Audyt energetyczny, czyli z prądem korzyści
Firma online 30 maja 2023 3 minuty czytania

Audyt energetyczny, czyli z prądem korzyści

Duże firmy mają obowiązek raz na cztery lata przeprowadzić audyt energetyczny. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli zrobi to również mała firma. Dlatego dowiedz się, ile energii zużywa Twój biznes i przede wszystkim jak można ją ograniczyć?

Wystarczy spojrzeć na fakturę i wszystko jasne. Ale czy na pewno? Jak dowiedzieć się, które urządzenia generują największe koszty i przede wszystkim, gdzie szukać oszczędności? Na te pytania może odpowiedzieć odpowiedni audyt energetyczny.

Wskazanie obszarów, w których marnuje się energię, może zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie, a wyniki audytu energetycznego pokażą, gdzie da się zmniejszyć zużycie energii, obniżyć koszty i zmniejszyć ślad węglowy.

Tylko 40 proc. firm wdrożyło technologie ograniczające koszty energii, a 18 proc. z nich dopiero to planuje – twierdzą eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W ich opinii zużycie energii da się obniżyć od kilkunastu do kilkudziesięciu procent, m.in. modernizując system oświetlenia czy wentylacji.

Audytor – do czego jest nam potrzebny?


Każdy audytor musi być uprawniony i posiadać kwalifikacje poświadczone państwowym egzaminem. Warto też pamiętać, że zgodnie z prawem podmiot, który audyt przeprowadza, nie może potem realizować planu naprawczego.

Głównym celem takiej „inspekcji” jest zmniejszenie naszych kosztów. Aby jednak tak się stało, powinniśmy wiedzieć, na czym chcemy zaoszczędzić. Odpowiedź na to pytanie nie jest już taka oczywista. Dlatego musimy znać strukturę swojej firmy i wiedzieć, w których obszarach da się to zrobić.

Właśnie do tego przyda się nam audytor. Znajdziemy go bez trudu. Tego typu usługi posiada wiele firm. Koszt zależy od wielkości firmy i skali audytu energetycznego. Jego zadaniem jest m.in. przejrzenie faktur lub zainstalowanie specjalnych urządzeń do pomiaru, analiza danych, wygenerowanie raportu i przedstawienie planu naprawczego. Cena zaczyna się od kilku, a kończy na setkach tysięcy. Wszystko zależy od wielkości podmiotu i skali przeprowadzonych prac.

Skuteczny audyt energetyczny nie ogranicza się jedynie do prądu. Mówiąc o nim, mamy na myśli każdy rodzaj energii: cieplną czy paliwa zużywane przez flotę samochodową.

Przegląd pokaże nam, jak zużywamy energię, kiedy pobieramy jej najwięcej, jaki mamy sprzęt – być może trzeba go wymienić. To jednak nie wszystko. Dowiemy się np., dlaczego dochodzi do przekroczenia mocy i jak temu zaradzić. Być może w niektórych miejscach warto założyć dedykowane opomiarowanie niezależne od firmy energetycznej.

– Czasem optymalizacja wymaga dużych nakładów, ale bywa również tak, że wysokie rachunki można zmniejszyć w banalny sposób – mówi Paweł Staszczak, ekspert ds. zaawansowanych rozwiązań IT Marketing i Rozwój Produktów Smart Cities. – Może się okazać, że wystarczy ograniczyć liczbę czajników w firmie, aby pojawiły się pierwsze oszczędności. Z doświadczenia wiem, że podczas audytu można dowiedzieć się wielu zaskakujących rzeczy: że mamy w firmie koparkę kryptowalut, starą sprężarkę, która dawno już powinna zostać wymieniona, jakiś sprzęt chodzi przez 24 godziny na dobę, choć wcale nie jest to konieczne, a za wysoki pobór prądu w weekendy odpowiadają grzejniki, których pracownicy nie wyłączają, wychodząc w piątek do domu.

Audyt energetyczny – to nie tylko prąd


Skuteczny audyt energetyczny jest tak obszerny, jak to tylko możliwe. Nie ogranicza się jedynie do sprawdzenia, ile prądu pobierają urządzenia w naszej firmie. Mówiąc o nim, mamy na myśli każdy rodzaj energii: cieplną czy paliwa zużywane przez flotę samochodową.

Opracowanie bardziej ekologicznego, zrównoważonego modelu biznesowego jest dowodem, że jesteśmy świadomi globalnych problemów, a przy okazji pomoże wyprzedzić konkurencję. To także szansa na wyróżnienie się. W rezultacie możemy dotrzeć do bardziej świadomej ekologicznie publiczności, co jest prawdopodobnie najważniejszą korzyścią.

Kto musi przeprowadzić audyt energetyczny?


Rządowe rozporządzenie z 2016 r. wskazuje, że z obowiązku przeprowadzenia audytu energetycznego wywiązać muszą się tzw. duże przedsiębiorstwa. Są to zakłady pracy, które w ostatnim roku obrotowym:

 • zatrudniały min 250 osób, 
 • osiągnęły roczny obrót netto większy niż 50 milionów euro, 
 • uzyskały sumę aktywów wyższą niż 43 miliony euro.

Takie podmioty muszą przeprowadzać audyt energetyczny okresowo, raz na cztery lata. To specjalnie przygotowany raport obejmujący analizy odbiorników odpowiadających za co najmniej 90 proc. całkowitego zużycia energii.

Pełna ocena pokaże, jakie ulepszenia warto wdrożyć, aby usprawnić funkcjonowanie firmy pod kątem efektywności energetycznej. Potem należy przedstawić plan naprawczy i go wprowadzić w życie.

Najogólniej mówiąc, audyty energetyczne można podzielić na trzy grupy:

 • audyt energetyczny budynku,
 • audyt energetyczny przedsiębiorstwa,
 • audyt efektywności energetycznej.

Analiza zgromadzonych danych


Po analizie ekspert dokonuje precyzyjnej oceny, co pozwala zidentyfikować główne źródła zużycia energii, ale także każdy punkt strat energii, i sklasyfikować je według ważności. To właśnie na tym badaniu będzie się opierał, przedstawiając firmie plan optymalizacji wydajności energetycznej.

Plan działania zawiera zestaw scenariuszy usprawnień, które zostaną przekazane firmie zlecającej audyt energetyczny w formie raportu. Umożliwia to firmie audytorskiej planowanie działań w celu osiągnięcia oszczędności energii.

Oto lista powodów, dla których audyt energetyczny jest ważny:

 • określi możliwości oszczędzania energii, 
 • pomoże zrozumieć zużycie energii i sposoby lepszego jej wykorzystania, 
 • pozwoli ubiegać się o wsparcie finansowe, na przykład w ramach programu Infrastruktura i Środowisko, realizowanego przez Ministerstwo Środowiska, 
 • plan naprawczy wpłynie na ochronę środowiska,
 • zmieni sposób myślenia pracowników,
 • zainspiruje do wprowadzania nowoczesnych i bardziej oszczędnych technologii,
 • poprawi wizerunek firmy na rynku.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

 • Przetwarzanie kognitywne — zastosowanie w biznesie

  Przetwarzanie kognitywne — zastosowanie w biznesie
  Przetwarzanie kognitywne — zastosowanie w biznesie
  Firma online 14 czerwca 2024

  Firma online

  Czy w dzisiejszych czasach technologia jest jeszcze w stanie czymś zaskoczyć? Idea cognitive computing udowadnia, że tak. Dowiedz się więcej […]

 • Metaverse dla firm – nowa era cyfrowego rozwoju

  Metaverse dla firm – nowa era cyfrowego rozwoju
  Metaverse dla firm – nowa era cyfrowego rozwoju
  Firma online 11 czerwca 2024

  Firma online

  Polskie firmy inwestują w rozwiązania Metaverse. Wykorzystują do tego m.in. technologię Extended Reality i szeroką wiedzę ekspertów. To kierunek, który […]

 • Jaki hosting wybrać dla małych i średnich firm?

  Jaki hosting wybrać dla małych i średnich firm?
  Jaki hosting wybrać dla małych i średnich firm?
  Firma online 1 czerwca 2024

  Firma online

  Szukając hostingu internetowego, należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Najważniejsze to: funkcjonalność, wydajność i niezawodność. Każdy z nich może […]

 • Klienci-maszyny – przyszłość elektronicznego handlu

  Klienci-maszyny – przyszłość elektronicznego handlu
  Klienci-maszyny – przyszłość elektronicznego handlu
  Firma online 22 maja 2024

  Firma online

  Cyfrowa rewolucja zaciera granice między rzeczywistością a wirtualnym światem. Handel elektroniczny staje się miejscem, w którym coraz częściej więcej do […]