Pozwoli także na realizację wieloletniego marzenia ludzkości, […]

 • Cykl videocastów: Porozmawiajmy o chmurze

  Cykl videocastów: Porozmawiajmy o chmurze
  Cykl videocastów: Porozmawiajmy o chmurze
  Multimedia 13 lipca 2023

  Multimedia

  Chmura obliczeniowa, Cloud Computing, dane w chmurze – te wyrażenia bardzo zyskują na popularności. Dziś z chmury korzystają miliony firm […]

 • 10 zasad bezpieczeństwa mobilnego przedsiębiorcy

  10 zasad bezpieczeństwa mobilnego przedsiębiorcy
  10 zasad bezpieczeństwa mobilnego przedsiębiorcy
  Firma online, Multimedia 21 czerwca 2023

  Firma online Multimedia

  Czasem wystarczy chwila nieuwagi podczas podróży służbowej czy odpisywania na e-mail w kawiarni, by stracić bezcenne firmowe dane, nierzadko razem […]

 • Podcast. Agata Rzędowska o sposobach oszczędzania energii w firmie

  Podcast. Agata Rzędowska o sposobach oszczędzania energii w firmie
  Podcast. Agata Rzędowska o sposobach oszczędzania energii w firmie
  Multimedia 23 maja 2023

  Multimedia zPolecane

  Tym razem w cyklu #cyfroweewolucje mówimy o oszczędzaniu energii w firmach – to wciąż elektryzujący temat. Nasz gość ma na […]