IoT w służbie zdrowia. Jak pomaga w udoskonaleniu opieki zdrowotnej?
IoT 22 sierpnia 2023 3 minuty czytania

IoT w służbie zdrowia. Jak pomaga w udoskonaleniu opieki zdrowotnej?

Branża medyczna coraz częściej wykorzystuje internet rzeczy, czyli IoT. Mimo to korzyści z jego wdrożenia w szpitalach i mniejszych placówkach medycznych zdają się być wciąż niedoceniane. Dowiedz się, co oferuje technologia IoMT i jaka przyszłość ją czeka.

Eksperci z Hewlett Packard Enterprise szacują, że w najbliższych latach na całym świecie uruchomionych zostanie wiele inteligentnych szpitali. Już teraz połączone ze sobą urządzenia i czujniki usprawniają procesy w placówkach medycznych. Dzięki nim praca personelu jest znacznie łatwiejsza – może on zdalnie monitorować stan pacjentów oraz gromadzić informacje o nich w sposób zautomatyzowany.

Wpływ IoT na sektor medyczny to znaczne obniżenie kosztów opieki zdrowotnej i poprawa wyników leczenia. Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o internecie rzeczy medycznych, a więc IoMT.

IoMT – nowa definicja opieki zdrowotnej


Internet rzeczy medycznych stanowi podzbiór standardowego IoT. Odnosi się do aparatury medycznej podłączonej do sieci. Składają się na nią zarówno urządzenia stacjonarne oraz przenośne, jak też różnego rodzaju czujniki oraz aplikacje.

Integracja IoT z systemami opieki zdrowotnej ułatwia efektywne świadczenie usług. Umożliwia interoperacyjność, komunikację między maszynami wspieraną przez sztuczną inteligencję, a także bezproblemową wymianę informacji i przepływ danych.

Dzięki najnowocześniejszym protokołom komunikacyjnym, w tym Bluetooth LE, Wi-Fi czy LTE, IoMT pozwoliła lekarzom zrewolucjonizować sposób diagnozowania chorób, a także wprowadzić innowacyjne metody leczenia w wielu dziedzinach medycyny. Technologia ta pomaga również zminimalizować liczbę zbędnych wizyt, poprawia jakość świadczonej opieki i przynosi istotne oszczędności.

Wśród przykładów urządzeń IoMT zaprojektowanych z myślą o ochronie zdrowia warto wymienić:

 • inteligentne termometry i pompy infuzyjne,
 • osobiste systemy reagowania kryzysowego (PERS),
 • czujniki tętna i monitory glukozy,
 • maszyny do rezonansu magnetycznego,
 • rozpuszczające się w żołądku inteligentne pigułki,
 • cyfrowe stetoskopy.

Wkrótce IoMT jeszcze bardziej usprawni działanie szpitali i pomoże kompleksowo monitorować stan zdrowia pacjentów. Przed technologią stoją jednak wyzwania – zapewnienie najwyższych standardów zgodności i bezpieczeństwa.

Internet rzeczy medycznych – korzyści dla lekarzy, pacjentów i szpitali


Wielu interesariuszy zyskuje na ekspansji IoT w opiece zdrowotnej. Internet rzeczy medycznych upraszcza pracę lekarzy, poprawia jakość życia pacjentów (zwłaszcza przewlekle chorych), a także usprawnia funkcjonowanie szpitali.

Dla lekarzy

Pojawienie się IoMT w sektorze medycznym zrewolucjonizowało codzienną pracę lekarzy.  Teraz pracownicy służby zdrowia mogą monitorować stan pacjentów w czasie rzeczywistym. Może zapobiegać to zatrzymaniu akcji serca oraz rozwinięciu się niewydolności serca, ataku astmy czy cukrzycy. Szybkie dostarczanie krytycznych informacji jest szczególnie korzystne w sytuacjach zagrażających życiu, w których liczy się czas.

Badania i testy kliniczne są kolejnym godnym uwagi przykładem zastosowań IoMT w praktyce lekarskiej. Dane pochodzące od wielu pacjentów mogą być gromadzone i analizowane automatycznie w tym samym czasie. Pomaga to przyspieszyć proces wyszukiwania nowych metod leczenia i opracowywania leków.

Dla pacjentów

Jednym z problemów, z którymi borykają się pracownicy służby zdrowia, jest niewiedza na temat tego, co dzieje się z pacjentami po wypisaniu ze szpitala. Technologia „ubieralna” może znacznie ułatwić monitorowanie ich stanu zdrowia i zwiększyć szybkość reagowania w przypadku wykrycia nieprawidłowości. Po podłączeniu do sieci urządzenia do noszenia pozwalają monitorować stan zdrowia w czasie rzeczywistym: mierzyć tętno, ciśnienie krwi, temperaturę, oddech i inne istotne parametry.

Jeśli u pacjenta wystąpią problemy z oddychaniem, urządzenie wyśle powiadomienie do osoby monitorującej. Ta może podjąć niezbędne działanie, np. wysłać do pacjenta karetkę. W tym kontekście technologia IoMT stanowi przyszłość dla pacjentów w podeszłym wieku, poruszających się na wózkach lub mieszkających samotnie.

Dla szpitali

Szpitalom IoMT umożliwia monitorowanie w czasie rzeczywistym sprzętu medycznego takiego jak defibrylatory, pompy tlenowe, nebulizatory i wózki inwalidzkie. Ponadto pomaga w analizie rozmieszczenia personelu pracującego w różnych lokalizacjach.

Inny słowy – ułatwia zarządzanie zasobami, umożliwia monitorowanie środowiska i kontrolę zapasów. Korzyści wdrożenia IoMT w szpitalach jest jednak znacznie więcej. Medyczny internet rzeczy zapobiega groźnym w skutkach sytuacjom takim jak:

 • nieefektywna opieka nad pacjentem,
 • błędy medyczne,
 • niewłaściwe dawkowanie leków.

IoMT - medyczny internet rzeczy

Przyszłość i wyzwania stojące przed IoMT


W ciągu następnych kilku lat IoMT może jeszcze bardziej usprawnić działanie szpitali i pomóc pacjentom bardziej kompleksowo monitorować ich stan zdrowia. Przed technologią tą stoi jednak kilka wyzwań, a największym z nich jest zapewnienie najwyższych standardów zgodności i bezpieczeństwa.

Bez względu na zastosowanie technologia internetu rzeczy musi być realizowana w sposób bezpieczny oraz niezawodny. W przypadku IoMT wymagania te jeszcze bardziej zyskują na znaczeniu. Szpitale i placówki medyczne są narażone na cyberataki, a rosnącą liczba podłączonych do sieci i komunikujących się ze sobą urządzeń zwiększa ryzyko wycieku wrażliwych danych. Kwestia cyberbezpieczeństwa powinna być więc priorytetem.

Cyberprzestępcy mogą niewłaściwie wykorzystywać elektroniczną dokumentację medyczną pacjenta do tworzenia fałszywych dowodów tożsamości, np. w celu zakupu leków i sprzętu medycznego. Jak uchronić się przed cyberatakami? Podstawą jest wdrożenie bezpiecznych chipów. Ponadto niezwykle ważne jest zadbanie o proces automatycznego i regularnego pobierania aktualizacji oraz poprawek oprogramowania. 

Chociaż cyberbezpieczeństwo jest kluczowe, nie należy również zapominać o czynniku ludzkim. Edukacja personelu na temat zdrowych praktyk w zakresie obsługi urządzeń i aplikacji IoMT to obowiązek każdej instytucji myślącej o wdrożeniu tej technologii.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

 • Sieci LoRaWAN – czy są bezpieczne?

  Sieci LoRaWAN – czy są bezpieczne?
  Sieci LoRaWAN – czy są bezpieczne?
  IoT 16 kwietnia 2024

  IoT

  Do stworzenia inteligentnego miasta konieczna jest sieć, która nie tylko zapewnia połączenia, ale również umożliwia przyszłą rozbudowę infrastruktury. Sieci LoRaWAN […]

 • Wideo. Wdrożenia Orange w jednostkach samorządu terytorialnego

  Wideo. Wdrożenia Orange w jednostkach samorządu terytorialnego
  Wideo. Wdrożenia Orange w jednostkach samorządu terytorialnego
  IoT 18 marca 2024

  IoT

  Polskie miasta i gminy stawiają na rozwój, usprawnienia i jak najwyższy komfort mieszkańców. Nowoczesne technologie pomagają osiągnąć te cele. W […]

 • M2M mówi do rzeczy

  M2M mówi do rzeczy
  M2M mówi do rzeczy
  IoT 21 lutego 2024

  IoT

  Dzięki komunikacji M2M maszyny mogą wymieniać między sobą informacje, a także koordynować i podejmować działania bez potrzeby angażowania ludzi. W […]

 • Jak AI zdaje test na inteligencję?

  Jak AI zdaje test na inteligencję?
  Jak AI zdaje test na inteligencję?
  IoT 13 lutego 2024

  IoT

  Coraz częściej pracujemy, wykorzystując roboty i zaawansowane technologicznie maszyny bazujące na sztucznej inteligencji. AI nam podpowiada, wspiera, a czasem nawet […]