Redukcja śladu węglowego – korzyść dla firmy i planety
Firma online 12 lipca 2023 3 minuty czytania

Redukcja śladu węglowego – korzyść dla firmy i planety

We współczesnym biznesie termin „zrównoważony rozwój” to coś więcej niż przelotny trend. Liczne badania wskazują, że redukcja śladu węglowego może przynieść mnóstwo korzyści zarówno dla środowiska, jak i organizacji. Skorzystaj z bezpłatnego kalkulatora, dzięki któremu obliczysz, jaki ślad węglowy generuje Twoja firma. Patronem narzędzia jest Orange Polska.

Czym jest ślad węglowy i dlaczego powinno Cię to obchodzić?


Pomiar wpływu zmian klimatu spowodowanych działalnością człowieka można przeprowadzić poprzez ocenę śladu węglowego. Ta metoda koncentruje się przede wszystkim na oszacowaniu emisji gazów cieplarnianych związanych z produkcją oraz konsumpcją towarów i usług. Trzy główne zanieczyszczenia odpowiedzialne za ich uwalnianie to węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny. Zmniejszenie zależności organizacji od tych źródeł paliwa może znacznie zmniejszyć ślad węglowy.

Kluczowym krokiem w walce ze skutkami zmian klimatycznych w skali globalnej jest minimalizacja śladu węglowego w każdym obszarze działalności biznesowej. Dążąc do osiągnięcia tego celu, można cieszyć się wieloma korzyściami biznesowymi i środowiskowymi:

 • poprawą zdrowia publicznego,
 • większą stabilnością ekonomiczną,
 • ochroną różnorodności biologicznej.

Jeśli nie optymalizujesz procesów biznesowych w swojej firmie, zostawiasz pieniądze na stole. Wiele zrównoważonych praktyk przyczynia się do generowania znacznych oszczędności, niezależnie od tego, czy chodzi o przejście na biuro bez papieru, zmniejszenie ilości odpadów, czy ograniczenie zużycia energii.

Redukcja śladu węglowego wiąże się nie tylko z oszczędzaniem i poprawą dobrobytu całego społeczeństwa – to szansa na rozwój dla Twojej organizacji. Pokazując swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój, możesz przyciągnąć inwestorów, którzy odgrywają kluczową rolę w rozwoju Twojej firmy. Zyskujesz również szansę na utrzymanie wartościowych relacji z klientami.

Według badania firmy Nielsen aż 81 proc. konsumentów na całym świecie, uważa, że firmy powinny wdrażać i realizować strategie przyczyniające się do ochrony środowiska.

Promując działania zmierzające do redukcji śladu węglowego, możesz skutecznie pozycjonować swoją organizację jako odpowiedzialną i świadomą ekologicznie.

Ślad węglowy – jak go obliczyć i świadomie nim zarządzać?


Każda organizacja może przyczynić się do walki z globalnym ociepleniem, dokonując wyborów przyjaznych dla klimatu
. Oto kilka sposobów, jak możesz zredukować ślad węglowy:

 • zmniejszenie zużycia energii: proste czynności, takie jak obniżanie temperatury na termostacie, wyłączanie świateł po zakończeniu pracy czy wyłączanie urządzeń elektronicznych, gdy nie są używane, mogą zredukować ślad węglowy nawet o kilkanaście procent,
 • inwestowanie w energię odnawialną: jednym ze sposobów promowania zrównoważonego rozwoju w organizacji jest przeznaczanie zasobów na alternatywne źródła energii: panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, kolektory słoneczne czy klastry energii,
 • wymiana urządzeń na energooszczędne: rozważ zakup urządzeń energooszczędnych. W tym kontekście warto przyjrzeć się etykiecie energetycznej. Najbardziej energooszczędne są produkty oznaczone literą A (zielona). Im wyższe oznaczenie, tym sprzęt bardziej energochłonny.

Sprawdź, jak chronić firmowe urządzenia przed awarią spowodowaną burzą.

Zaproponowane przez nas wskazówki to oczywiście tylko przykłady. Jeśli chcesz zmniejszyć ślad węglowy, konieczne będzie zrozumienie, w jaki sposób działania oraz przyzwyczajenia Twoje i Twoich pracowników skutkują emisją gazów cieplarnianych. Podejmij pierwszy krok już teraz i skorzystaj z kalkulatora śladu węglowego stworzonego przez Climate Strategies Poland przy patronacie firmy Orange Polska.

Kalkulator znajdziesz tutaj: Oblicz ślad węglowy – Climate Strategies Poland

Bezpłatny kalkulator śladu węglowego


Przy obliczaniu śladu węglowego firmy brana jest pod uwagę każda emisja będąca bezpośrednim lub pośrednim skutkiem procesu biznesowego.
Obejmuje to wszystkie elementy działalności biznesowej, począwszy od zużycia energii przez urządzenia elektryczne, a skończywszy na poszczególnych ogniwach łańcucha dostaw.

Przeprowadzenie dokładnej analizy śladu węglowego może być skutecznym narzędziem identyfikacji tych obszarów Twojej organizacji, w których można wprowadzić zmiany w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Bezpłatny kalkulator śladu węglowego:

 • pomoże Ci zrobić pierwszy krok na drodze do ograniczania negatywnego wpływu na środowisko,
 • wyliczy ślad węglowy Twojej firmy,
 • wykona wstępną analizę możliwości, jak obniżyć emisję CO₂,
 • wzmocni wizerunek Twojej firmy – wykorzystaj go w kontakcie z klientem lub na stronie WWW,
 • zwiększy Twoją konkurencyjność w przetargach – pokaż w swojej ofercie, jak Twoja firma przyczynia się do redukcji śladu węglowego.

Narzędzie działa w sposób prosty i intuicyjny. Żeby z niego skorzystać, potrzebujesz tylko danych, które dotyczą działalności Twojej firmy, np. źródła energii.

Zobacz, jak to działa: Liczenie śladu węglowego w mniejszej firmie. Podstawy merytoryczne, prezentacja kalkulatora.
Obejrzyj także Nagranie webinaru: Liczenie śladu węglowego w mniejszej firmie. 

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

 • Neat – otwarty na cały świat

  Neat – otwarty na cały świat
  Neat – otwarty na cały świat
  Firma online 23 kwietnia 2024

  Firma online

  Komunikacja online jest dziś nieodłącznym elementem biznesu, a wideokonferencje tzw. must have każdej firmy. Wymagania dotyczące narzędzi umożliwiających zdalny kontakt […]

 • Wywiad. Metaverse – nauka, medycyna, biznes

  Wywiad. Metaverse – nauka, medycyna, biznes
  Wywiad. Metaverse – nauka, medycyna, biznes
  Firma online 2 kwietnia 2024

  Firma online

  Spotkania z klientami biznesowymi bez kosztownych delegacji czy szkolenia pracowników, które nie wymuszają zatrzymywania linii produkcyjnej to nie mrzonka. Jest […]

 • Systemy zarządzania łańcuchem dostaw (SCM) firmy Quantum

  Systemy zarządzania łańcuchem dostaw (SCM) firmy Quantum
  Systemy zarządzania łańcuchem dostaw (SCM) firmy Quantum
  Firma online 15 marca 2024

  Firma online

  Cyfrowa transformacja i rosnąca konkurencja wymagają od przedsiębiorstw sprawnego zarządzania łańcuchem dostaw.  Orange Polska, podpisał umowę partnerską z firmą Quantum […]

 • Apple Business Manager – automatyzacja, wygoda, bezpieczeństwo

  Apple Business Manager – automatyzacja, wygoda, bezpieczeństwo
  Apple Business Manager – automatyzacja, wygoda, bezpieczeństwo
  Firma online 10 stycznia 2024

  Firma online

  Zarządzanie firmowymi urządzeniami jest jednym z procesów, które można łatwo zautomatyzować. Jeśli firma korzysta na co dzień z urządzeń Apple, […]