Laptop do pracy (nie tylko biurowej) – jaki wybrać?
Firma online 5 czerwca 2022 3 minuty czytania

Laptop do pracy (nie tylko biurowej) – jaki wybrać?

Jaki komputer do pracy wybrać z ogromnej oferty dostępnej na rynku? Zapewne nie istnieje jeden idealny laptop biznesowy, który można polecić każdemu przedsiębiorcy. Najlepszy sprzęt to ten najbardziej dopasowany do potrzeb firmy i specyfiki stanowiska. Z naszym artykułem dowiesz się, jaki laptop do pracy biurowej (i nie tylko) wybrać, bazując na swoich potrzebach.

Dobry laptop do pracy to podstawa – wiadomo!

Działalność gospodarcza, szczególnie jej strona formalna, w dużej mierze koncentruje się w laptopie przedsiębiorcy. Niezawodnego sprzętu potrzebujemy na każdym etapie prowadzenia firmy. Zanim zdecydujemy się na zakup najlepszego laptopa biurowego lub do pracy w innym miejscu, warto zastanowić się, do czego i w jakich warunkach będziemy go używać, a następnie dobrać parametry, które sprawdzą się w tych okolicznościach, i poszukać najlepszej oferty.

Najlepszy laptop do pracy, czyli najlepiej dopasowany do potrzeb

Nie istnieje jeden najlepszy laptop biznesowy. Rynek sprzętu komputerowego jest bardzo szeroki i znajdziemy na nim modele zróżnicowane zarówno cenowo, jak i pod względem funkcjonalności. Najdroższy i najnowocześniejszy laptop do pracy wcale nie jest dla naszej firmy najlepszy, jeśli osoba, która z niego korzysta, nie potrzebuje jego funkcji. Wówczas to tylko niepotrzebny wydatek.

Okazyjna cena nie będzie natomiast wystarczającym argumentem, jeśli potrzebujemy laptopa do pracy do montowania wideo, a parametry tego, który wybraliśmy, będą zbyt słabe. Jeśli dużo jeździmy z laptopem, warto kupić coś lekkiego, a mocna bateria, zapewniająca wiele godzin działania bez ładowania, będzie potrzebna, jeśli często pracujemy bez dostępu do gniazdka.

Ekonomiczny laptop do codziennej pracy

Prowadząc biznes, który w większości opiera się na bezpośrednich kontaktach z klientami lub wytwarzaniu produktów, nie musimy inwestować w laptop biznesowy najwyższej klasy. Jeśli mamy kawiarnię lub warsztat stolarski, przypuszczalnie laptop będzie nam potrzebny do prostych czynności, takich jak odpowiadanie na maile czy wypełnianie dokumentów. Gdy nie planujemy korzystać z profesjonalnych programów graficznych ani pracować na dużej ilości danych, 4GB pamięci RAM powinny w zupełności wystarczyć, podobnie jak wbudowana karta graficzna, np. AMD Radeon R4.

Natomiast przy wyborze dysku lepiej zdecydować się na SSD – obecnie jest w niego wyposażona większość nowych modeli laptopów do pracy, jak i tych do użytku prywatnego. Dysk SSD działa szybciej od dysków starszego typu i jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli szukamy ekonomicznego laptopa biurowego w cenie ok. 1000-1500 zł, dobrym wyborem może być HP 255 G7.

Elegancki i niezawodny laptop biznesowy

O ile wygląd komputera do pracy biurowej lub korzystania na zapleczu czy w domu nie ma aż takiego znaczenia, o tyle już wybierając sprzęt, który będą oglądali nasi klienci, powinniśmy zastanowić się, czy nie lepiej postawić na model nieco bardziej reprezentacyjny.

Jeśli potrzebujemy komputera do prowadzenia zapisów na wizyty w salonie fryzjerskim, warto, żeby nie tylko szybko działał i nie zacinał się, ale również wyglądał elegancko. W końcu laptop do pracy stanowi wówczas element wystroju. Przyda się też nieco bardziej wytrzymała metalowa obudowa, która nie zniszczy się podczas intensywnego użytkowania.

Można również pomyśleć o ekranie z panelem antyrefleksyjnym, jeśli pracujemy przy oknie, przez które często wpadają promienie słoneczne. Na laptopa biznesowego tej klasy wydamy od 2000 do 2500 zł, a przykładami modeli z tej półki cenowej są Acer Extensa 15 lub Huawei MateBook D15.

Laptopy do pracy VIP do zadań specjalnych

Współcześnie wiele mniejszych firm opiera się niemal w 100 proc. na działaniach w internecie. Graficy, informatycy, projektanci mogą pracować z dowolnego miejsca na świecie. Jednak, aby wykonywać swoją pracę dobrze i na czas, potrzebują najlepszego laptopa do pracy z dodatkowymi funkcjami.

W przypadku freelancerów, którzy prezentują swoje kreacje podczas spotkań z klientami, można postawić na laptopa konwertowalnego, pozwalającego ustawić ekran w dowolnej pozycji, aż do złożenia go w tryb tabletu. Takim sprzętem jest HP ENVY x360.

Z kolei osoby, których działalność opiera się na korzystaniu z programów graficznych czy montażu wideo, potrzebują mocniejszych laptopów do pracy biurowej – przynajmniej 8 GB RAM, dedykowanej karty graficznej, wydajnego procesora (takiego jak Intel Core 9. generacji). Przykład? Laptop HP OMEN 17.

Oczywiście taki sprzęt oznacza nieco większy wydatek, lecz jest to inwestycja, której nie pożałujemy. W końcu dobry laptop do pracy (nie tylko biurowej) to mniej stresu. Kosztów nie odczujemy aż tak bardzo przy zakupie na raty bez oprocentowania. A taką możliwość daje Orange dla Firm.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

 • Przetwarzanie kognitywne — zastosowanie w biznesie

  Przetwarzanie kognitywne — zastosowanie w biznesie
  Przetwarzanie kognitywne — zastosowanie w biznesie
  Firma online 14 czerwca 2024

  Firma online

  Czy w dzisiejszych czasach technologia jest jeszcze w stanie czymś zaskoczyć? Idea cognitive computing udowadnia, że tak. Dowiedz się więcej […]

 • Metaverse dla firm – nowa era cyfrowego rozwoju

  Metaverse dla firm – nowa era cyfrowego rozwoju
  Metaverse dla firm – nowa era cyfrowego rozwoju
  Firma online 11 czerwca 2024

  Firma online

  Polskie firmy inwestują w rozwiązania Metaverse. Wykorzystują do tego m.in. technologię Extended Reality i szeroką wiedzę ekspertów. To kierunek, który […]

 • Jaki hosting wybrać dla małych i średnich firm?

  Jaki hosting wybrać dla małych i średnich firm?
  Jaki hosting wybrać dla małych i średnich firm?
  Firma online 1 czerwca 2024

  Firma online

  Szukając hostingu internetowego, należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Najważniejsze to: funkcjonalność, wydajność i niezawodność. Każdy z nich może […]

 • Klienci-maszyny – przyszłość elektronicznego handlu

  Klienci-maszyny – przyszłość elektronicznego handlu
  Klienci-maszyny – przyszłość elektronicznego handlu
  Firma online 22 maja 2024

  Firma online

  Cyfrowa rewolucja zaciera granice między rzeczywistością a wirtualnym światem. Handel elektroniczny staje się miejscem, w którym coraz częściej więcej do […]