opis projektu
Szerokopasmowe Lubartów
Rozwój sieci dostępowych na obszarze Polski Wschodniej w miejscowości Lubartów.
Dzięki realizacji projektu do eksploatacji oddana zostanie nowoczesna sieć NGA, umożliwiająca świadczenie klientom usług o bardzo dużych prędkościach. Łącznie w zasięgu szybkiego Internetu o przepływności łącza do użytkownika końcowego minimum 30 Mb/s znajdzie się około 2 742 gospodarstw domowych (z łącznej liczby 6 374 gospodarstw domowych). W ramach projektu przyłączonych zostanie 701 gospodarstw domowych.
W projekcie zostanie zastosowana i wdrożona technologia światłowodowo-miedziana umożliwiająca maksymalne wykorzystanie istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej. Przewiduje się budowę Punktów Dystrybucyjnych w miejscu szaf kablowych lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Budowane węzły połączone będą z węzłem dystrybucyjnym Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej siecią światłowodową o łącznej długości ok. 9,5 km. Projekt zakłada:
a) budowę kabli światłowodowych do 14 Punktów Dystrybucyjnych wyposażonych w nowoczesne urządzenia dostępu do internetu (IP DSLAM)
b) budowę przyłączy energetycznych do 14 Punktów Dystrybucyjnych
c) budowę kabli światłowodowych do węzła Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej
d) przełączenie abonentów do nowych Punktów Dystrybucyjnych
e) świadczenie usług o wyższych przepływnościach
Z uwagi na skrócenie miedzianej pętli abonenckiej oraz większa ilość urządzeń aktywnych umożliwi świadczenie usług szerokopasmowych powyżej 30Mb/s dla większej liczby mieszkańców w różnych częściach miasta.
W wyniku realizacji projektu zostanie radykalnie poprawiony wskaźnik dostępności do usług szerokopasmowych w tym:
- zwiększenie przepływności obecnych usług tradycyjnych do przepustowości powyżej 30Mb/s
- zwiększenie dostępności do usług nowoczesnej sieci NGA dla gospodarstw domowych
- umożliwienie wykorzystania wolnych zasobów na istniejącej sieci miedzianej i świadczenie usług szerokopasmowych dla nowych Klientów
Bez przyznania dotacji inwestycja nie spełniłaby wymaganych przez Orange Polska parametrów finansowych przedsięwzięcia i nie byłaby realizowana.