Praca zdalna zostaje z nami na zawsze
Cyberbezpieczeństwo 11 listopada 2022 3 minuty czytania

Praca zdalna zostaje z nami na zawsze

Pandemia jedynie przyspieszyła trend związany z wykonywaniem pracy zdalnej, przez internet. Zanim pojawił się lockdown, wiele firm – jak chociażby my – umożliwiało pracownikom wykonywanie swoich zadań w domu. Początkowo był to rodzaj pracy hybrydowej – 1 lub 2 dni w domowym biurze, pozostałe dni w siedzibie firmy. Z czasem jednak zaczęto mówić o pracy zdalnej na stałe.

Praca zdalna na stałe może sprawiać kłopoty


To, co było eksperymentem – stało się codziennością, a co najważniejsze – model domowego biura okazał się wystarczająco efektywny. Tym samym można się spodziewać, że po ustaniu pandemii model pracy zdalnej bądź hybrydowej pozostanie w wielu zawodach szeroko stosowany.

Jednak jak wynika z badania „Poly Evolution of the Workplace” aż 4 na 10 respondentów (43,9 proc.) z Polski przyznaje, że podczas pracy zdalnej czuje presję wykonywania służbowych obowiązków nawet poza ustalonymi godzinami. Wcześniej, wychodząc z biura, pracownicy przechodzili w „tryb prywatny”.

Obecnie, pracując w domu, który pełni funkcję biura, osoby, którym dano pracę zdalną na stałe, wciąż mają poczucie przebywania w pracy, co negatywnie wpływa na komfort ich życia. Skutki tego są także odczuwalne przez brak zachowania dawnej rutyny podczas dojazdów do i z pracy.

Tymczasem znaczna część przedsiębiorców zamierza nadal korzystać z nowoczesnych form pracy i komunikowania. Oznacza to, że poprzedni model życia zostanie zastąpiony nowym – w pracy jak i prywatnej komunikacji czy choćby zakupach. Możemy zatem mówić o wchodzeniu pracy zdalnej na stałe.

Pozostają jednak do rozwiązania problemy organizacyjne w relacji pracownik – pracodawca i oczywiście kwestie wyposażenia technicznego i bezpieczeństwa danych. Aby home office było efektywne, konieczne są odpowiednie narzędzia do pracy zdalnej oraz jej właściwa organizacja.

Praca zdalna a Kodeks Pracy


Wszystko na to wskazuje, że już w I półroczu 2022 roku kwestie pracy zdalnej trafią do Kodeksu Pracy. Nowe przepisy zaczną obowiązywać trzy miesiące od odwołania stanu epidemii w Polsce. Jak ma wyglądać praca zdalna w Kodeksie Pracy?

Rozwiązania dotyczące pracy zdalnej mają zastąpić obecne przepisy o telepracy, która jest stosowana tylko w niektórych zawodach. Praca zdalna ma być wykorzystywana szerzej i będzie obowiązywać zarówno na wniosek pracodawcy, jak i pracownika.

Zgodnie z projektem pracodawca będzie zobowiązany pokryć koszty wykonywania pracy zdalnej w miejscu zamieszkania lub innym miejscu wskazanym przez pracownika. Chodzi oczywiście o wydatki związane z serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi do pracy zdalnej, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej przez internet oraz koszty energii elektrycznej i niezbędnych usług telekomunikacyjnych. Dokładne zasady określałby wewnętrzny regulamin pracodawcy.

Praca zdalna przez internet to dwie strony medalu


Niezwykle istotne regulacje relacji pomiędzy pracownikiem a pracodawcą to jedna strona medalu. Druga to właściwe rozwiązania, które zapewnią nie tylko komfort i efektywność pracy, ale również cyberbezpieczeństwo.

Praca zdalna przez internet to środowisko cyfrowe, zatem kluczowe znaczenie ma dobrze zaprojektowana infrastruktura chmurowa, bezpieczna transmisja danych i kompletna polityka bezpieczeństwa.

Ale to właśnie cyberbezpieczeństwo jest istotnym wyzwaniem firm w trakcie pracy zdalnej przez internet – potwierdzono podczas Światowego Forum Ekonomicznego. Najważniejsze jest posiadanie odpowiednich narzędzi do pracy zdalnej, rozwiązań i strategii, a 80 proc. liderów s.. bezpieczeństwa IT uważa, że brak ich organizacjom wystarczających zabezpieczeń.

Praca zdalna przez internet w dowolnym miejscu


Internet do pracy zdalnej jest oczywiście warunkiem jej wykonywania – zarówno za pomocą łącza stałego, jak i mobilnego. Organizacja bezpiecznego i niezawodnego środowiska home office to spore wyzwanie – naturalnym dostawcą internetu do pracy zdalnej jesteśmy my, operator mający olbrzymie doświadczenie zarówno w kontekście telekomunikacji jak i rozwiązań chmurowych oraz cyberbepieczeństwa.

Wspieramy różne profile pracowników zdalnych, w zależności od charakteru ich pracy i potrzeb związanych z dostępem do internetu:

 1. Praca zdalna (łącze stałe) – rozwiązanie dla pracowników wykonujących obowiązki zdalnie w domu, wyposażonych w komputer wraz z oprogramowaniem, stacjonarny dostęp do internetu wraz z Wi-Fi, usługę bezpieczeństwa, a także smartfon i usługi zintegrowanej komunikacji.
 2. Praca zdalna (internet mobilny) – rozwiązanie dla pracowników wykonujących obowiązki zdalnie w domu, wyposażonych w komputer wraz z odpowiednim oprogramowaniem, internet mobilny do pracy zdalnej wraz z Wi-Fi, usługę bezpieczeństwa, a także smartfon i usługi zintegrowanej komunikacji.

W obu wariantach dostarczamy pakiet bezpieczeństwa: Biznesowy VPN, Zdalny dostęp SSL, oraz WiFi Cisco Meraki, BKO. W każdym przypadku operator zapewnia specjalistyczne wsparcie.

Zalety i korzyści:

 • rozwiązanie E2E – dostawa, konfiguracja, instalacja,
 • model subskrypcyjny – brak inwestycji, opłaty abonamentowe,
 • bezpieczeństwo – podczas zdalnego dostępu do danych i aplikacji firmowych (szyfrowanie, MPLS, APN),
 • szybkie uruchomienie – w ciągu kilka dni roboczych,
 • skalowalność – obsługa od kilku do kilku tysięcy osób wykonujących pracę zdalną przez internet,
 • elastyczność – klient wybiera tylko te usługi, których potrzebuje.

Istotnym aspektem jest ograniczenie kosztów (brak inwestycji), co pozwala na prognozowanie przyszłych wydatków, a tym samym dostosowanie ich do aktualnych potrzeb. Umożliwia to abonamentowa forma finansowania. A w przypadku nagłej potrzeby zwiększenia zasobów można dodatkowo skorzystać z formy rozliczania pay as you go, która jest niezwykle elastyczna i pozwala w każdej chwili na zwiększenie aktualnej liczby stanowisk.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Popularne tagi

Tagi

Mogą Cię również zainteresować

 • Czym są ataki man-in-the-middle i jak się przed nimi chronić?

  Czym są ataki man-in-the-middle i jak się przed nimi chronić?
  Czym są ataki man-in-the-middle i jak się przed nimi chronić?
  Cyberbezpieczeństwo 19 grudnia 2023

  Cyberbezpieczeństwo

  Cyberataki typu man-in-the-middle umożliwiają przestępcom przechwytywanie komunikacji i uzyskanie dostępu do wrażliwych danych. Choć wykrywanie takich procederów jest trudne, można […]

 • Bezpieczne święta. Jak chronić swoją firmę przed cyberzagrożeniami?

  Bezpieczne święta. Jak chronić swoją firmę przed cyberzagrożeniami?
  Bezpieczne święta. Jak chronić swoją firmę przed cyberzagrożeniami?
  Cyberbezpieczeństwo 29 listopada 2023

  Cyberbezpieczeństwo

  Wiele osób korzysta z przedświątecznych wyprzedaży. Niektórzy kupują tradycyjnie w sklepach stacjonarnych, inni wolą zamawiać towary przez internet. Wbrew pozorom […]

 • Czym są wirtualne pokoje danych?

  Czym są wirtualne pokoje danych?
  Czym są wirtualne pokoje danych?
  Cyberbezpieczeństwo 23 października 2023

  Cyberbezpieczeństwo

  Od audytów przez fuzje i przejęcia po przeglądy strategiczne i przetargi – coraz więcej organizacji na całym świecie polega na […]

 • Jakie znaczenie dla bezpieczeństwa korporacyjnego ma polityka zerowego zaufania?

  Jakie znaczenie dla bezpieczeństwa korporacyjnego ma polityka zerowego zaufania?
  Jakie znaczenie dla bezpieczeństwa korporacyjnego ma polityka zerowego zaufania?
  Cyberbezpieczeństwo 13 września 2023

  Cyberbezpieczeństwo

  W obliczu rosnącej zależności od technologii chmurowej i dynamicznej ewolucji cyberzagrożeń, bezpieczeństwo korporacyjne wymaga nowoczesnych i skutecznych rozwiązań. Wdrożenie koncepcji […]