Webinar. Sieć idealna – dla każdej firmy
Multimedia 10 grudnia 2022 3 minuty czytania

Webinar. Sieć idealna – dla każdej firmy

Duży biznes to zwykle ten zdecentralizowany, i to niezależnie od branży. Gdy jednak przyjrzymy się wymianie informacji między oddziałami firmy, okaże się, że problemy mogą wynikać niekoniecznie z dużej ilości generowanych danych. Zobacz webinar: Optymalna transmisja danych – co wybrać, aby przyspieszyć rozwój Twojej firmy?


Banki i firmy ubezpieczeniowe potrzebują lokalnych placówek. Trudno wyobrazić sobie działanie w branży farmaceutycznej bez rozbudowanej sieci aptek. Gdy zastanowimy się nad logistyką, na myśl przychodzi rozproszona struktura z centrami zarządzania, powierzchniami magazynowymi i oczywiście flotami pojazdów. A wszystkie te oddziały, placówki, pracownicy terenowi i zdalni generują dane… dużo danych.

Szacuje się, że obecnie każda osoba na świecie w ciągu sekundy tworzy 1,7 MB danych, a w tym samym czasie globalnie wysłanych zostaje ponad trzy miliony e-maili. To pokazuje, przed jakim wyzwaniem firmowe sieci danych stają dosłownie w każdej sekundzie.

Ale często problem nie leży w samej ilości informacji, lecz w historii rozwoju przedsiębiorstw, ich polityce sieciowej oraz globalnych zmianach w modelu pracy. Co to oznacza w praktyce?

Chcesz dowiedzieć się więcej o transmisji danych? Obejrzyj webinar z ekspertami Orange.



Technologia powinna nadążać za biznesem


Zacznijmy od aspektu historycznego: choć biznes zwykle nie rozwija się z dnia na dzień, lecz latami, technologia wcale nie ma ułatwionego zadania w nadążaniu za jego potrzebami. Zwykle organizacja, która na początku liczyła kilkanaście oddziałów, a obecnie ma ich kilkaset, charakteryzuje się niejednorodną, a przez to w dużej mierze przestarzałą siecią korporacyjną.

Nierzadko poszczególne placówki wciąż korzystają z rozwiązań sprzed kilku(nastu) lat, często konsumenckich czy przeznaczonych dla małego biznesu. Usługi sieciowe, które na początku mogły jeszcze funkcjonować, takie jak DSL, przy dużej skali działalności stają się hamulcem dla realizacji celów przedsiębiorstwa.

Spójna sieć firmowa to bardziej efektywni pracownicy


W jaki sposób brak odpowiedniej sieci firmowej w peryferyjnej filii hamuje cele biznesowe? W raporcie „13 faktów o transformacji cyfrowej…, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o cyfryzacji” aż 52 proc. respondentów wskazało na klientocentryczność jako główny motywator wprowadzania cyfrowych innowacji.

Wyobraźmy sobie teraz placówkę, w której problemy z dostępem do sieci firmowej są na porządku dziennym, a firmowe aplikacje zwykle nie działają jak należy, co przekłada się na problemy w obsłudze klienta. Nie do pominięcia jest też wymiar czysto psychologiczny tej sytuacji: pracownicy czują się wykluczeni z głównego nurtu funkcjonowania firmy, co wpływa na nich demotywująco i tym samym obniża efektywność działania oddziału oraz jego rentowność.

Rozwiązanie jest na szczęście prostsze, niż się wydaje: należy zastąpić łącza, które nie zaspokajają aktualnych potrzeb firmy, spójną siecią korporacyjną. Taką możliwość daje Biznesowy VPN od Orange Polska, scalający wszystkie oddziały firmy w jeden ekosystem za pomocą sieci IP MPLS. Dzięki gwarantowanemu transferowi danych od 3 Mb/s do 10 Gb/s dostęp do zasobów firmy będzie na podobnym, wysokim poziomie, niezależnie od lokalizacji.

Wielu dostawców internetu dla firm? Wystarczy jeden!


Nierzadko również brak jednolitości w sieci transmisji danych związany jest z faktem, że każde rozwiązanie zapewnia inny dostawca. Przykładowo: jedna firma odpowiadała za okablowanie miedziane, inna za światłowody, a jeszcze inna za łączność bezprzewodową. Sprawa wydaje się błaha, jednak potrafi generować problemy w praktycznie każdym aspekcie związanym z administrowaniem siecią firmową:

  • w przypadku problemów technicznych pojawia się dylemat, który z dostawców powinien je rozwiązać,
  • utrudniona jest optymalizacja i priorytetyzacja transferu danych w firmie,
  • dział administracji co miesiąc musi opłacać wiele faktur za transfer danych firmowych i dodatkowe usługi z nim związane.

Dlatego dużo lepiej jest zaufać jednemu, sprawdzonemu dostawcy, który potrafi zapewnić współgrające ze sobą i działające synergistycznie usługi. Przykładem takiego idealnie zgranego duetu jest Internet Bezprzewodowy Premium w połączeniu z Hybrydowym SD-WAN od Orange Polska. Ten pierwszy zapewnia dostęp do internetu w miejscach, gdzie nie ma warunków łączności kablowej, stanowiąc zarazem łącze podkładowe dla Hybrydowego SD-WAN.

Z kolei SD-WAN umożliwia optymalne wykorzystanie firmowej infrastruktury, a przez to najwyższą wydajność aplikacji i bezpieczeństwo sieci. Oba rozwiązania w sposób naturalny integrują się ze sobą, a jeden operator i jedna faktura za usługi transmisji danych i bezprzewodowego dostępu do internetu to mniej pracy dla administracji. Same korzyści.

Zdalnie to wydajnie, ale…


Często jednak wyzwania komunikacyjne nie wynikają z jednostkowej sytuacji przedsiębiorstwa, a z globalnych trendów. Jednym z nich jest coraz większy odsetek pracowników mobilnych oraz osób chcących pracować z domu. Jak pokazuje badanie Owl Labs, aktualnie już 16 procent firm na całym świecie działa całkowicie zdalnie.

Za tym rozwiązaniem przemawiają oszczędności na firmowych powierzchniach biurowych czy wygoda pracowników, ale również benefity rozwojowe. 

Według ConnectSolutions aż 77 proc. osób, które pracowały zdalnie przynajmniej kilka razy w miesiącu, deklaruje znaczący wzrost produktywności.

Do tego dochodzi aspekt pracowników terenowych czy przedstawicieli handlowych. Jednej i drugiej grupie należy zapewnić takie rozwiązania transmisji danych w firmie, które zapewnią im nie tylko wydajność, ale również bezpieczeństwo komunikacji. Jak ważna jest wydajność dla pracownika mobilnego?

Kluczowa – według danych Cisco ponad 80 proc. łącznego ruchu w sieci jest generowane przez wideo, a wideorozmowy stają się dominującym medium komunikacji pracowników poza fizycznymi lokalizacjami firmy. Zarówno w przypadku pracy mobilnej, jak i zdalnej mogą pomóc takie usługi jak Prywatny APN w Orange, dający szybki i bezpieczny dostęp do danych i aplikacji firmowych. (Tutaj możemy dać link do artykułu o pracy zdalnej).

Które rozwiązania będą zatem najlepsze dla Twojej firmy, z uwzględnieniem jej historii, struktury i planów na przyszłość? W znalezieniu odpowiedzi pomoże Ci nasz przewodnik Mapa sieci Orange – Jak odnaleźć najszybszą drogę do idealnej sieci firmowej.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Cykl videocastów: Porozmawiajmy o chmurze

    Cykl videocastów: Porozmawiajmy o chmurze
    Cykl videocastów: Porozmawiajmy o chmurze
    Multimedia 12 stycznia 2024

    Multimedia zPolecane

    Chmura obliczeniowa, Cloud Computing, dane w chmurze – te wyrażenia bardzo zyskują na popularności. Dziś z chmury korzystają miliony firm […]

  • Podcast z Marcinem Sikorskim. Internet rzeczy, czyli po prostu 4Z

    Podcast z Marcinem Sikorskim. Internet rzeczy, czyli po prostu 4Z
    Podcast z Marcinem Sikorskim. Internet rzeczy, czyli po prostu 4Z
    Multimedia 7 sierpnia 2023

    Multimedia

    IoT to fundament nowoczesnych inteligentnych miast, inteligentnych domów, a także nowoczesnych, inteligentnych fabryk. Pozwoli także na realizację wieloletniego marzenia ludzkości, […]

  • 10 zasad bezpieczeństwa mobilnego przedsiębiorcy

    10 zasad bezpieczeństwa mobilnego przedsiębiorcy
    10 zasad bezpieczeństwa mobilnego przedsiębiorcy
    Firma online, Multimedia 21 czerwca 2023

    Firma online Multimedia

    Czasem wystarczy chwila nieuwagi podczas podróży służbowej czy odpisywania na e-mail w kawiarni, by stracić bezcenne firmowe dane, nierzadko razem […]

  • Podcast. Agata Rzędowska o sposobach oszczędzania energii w firmie

    Podcast. Agata Rzędowska o sposobach oszczędzania energii w firmie
    Podcast. Agata Rzędowska o sposobach oszczędzania energii w firmie
    Multimedia 23 maja 2023

    Multimedia

    Tym razem w cyklu #cyfroweewolucje mówimy o oszczędzaniu energii w firmach – to wciąż elektryzujący temat. Nasz gość ma na […]