Dlaczego warto zadbać o bezpieczne połączenie VPN w biznesie?
Cyberbezpieczeństwo 29 sierpnia 2023 3 minuty czytania

Dlaczego warto zadbać o bezpieczne połączenie VPN w biznesie?

Wraz z rosnącym zainteresowaniem IoT i upowszechnieniem się mobilnej pracy wzrasta również zapotrzebowanie na VPN dla firm. Dlaczego warto korzystać z tego rozwiązania w przedsiębiorstwie?

VPN, czyli wirtualna sieć prywatna (Virtual Private Network), to technologia, która kojarzy się z korzystaniem z internetu w krajach stosujących cenzurę oraz dostępem do multimediów o zasięgu ograniczonym geograficznie.

Zastosowanie VPN jest jednak znacznie szersze, a w związku z rozwojem IoT oraz wzrostem popularności pracy zdalnej technologia ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Prywatna sieć jest bowiem stosunkowo mało kosztownym sposobem na to, by zapewnić bezpieczeństwo firmowych danych.

Co daje VPN w biznesie?


W czasach, gdy prowadzenie biznesu wymaga bardzo szybkiego reagowania na różne sytuacje, brak możliwości zdalnego połączenia się z serwerami firmy to więcej niż niedogodność. Może stać się czynnikiem, który da przewagę konkurencji. Jednak udzielając dostępu do firmowych zasobów z różnych urządzeń i sieci bez odpowiedniego zabezpieczenia, otwieramy drzwi cyberprzestępcom.

I tu właśnie znajduje swoje zastosowanie VPN – bezpieczny tunel tworzony w publicznej sieci. Ukrywa adres IP, zapewnia prywatność i umożliwia szyfrowanie połączenia. Jest to szczególnie ważne w firmach, które pracują w modelu zdalnym lub hybrydowym. A także wszędzie tam, gdzie pracownicy łączą się z firmowymi serwerami przez urządzenia mobilne, podczas spotkań z klientami czy w delegacji. A to dotyczy już większości współczesnych biznesów.

Jakie korzyści oferuje firmowy VPN?

 • Zapewnia bezpieczny dostęp do zasobów firmy dla wielu urządzeń.
 • Zabezpiecza komunikację wewnętrzną.
 • Chroni przed działaniami szpiegowskimi.
 • Ułatwia zarządzanie kontami pracowników (dzięki konieczności uwierzytelniania).
 • Daje dodatkową ochronę podczas działań w sieci (np. odbieranie poczty, przeglądanie stron).
 • Pozwala na bezpieczne korzystanie z niesprawdzonych sieci wi-fi (np. na lotnisku czy w kawiarni).
 • Pomaga chronić się przed nieuczciwymi praktykami konkurencji.


Aby poznać wszystkie te korzyści, trzeba jednak wybrać odpowiednią usługę VPN.

Na co uważać przy wyborze usługi VPN dla firmy?


Decydując się na VPN do celów biznesowych, warto przede wszystkim postawić na sprawdzonych dostawców. Na rynku istnieje wiele możliwości ściągnięcia VPN na swoje urządzenie. To często darmowe rozwiązania, stworzone przede wszystkim z myślą o klientach indywidualnych. Ich szybkość i bezpieczeństwo zwykle pozostawiają wiele do życzenia.

Co więcej, zdarzają się sytuacje, w których dostawcy takich usług sprzedają dane użytkowników lub udostępniają innym ich połączenie internetowe. Takie usługi, zamiast zwiększać bezpieczeństwo w sieci, mogą wystawić nas na kolejne zagrożenia.

W przypadku firmowego VPN-u lepiej nie brać pod uwagę darmowej usługi. W biznesie potrzebujemy nie tylko rozwiązania, które ukryje naszą obecność w sieci i da dostęp do zablokowanych w danym kraju treści.

Podstawowe funkcjonalności, które powinny posiadać bezpieczne usługi dla firm, to:

 • Tunel szyfrowany – umożliwia budowę sieci VPN w internecie.
 • Zdalny dostęp – połączenie między urządzeniem podłączonym do mobilnego internetu a innym urządzeniem podłączonym do dowolnego internetu w innej lokalizacji.
 • Serwer poczty elektronicznej lub serwer FTP – zapewniający bezpieczne przesyłanie plików.

Wszystkie te usługi dostępne są w ofercie Orange VPN.

Dynamiczny czy stały adres IP?


Decyzja o wyborze dostawcy usługi VPN nie jest jedyną, jaką musimy podjąć. Do wyboru mamy też dwa warianty:

 • z dynamicznym (zmiennym) publicznym adresem IP – jest przypisywany automatycznie, przy każdym połączeniu internetowym,
 • ze stałym publicznym adresem IP – wystarczy raz przypisać go do urządzenia, żeby został zarezerwowany dla konkretnego użytkownika.

W przypadku większości usług w standardzie otrzymamy dynamiczny adres IP, czyli taki, który zmienia się za każdym razem, gdy uruchomimy komputer lub router. Oznacza to, że wraz z jego zmianą możemy również utracić część ustawień (np. przekierowania portów).

Jeśli potrzebujemy zdalnego dostępu do komputera lub routera, np. w przypadku systemów monitoringu wideo lub serwera z plikami, konieczne będzie stałe IP. Dlatego firmom zwykle rekomendowane jest właśnie to rozwiązanie. Sprawdza się między innymi tam, gdzie hostowane są własne serwery i strony WWW. Pozwala stworzyć profesjonalne zapory ogniowe i zabezpieczenia. Zapewnia większą stabilność połączenia oraz wyższą prędkość przesyłu danych.

Ochrona, jaką daje VPN, jest aktywna jedynie w czasie trwania połączenia z serwerem. W razie jego zerwania powinno również zostać przerwane połączenie internetowe. Żeby uniknąć niepotrzebnych przerw w pracy, warto więc postawić na usługę o jak największym zasięgu oraz odpowiedniej prędkości sieci mobilnej. W przypadku klientów Orange komfort pracy z VPN zapewnia 1600 stacji 5G w częstotliwości 2100 MHz.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Popularne tagi

Mogą Cię również zainteresować

 • Passwordless i biometria – niewidzialne uwierzytelniania

  Passwordless i biometria – niewidzialne uwierzytelniania
  Passwordless i biometria – niewidzialne uwierzytelniania
  Cyberbezpieczeństwo 9 kwietnia 2024

  Cyberbezpieczeństwo

  Wraz z rosnącym znaczeniem cyberbezpieczeństwa niewystarczające stają się tradycyjne metody uwierzytelniania oparte na hasłach. Alternatywnym podejściem jest passwordless – zbiór […]

 • Czym są ataki man-in-the-middle i jak się przed nimi chronić?

  Czym są ataki man-in-the-middle i jak się przed nimi chronić?
  Czym są ataki man-in-the-middle i jak się przed nimi chronić?
  Cyberbezpieczeństwo 19 grudnia 2023

  Cyberbezpieczeństwo

  Cyberataki typu man-in-the-middle umożliwiają przestępcom przechwytywanie komunikacji i uzyskanie dostępu do wrażliwych danych. Choć wykrywanie takich procederów jest trudne, można […]

 • Bezpieczne święta. Jak chronić swoją firmę przed cyberzagrożeniami?

  Bezpieczne święta. Jak chronić swoją firmę przed cyberzagrożeniami?
  Bezpieczne święta. Jak chronić swoją firmę przed cyberzagrożeniami?
  Cyberbezpieczeństwo 29 listopada 2023

  Cyberbezpieczeństwo

  Wiele osób korzysta z przedświątecznych wyprzedaży. Niektórzy kupują tradycyjnie w sklepach stacjonarnych, inni wolą zamawiać towary przez internet. Wbrew pozorom […]

 • Czym są wirtualne pokoje danych?

  Czym są wirtualne pokoje danych?
  Czym są wirtualne pokoje danych?
  Cyberbezpieczeństwo 23 października 2023

  Cyberbezpieczeństwo

  Od audytów przez fuzje i przejęcia po przeglądy strategiczne i przetargi – coraz więcej organizacji na całym świecie polega na […]