Rodzina w cyfrowym świecie

Dobre strony internetu

Z tego tekstu dowiesz się:

 • jak możesz kontrolować to, z jakimi treściami Twoje dziecko ma do czynienia w internecie,
 • jakie są pozytywne strony internetu, 
 • jak zainspirować dziecko do korzystania z nich,
 • jak pomóc mu rozwijać kreatywność online.

O zagrożeniach w sieci słyszy się coraz częściej. Zwykle właśnie na nich skupiamy się podczas rozmów o internecie z dziećmi. Jednak nowe technologie to nie tylko niebezpieczeństwa. Poznaj bliżej dobre strony internetu i zainspiruj dziecko  do tego, żeby poszukiwało nie tylko rozrywki, ale i wartościowych, pożytecznych aktywności.

 

Rozmawiaj o czasie spędzanym w internecie

Życie dzieci w  internecie jest bardzo dynamiczne. Trendy i mody wśród nich bardzo szybko się zmieniają. To, co jest popularne dzisiaj, za kilka dni należy już do historii. Dorosłym czasem trudno jest się w tym połapać. Bywa, że kiedy wreszcie dowiadujemy się o bijącym rekordy popularności youtuberze, ten właśnie został zastąpiony przez kogoś innego. Dlatego nie warto czekać, aż o obowiązujących trendach usłyszymy podczas wywiadówki czy w telewizji. Lepiej wypracować własne metody bycia na bieżąco z tym, co jest atrakcyjne dla Twojego dziecka. I mieć przy tym na uwadze, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że podczas surfowania po sieci trafi na materiały, których treść jest sprzeczna z tym, czego je uczymy, albo które w najlepszym razie nie wnoszą nic pozytywnego.

Ważna jest rozmowa na temat tego, co dziecko robi online. Dlatego bądź ciekawy/a:

 • internetowych idoli oraz tych influencerów, których dziecko nie lubi, 
 • gier, w które gra, 
 • postaci, w które się wciela, 
 • kanałów i profili, które śledzi. 

Poproś dziecko o to, aby pokazało Ci „swój” internet i opowiedziało o aktywności online. To dobra okazja do tego, żeby lepiej się poznać i zrozumieć. Co więcej, rodzice mogą się bardzo dużo nauczyć od swoich dzieci w kontekście używania nowych technologii. Warto mieć w sobie tę otwartość i pozwolić dziecku poczuć się ważnym, potrzebnym i uznać, że w czymś może być lepsze od nas, na jakiś temat może mieć większą wiedzę. Wielu z nas także uczyło swoich rodziców obsługi myszki, komputera czy smartfona.

Pamiętaj, że czasem wątpliwej jakości przekazy, z którymi dziecko i tak ma styczność, stają się pozytywne dzięki odpowiedniemu komentarzowi rodzica. To, co dziecko ogląda online, możesz wykorzystać do dyskusji o wartościach, postawach, przekonaniach, o tym, co jest dobre, co złe.

 

Szukaj internetowych inspiracji

Aby Twoje dziecko używało cyfrowych zasobów z głową i korzystało nie tylko z bezwartościowej rozrywki, ale także z tego, co rozwijające, warto abyś sam/a zainteresował/a się znajdowaniem takich materiałów. Internetowe treści są pozytywne, kiedy:

 • pokazują ciekawe rozwiązania problemów, 
 • uczą, 
 • poszerzają rozumienie i znajomość świata, 
 • rozwijają i pomagają zdobywać nowe kompetencje,
 • uczą empatii. 

Zaangażuj się w poszukiwanie takich treści – sam/a oraz wspólnie z Twoim dzieckiem. Od najmłodszych lat warto kształtować dobre nawyki, pokazywać dobre strony internetu i uczyć, jak mądrze korzystać z sieci.

Zobacz co polecamy dla dzieci.
 

Rozwijaj zainteresowania dziecka

Zainteresowania dziecka to dobry punkt zaczepienia – poszukaj w sieci treści, które mogą je zaciekawić, bo wiążą się z jego pasją, hobby, z czymś, co lubi robić na co dzień.

 • Jeżeli dziecko lubi tańczyć, poszukaj treści, filmów prezentujących konkretne style, układy, choreografię i najlepszych tancerzy. 
 • Lubi malować? Wybierzcie się do wirtualnego muzeum, poszukajcie informacji o ulubionym artyście, obejrzyjcie filmy na jego temat albo instruktarze, w jaki sposób malować czy tworzyć tak jak on. 
 • Dziecko interesuje się zwierzętami? Dowiedzcie się o nich więcej dzięki aplikacjom, filmom przyrodniczym. 
 • Chce wiedzieć, jak zbudować robota? Znajdźcie internetowy przewodnik na ten temat i pomóż mu zrealizować własny projekt. 

 

Pokazuj kreatywnych rówieśników

Prezentuj swoim dzieciom ich rówieśników albo niewiele starsze od nich osoby, które wykorzystują nowe technologie w kreatywny sposób. To ważny przekaz, że wiek nie jest barierą w realizowaniu planów i spełnianiu marzeń. W tym celu możemy wykorzystać medialne historie, jak choćby przypadek Grety Thunberg, 15-latki, która podczas Szczytu Klimatycznego w Katowicach wygłosiła przemówienie dotyczące zmian klimatu.

Innych nastolatków, którzy internet wykorzystują w inspirujący sposób, można odszukać na blogu https://digitalyouth.pl/. Znajdziecie na nim kilkadziesiąt 10-, 20-minutowych prezentacji młodych ludzi oraz ekspertów mówiących o pozytywnym wykorzystaniu mediów cyfrowych.

Zobacz prezentacje z digitalyouth


Zachęć do szukania mentorów

Nie tylko rówieśnicy mogą zainspirować dziecko. Motywować do twórczości i działania potrafią również przykłady dorosłych: artystów, programistów, ekspertów. Wiele takich osób dzieli się swoją wiedzą w sieci – można ich obserwować, słuchać ich wystąpień, czytać wywiady z nimi, czerpać z ich doświadczenia, być na bieżąco z ich dokonaniami.

Możesz pokazać dziecku stronę TED TALKS, na której światowi liderzy, politycy, naukowcy i zwykli ludzi poprzez inspirujące kilkunastominutowe wystąpienia opowiadają o ważnych dla nich ideach, motywując innych do działania. Wśród prelegentów TED byli m.in. Bill Gates, Al Gore, Bono,  Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck,  Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende czy Gordon Brown.


Zobacz TED TALKS


Dzieci w internecie – więcej niż odbiorcy

Nowe technologie (programy, aplikacje etc.) dają ogromne możliwości tworzenia treści i mogą być wykorzystywane do programowania, grafiki, animacji, sztuki cyfrowej, obróbki zdjęć, montowania filmów, komponowania muzyki, pisania opowiadań, organizowania akcji społecznych, etc.

W samej sieci znajdziemy mnóstwo tutoriali i przewodników na temat tego, jak zabrać się do każdej z tych rzeczy oraz narzędzia, które umożliwiają takie działania. Często wystarczy dobrze poszukać, bo wiele aplikacji dla dzieci i programów jest darmowych. Można też rozważyć zapisanie dziecka na zajęcia poświęcone doskonaleniu konkretnych umiejętności cyfrowych.

Zobacz  Polecane dla dzieci.
 

Pamiętaj:

Internet ma swoje pozytywne strony i może być bezpieczny dla dzieci. Może nam pomóc w rozwijaniu kreatywności naszych podopiecznych, inspirować ich i uczyć. Poświęć czas, aby poznać świat online, w którym przebywa Twoje dziecko. Pokaż mu, jak mądrze korzystać z jego zasobów.