Głównym celem projektu jest wyeliminowanie wykluczenia cyfrowego w regionie poprzez dotarcie z siecią światłowodową do 253 miejscowości. Dzięki osiągnięciu rezultatów projektu wzrośnie konkurencyjność województwa pomorskiego w stosunku do pozostałych regionów. 

Projekt „Szerokopasmowe pomorskie” realizowany przez Orange Polska obejmuje zasięgiem mieszkańców 253 miejscowości pozbawionych obecnie dostępu do szerokopasmowego Internetu oraz dalszych 58 miejscowości, którym znacząco poprawimy możliwości dostępu do nowoczesnych usług.

Łącznie wybudujemy sieć światłowodową o długości 1818 km, Powstanie 220 zupełnie nowych punktów dostępowych a 33 obiekty dzięki doprowadzeniu sieci światłowodowej uzyskają możliwość dostarczania usług szerokopasmowych, czyli Internetu o przepływnościach powyżej 30 Mb\s.

Lista miejscowości kliknij tutaj

Mapa sieci światłowodowej, chcesz powiększyć, kliknij mapkę


Zakres projektu, nie obejmuje budowy tzw. „ostatniej mili, czyli sieci dostępowej do klientów. Będzie ona budowana i przyłączana do sieci Szerokopasmowe pomorskie, przez zainteresowanych operatorów działających na rynku lokalnym, oczywiście również Orange Polska. W ramach projektu zagwarantowana jest otwartość i neutralność technologiczna sieci.

Technologicznie, zakres inwestycji polega na rozbudowie istniejącej sieci światłowodowej Orange Polska dzięki czemu możliwe jest dotarcie do tak dużej liczby miejscowości. Sieć światłowodowa układana będzie doziemnie oraz wciągana do istniejących zasobów z wykorzystaniem prawa drogi.

Jako architekturę logiczną dla sieci zaplanowano zastosowanie dwuwarstwowej sieci hierarchicznej, na którą złożą się: sieć szkieletowa (budowana w topologii pierścienia) oraz sieć dystrybucyjna (w topologii drzewa i w miarę wolnych zasobów w topologii pierścienia). Jako medium transmisyjne zastosowany jest światłowód jednomodowy, a zalecany sposób transmisji to transmisja bez wykorzystania zwielokrotnienia falowego w sieci dystrybucyjnej oraz ze zwielokrotnieniem falowym DWDM, CWDM w sieci szkieletowej. Jako protokół transmisyjny zakłada się wykorzystanie IP/ MPLS.

a)  Warstwa szkieletowa
W warstwie szkieletowej planowane jest zastosowanie transmisji z wykorzystaniem zwielokrotnienia falowego (DWDM i CWDM). DWDM jest wielousługową, pojemną platformą transportową umożliwiającą przesyłanie dowolnych sygnałów na duże odległości (dziesiątki, setki, kilometrów). Pozwala ona na jednoczesną, niezależną transmisję wielu (10, 30, 80, 100, …) strumieni optycznych o różnych długościach fali (kanałów optycznych) w jednym włóknie światłowodowym. Dzięki zaimplementowanym mechanizmom zabezpieczeń możliwe jest budowanie niezawodnych uniwersalnych sieci transportowych dużych przepływności. W celu osiągnięcia większej efektywności kosztowej przedsięwzięcia planuje się zastosować również CWDM. CWDM są to proste systemy  o małej pojemności: 4,8, rzadko 16 kanałów po max 2,5 Gbit/s, głównie do budowy łączy punkt-punkt lub sieci gwiazdowych.

b)  Warstwa dystrybucyjna
W warstwie dystrybucyjnej sieci planuje się wybudowanie węzłów agregujących IP/MPLS oraz pasywnych szaf zewnątrzbudynkowych. Szafy oraz wyznaczone obiekty ORANGE będą pełniły funkcję punktów styku z siecią. Będą one zapewniały maksymalne zbliżenie się z technologią optotelekomunikacyjną do użytkownika końcowego z jednoczesnym umożliwieniem budowy odcinka dostępowego po światłowodzie.

 

Logo