Odpowiedzialny rodzic

Pierwszy smartfon

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy podarować dziecku pierwszy smartfon,
  • o czym pamiętać, gdy dajesz mu pierwsze urządzenie z dostępem do sieci,
  • jak bezkonfliktowo wprowadzić zasadę kontroli rodzicielskiej.

Telefony komórkowe z dostępem do internetu są częścią naszej codzienności. Potrafią je obsługiwać coraz młodsze dzieci, które często chciałyby posiadać urządzenia tego typu na własność. Nie oznacza to, że od razu trzeba dokonać zakupu. Jaki jest odpowiedni wiek na rozpoczęcie korzystania z takiego sprzętu? O czym pamiętać, dając dziecku do ręki pierwszy telefon? Jak przygotować je do wirtualnych przygód?

 


Kiedy kupić dziecku smartfon?

 

Mówi się, że najpóźniej, jak to możliwe. Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne podaje, że odpowiedni wiek to dopiero 15. rok życia. Tymczasem rzeczywistość jest inna. Z raportu NASK „Nastolatki wobec internetu 3.0” wynika, że polskie dzieci zaczynają systematycznie korzystać z internetu w wieku 9 lat i 7 miesięcy. Autorzy raportu wskazują, że smartfon bywa częstym prezentem komunijnym.

Zanim podejmiesz decyzję o przekazaniu dziecku telefonu, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań.

  • Jakie są rzeczywiste potrzeby dziecka?  Czy chęć posiadania telefonu wynika z jego relacji z rówieśnikami i przekonania, że „wszyscy już mają tylko nie ja”?

Dziecko potrzebuje jakichś form komunikacji z rówieśnikami. Pragnienie przynależności do grupy jest silne i warto je zaspokajać. Sprawdź, czy  owi „wszyscy koledzy i koleżanki” rzeczywiście mają już telefon. Może to dobra okazja, aby porozmawiać też z innymi rodzicami o możliwych formach komunikacji między dziećmi poza smartfonami.
 

  • Czy dziecko często przebywa poza domem i zdarzają się liczne sytuacje, w których chcielibyśmy łatwo skontaktować się z nim telefonicznie?

Telefon daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa – mogą w każdym momencie sprawdzić, gdzie przebywa dziecko i co się z nim dzieje.  Dlatego smartfon z pewnością przyda się, gdy dziecko ma napięty grafik zajęć pozalekcyjnych, zaczyna samodzielnie wracać ze szkoły albo gdy wyjeżdża na kolonię lub obóz wakacyjny. Dla niego to też ważny aspekt poczucia bezpieczeństwa.

 

  • Czy w szkole, do której uczęszcza dziecko, korzystanie ze smartfonów jest dopuszczalne? A jeśli tak, to na jakich zasadach?

Porozmawiaj z nauczycielami i rodzicami o zasadach korzystania z telefonów w szkole. Stosuj się do nich sam i pilnuj tego, aby przestrzegało ich Twoje dziecko. Sprawdź też, czy w  szkole naszego dziecka odbyły się zajęcia dotyczące bezpieczeństwa dzieci w sieci.

 

Zanim dasz dziecku telefon, upewnij się, że w rękach Twojej córki bądź syna nie będzie tylko zabawką, lecz użytecznym narzędziem, które zapewni stały kontakt z bliskimi, poczucie komfortu i bezpieczeństwa,  a także będzie umacniało relacje z rówieśnikami.


 

Gdy zdecydowaliście, że dziecko dostanie smartfon

 

Zakup smartfonu warto poprzedzić rozmową z dzieckiem na temat tego, jak z niego odpowiedzialnie korzystać,  w jakich sytuacjach go używać i na jakich zasadach.

W użytkowaniu smartfonu ważny jest umiar. Musicie wspólnie ustalić ile, jak i w jakich godzinach dziecko będzie mogło korzystać z telefonu. Musi ono wiedzieć, z kim może się komunikować, kiedy musi wyłączyć lub wyciszyć telefon, o czym musi informować rodziców.

Przeczytaj więcej o umowie z dzieckiem.

Rozmowa jest najważniejsza, ale z pomocą przychodzą też wszelkiego rodzaju aplikacje kontroli rodzicielskiej.

Prezent w postaci telefonu trzeba zrobić „z głową”. Poznaj to urządzenie, dowiedz się, jak działa i jakie zabezpieczenia możemy w nim zainstalować. Dzieci nie proszą rodziców o pomoc podczas korzystania z nowych technologii, bo żyją w przekonaniu, że oni i tak się na tym nie znają. Można i warto to zmienić.

W telefonach instaluje się takie same programy ochronne jak w komputerze. Rodzic może nadzorować jego użytkowanie. Nie chodzi tylko o kontrolę tego, jak Twoje potomstwo spędza czas wolny, lecz także o uniknięcie realnych zagrożeń, takich jak wirusy czy aplikacje wyłudzające pieniądze. Jako rodzic powinieneś być na bieżąco z tym, co robią i jakie strony w sieci przeglądają Twoje dzieci.

Zobacz FILM, jak zabezpieczyć smartfon dziecka
 

 

Jak bezkonfliktowo wprowadzić zasadę kontroli rodzicielskiej?

 

Jak każdą inną – poprzez konsekwencję i cierpliwość. Dziecko może uważać, że „wchodzimy z butami” w jego osobiste sprawy. Nie będzie z tym problemu, jeśli od samego początku, od pierwszego dnia użytkowania telefonu, wspólnie ustalicie i wprowadzicie jasne zasady.

Istotne, by dziecko nie odczuło tego jako dowodu Twojej nieufności. Warto wspólnie z dzieckiem spisać umowę na temat zasad korzystania z telefonu i innych urządzeń z dostępem do internetu.

I co ważne Ty też stosuj się do ustalonych zasad. Nie przeglądaj wiadomości, gdy rozmawiasz z dzieckiem, nie sprawdzaj poczty podczas posiłku, nie wysyłaj SMS-ów podczas jazdy samochodem.
 

 

Pamiętaj

 

Pomyśl, kiedy dajesz dziecku do ręki pierwsze urządzanie – tablet, telefon.  Nie rób tego zbyt wcześnie, limituj czas, jaki dziecko spędza przed ekranem, i zadbaj o to, aby miało dostęp  do bezpiecznych i wartościowych zasobów sieci. Jeśli coś je zaniepokoi – bądź przy nim.

Daj dziecku własny telefon wtedy, gdy jesteś pewny, że będzie dla  niego nie tylko zabawką, ale użytecznym narzędziem kontaktu z innymi,  naucz odpowiedzialnie z niego korzystać i sprawdzaj, w jaki sposób go użytkuje. To zadanie wymaga czasu i zaangażowania, ale jako rodzic musisz je podjąć.


Przejdź internetowy kurs dla rodziców od Fundacji Orange i zobacz, jak chronić swoje dziecko w sieci.