Bezpieczna sieć

Chcemy, aby korzystanie z najnowszych technologii było proste i wolne od zagrożeń.

Korzystanie z nowoczesnych i coraz bardziej interaktywnych mediów stało się codziennością. Ochrona i bezpieczeństwo w internecie i innych mediach elektronicznych oraz przygotowanie do świadomego korzystania z nich, jest jednym z głównych aspektów społecznej odpowiedzialności Orange Polska jako dostawcy

kompleksowych rozwiązań telekomunikacyjnych. W aspekcie Bezpiecznej sieci szczególnie ważne są dzieci i młodzież, które wychowują się, uczą i bawią przy użyciu nowoczesnych narzędzi komunikacji. Ważne, aby korzystając z nich były bezpieczne.


Tło społeczne

Dbanie o bezpieczną sieć to przede wszystkim przedsięwzięcia udostępniania i popularyzacji zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z form nowoczesnej komunikacji. Wraz z rozwojem nowych technologii i szybko zmieniających się trendów, w internecie pojawiają się stale nowe formy zagrożeń i niepokojące zjawiska, takie jak cyberprzemoc, niekontrolowane zakupy przez internet, uzależnienia od internetu czy serwisów społecznościowych.

Dlaczego temat jest istotny dla Orange?

Edukacja klientów i zapewnianie im bezpieczeństwa w korzystaniu z naszych usług jest naturalną konsekwencją rozwoju oferowanych przez firmę rozwiązań. Ważne dla nas jest nie tylko pokazanie zagrożeń związanych z nowymi mediami, ale przede wszystkim wskazanie, w jaki sposób można ich uniknąć. • rozwińBezpieczne dziecko w sieci

  Jednym z najważniejszych celów Orange Polska jest bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie i przygotowanie młodych ludzi do świadomego korzystania z nowych mediów. Dlatego edukujemy dzieci, młodzież, a także ich rodziców i nauczycieli w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu oraz nowych technologii.


  Dzieci i młodzież

  Z internetu korzystają zarówno starsze, jak i młodsze dzieci. Dlatego wraz z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę tworzymy platformy dostosowane do potrzeb różnych grup wiekowych pod wspólnym hasłem link otwiera się w nowym oknieBezpiecznie Tu i Tam. Proponujemy zróżnicowane formy edukacji na temat zagrożeń w Internecie na kilku portalach.

  link otwiera się w nowym oknieNecio.pl – strona dla przedszkolaków, które rozpoczynają swoją przygodę z internetem, oferująca:

  • Gry i zabawy edukacyjne, które wprowadzają dzieci w zagadnienia związane z bezpiecznym korzystaniem z sieci

  link otwiera się w nowym oknieSieciaki.pl – portal dla uczniów podstawówek, na którym znaleźć można m. in.:

  • Sposoby bezpiecznego korzystania z sieci i porady dla najmłodszych
  • Zagrożenia w Internecie
  • Dostęp do szeregu materiałów multimedialnych, konkursy tematyczne

  link otwiera się w nowym oknieNumanuma.pl – portal i magazyn skierowany do gimnazjalistów szczególnie zainteresowanych siecią i technologiami, który spełnia rolę m.in.:

  • Przewodnika po aktualnych trendach i rozwiązaniach w internecie
  • Bazy najważniejszych wyzwań związanych z bezpieczeństwem online

  Młodzi internauci mają również dostęp do katalogu najlepszych bezpiecznych stron internetowych poprzez bezpieczną przeglądarkę internetową dla dzieci link otwiera się w nowym oknieBeSt.pl

  Aby lepiej odpowiadać na potrzeby dzieci w sieci udostępniamy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę bezpłatny telefon zaufania 116 111 oraz stronę internetową link otwiera się w nowym okniewww.116111.pl, gdzie dzieci i młodzież uzyskują pomoc i radę w trudnej sytuacji, np. zagrożenia w sieci czy cyberprzemocy. Telefon działa od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-22.00.

  Dzieci i MłodzieżMateriały edukacyjne znajdziesz tu.


  Rodzice i opiekunowie

  link otwiera się w nowym oknieInternetowy kurs dla rodziców Bezpiecznie Tu i Tam powstał, aby pomóc opiekunom w zwiększeniu bezpieczeństwa młodych internautów. Uczestnicy kursu dowiadują się jak unikać zagrożeń w Internecie i jak rozmawiać o nich z dzieckiem, jak odpowiednio zabezpieczyć urządzenia i jak reagować, gdy coś niepokojącego zdarzy się w sieci. Dzięki multimedialnej formie, filmom i animacjom, zdobywanie wiedzy jest proste i atrakcyjne. Kurs jest bezpłatny i przeznaczony do samodzielnej realizacji.

  Dzięki współpracy z link otwiera się w nowym oknieFundacją Dajemy Dzieciom Siłę powstała platforma link otwiera się w nowym okniee-learningowa z bezpłatnymi lekcjami o bezpiecznym internecie m.in. dla rodziców. Na portalu można odnaleźć treści dotyczące poszczególnych zagadnień związanych z zagrożeniami online oraz edukacją dziecka w zakresie bezpiecznego korzystania z sieci.

  Dla osób dorosłych udostępniamy wraz z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę bezpłatną linię telefoniczną 800 100 100 oraz stronę internetową link otwiera się w nowym okniewww.800100100.pl, gdzie opiekunowie dzieci i młodzieży uzyskują pomoc i radę w sytuacji zagrożenia w sieci. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-18.00.

  Fundacja Orange i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oddały do dyspozycji rodziców narzędzie, które wspiera opiekunów w dbaniu o bezpieczeństwo dzieci w sieci. BeSt to bezpłatna, łatwa w nawigacji przeglądarka bezpiecznych stron internetowych dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Zawiera setki serwisów przyjaznych najmłodszym. Przeglądarkę BeSt można łatwo zainstalować na komputerach domowych, jak i w szkołach, bibliotekach, domach kultury czy kawiarenkach internetowych. Od niedawna przeglądarka link otwiera się w nowym oknieBeSt.pl obsługuje urządzenia mobilne z systemem Android.

  Wszystkich rodziców, którzy chcą zadbać o bezpieczeństwo w interencie zapraszamy do wspólnej zabawy z dzieckiem. Fundacja Orange stworzyła prostą grę, która uczy bezpiecznych zachowań w sieci. Gra przeznaczona jest dla 2-4 osób i jest przystosowana dla dzieci w wieku od 7 lat.
  Wydrukuj wybrane plansze, potnij je na karty i zagraj ze swoim dzieckiem. Instrukcję znajdziesz na jednaj z kart.
  link otwiera się w nowym oknieGra w formacie A4
  link otwiera się w nowym oknieGra w formacie A3

  Rodzice i opiekunowieMateriały edukacyjne znajdziesz tu.


  Profesjonaliści i nauczyciele

  Osobom pracującym na co dzień z dziećmi polecamy platformę e-learningową, która powstała dzięki naszej współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Platforma oferuje kursy e-learningowe dla profesjonalistów. Dostępne są tam również liczne materiały dydaktyczne, które ułatwią rozmowę z dziećmi na te tematy i pozwolą skuteczniej nauczać podstaw bezpiecznego korzystania z mediów. Na platformie znajdują się scenariusze zajęć, informacje o konferencjach i seminariach, a także o ofercie szkoleniowej i wiele innych treści, które wspierają dorosłych w zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa w sieci.

  Przygotowaliśmy link otwiera się w nowym okniezestaw materiałów edukacyjnych dotyczący bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie z podziałem na różne zagrożenia i problemy, które dotyczą najmłodszych w sieci.

  Pomoc i wsparcie dla profesjonalistów, których dzieci doświadczają zagrożeń online udzielana jest pod numerem 800 100 100 w Telefonie dla Rodziców i Nauczycieli. Orange Polska udostępnia tą bezpłatną linię i wspiera serwis link otwiera się w nowym okniewww.800100100.pl. Infolinia dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 do 18.00.

  Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę uruchomiła przy wsparciu Fundacji Orange ogólnopolski program certyfikowania placówek edukacyjnych, realizujących politykę ochrony dzieci przed przemocą i cyberprzemocą link otwiera się w nowym oknieChronimy Dzieci.

  Orange włącza w program link otwiera się w nowym oknieBezpiecznie Tu i Tam swoich pracowników - wolontariuszy i we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę opracował dla nich materiały edukacyjne i scenariusze zajęć. Wolontariusze prowadzą w szkołach lekcje o bezpiecznym korzystaniu z internetu.

  Profesjonaliści i nauczycieleMateriały edukacyjne znajdziesz tu.

 • rozwińBezpieczeństwo informatyczne

  Nad bezpieczeństwem użytkowników naszych usług czuwa grupa specjalistów, która na bieżąco reaguje na zagrożenia i wspiera klientów korzystających z internetu. Zespół posiada prestiżowy certyfikat branżowy CERT (Computer Emergency Response Team), potwierdzający najwyższą jakość organizacji obszaru zarządzania incydentami bezpieczeństwa teleinformatycznego. Jest też członkiem FIRST (Forum of Incident Response and Security Teams) – czołowej organizacji zrzeszającej tego typu zespoły z całego świata.

  Eksperci link otwiera się w nowym oknieCERT Orange Polska współpracują z innymi operatorami telekomunikacyjnymi w zakresie bieżącej walki z zagrożeniami w sieci, a także wypracowywania standardów tej współpracy i wymiany informacji.


  link otwiera się w nowym oknieNa naszej stronie zamieszczone są informacje i porady na temat bezpiecznej konfiguracji komputera, zasad korzystania z internetu, a także opisy i odnośniki do narzędzi oraz oprogramowania dotyczącego bezpieczeństwa. Za ich pomocą można sprawdzić stan zabezpieczeń swojego komputera, a także wybrać i zainstalować wiele przydatnych programów, m.in. antywirus, antyspam, firewall, czy dowiedzieć się, jak odzyskać skasowane dane, bądź zabezpieczyć je przed nieautoryzowanym dostępem.

  Na łamach bloga Orange można znaleźć artykuły opisujące różne aspekty bezpieczeństwa teleinformatycznego. Współpracujemy z czołowymi dostawcami rozwiązań bezpieczeństwa z całego świata, nierzadko korzystając z urządzeń przed udostępnieniem ich do sprzedaży.

 • rozwińBezpieczeństwo danych

  Jesteśmy administratorem danych osobowych naszych klientów i pracowników. Dlatego tak ważne jest dla nas ich bezpieczeństwo.

  Dbamy też o ochronę innych danych osobowych, które zostały nam powierzone.


  W firmie został powołany Administrator Bezpieczeństwa Informacji, który odpowiada za dostarczanie oraz nadzorowanie wdrożenia strategii, polityki i standardów ochrony danych osobowych. Współpracuje on z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych (GIODO) przy prowadzeniu postępowań administracyjnych, zgłasza i aktualizuje zbiory danych osobowych w rejestrze GIODO.

  Zespół podległy Administratorowi Bezpieczeństwa Informacji przeprowadza regularne prewencyjne kontrole w zakresie przetwarzania danych osobowych. Pozwala to skutecznie identyfikować ewentualne nieprawidłowości i wprowadzać działania naprawcze oraz wyjaśniające.


  Opracowaliśmy „Politykę bezpieczeństwa danych osobowych Orange Polska S.A.”. Dbamy o to, aby nasi pracownicy i współpracownicy mieli pełną wiedzę na temat obowiązujących przepisów prawa, a także naszych wewnętrznych zasad związanych z procesem przetwarzania danych osobowych.

  Na każdym etapie gromadzenia i przetwarzania danych dbamy o obowiązek informowania klienta o celu i zakresie ich przetwarzania, źródle pozyskania, prawie dostępu, możliwości ich poprawiania, a także zasadach udostępniania.

 • rozwińBezpieczne produkty i usługi

  W przypadku firmy telekomunikacyjnej kwestie związane z odpowiednim zabezpieczeniem danych milionów klientów, zapewnieniem bezpiecznego korzystania z usług, czy rzetelną informacją o urządzeniach telekomunikacyjnych, są niezwykle istotne dla rozwoju biznesu i przełamywania barier w korzystaniu z dobrodziejstw cyfrowego świata.

  Dlatego społeczną odpowiedzialność rozumiemy bardzo szeroko, nie tylko jako restrykcyjne traktowanie norm w zakresie bezpieczeństwa, ale też edukację naszych klientów w zakresie bezpiecznego korzystania z nowych technologii.


  Dbamy o to, by wszystkie aparaty telefoniczne miały wykonane odpowiednie testy. Bezpieczeństwo ich użytkowania jest weryfikowane w procesie badań zgodności z tzw. zasadniczymi wymaganiami.

  link otwiera się w nowym oknieE-bezpieczeństwo
  Pakiety bezpieczeństwa renomowanej firmy McAfee, które zabezpieczą Twój komputer i sieć domową – w tym zabezpieczą Twoje dziecko przed zagrożeniami z sieci. Tylko kilka złotych miesięcznie za pakiety o wartości rynkowej 100-150 zł (licencja roczna)!

  link otwiera się w nowym oknieBezpieczny Starter
  To produkt, dzięki któremu Twoje dziecko bezpiecznie korzysta z Internetu w telefonie oraz może mieć stały kontakt z rodzicem, nawet przy braku środków na koncie.

  Orange udostępnia szereg usług zwiększających bezpieczeństwo klientów w korzystaniu ze swoich usług:

  link otwiera się w nowym oknieUbezpieczenia
  W trosce o naszych klientów i ich bezpieczeństwo stworzyliśmy szeroką gamę ubezpieczeń, np.: ubezpieczenia na życie, od nieszczęśliwych wypadków, ochrona z tytułu hospitalizacji, ochrona wyświetlacza, ubezpieczenia dzieci, majątku i sprzętu domowego, dzięki którym poczujesz się naprawdę bezpiecznie.

  link otwiera się w nowym oknieGeolokalizacja
  Chcesz wiedzieć, czy Twoje dziecko jest bezpieczne lub gdzie jest Twoje auto? Skorzystaj z prostych i tanich rozwiązań opartych o geolokalizację proponowanych przez Orange.

  link otwiera się w nowym oknieBezpieczeństwo domu
  Stały monitoring domu z możliwością zdalnego zarządzania np. za pomocą smartfona.

  Dwie usługi do wyboru:

  link otwiera się w nowym oknieInteligentny dom - zaawansowane rozwiązania, które pomogą Ci zadbać o Twój spokój (np. czujniki dymu, zalania, ruchu, otwarcia drzwi i okien); monitoruj,

  co dzieje się w Twoim domu (kamera internetowa) i zarządzaj zdalnie urządzeniami np. za pomocą smartfona.Baza wiedzy Bezpieczna sieć

Integracja cyfrowa

Chcemy, aby każdy mógł korzystać z możliwości cyfrowego świata, niezależnie od umiejętności, miejsca zamieszkania, wieku czy sprawności.

Nowe technologie zmieniają nas i społeczności, w których żyjemy. Istotne jest, aby każdy miał możliwość uczestniczenia w tym ważnym procesie. Dlatego staramy się zapewnić dostęp do nowoczesnych technologii także na obszarach słabiej rozwiniętych ekonomicznie.

Oferujemy usługi dostępne dla wszystkich klientów, także tych z niepełnosprawnościami czy starszych, pokazujemy jak mądrze i efektywnie korzystać z możliwości cyfrowego świata.


Tło społeczne

Cyfryzacja odgrywa istotną rolę w społecznym i gospodarczym rozwoju kraju. Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu oznacza dla nas niwelowanie barier społecznych w dostępie do wiedzy, kultury i edukacji zdobywanej dzięki nowym technologiom. Wśród najbardziej narażonych na ten problem są osoby mniej zamożne, starsze, z niepełnosprawnościami, słabiej wykształcone oraz mieszkańcy terenów wiejskich. Oprócz barier ekonomicznych w dostępie do społeczeństwa cyfrowego, istotną rolę odgrywają kwestie społeczne, takie jak brak kompetencji i umiejętności czy negatywne nastawienie do nowoczesnych technologii.

Dlaczego temat jest istotny dla Orange?

Chcemy, aby wszyscy nasi klienci (nienależnie od wiedzy, umiejętności, sprawności czy miejsca zamieszkania) mogli w pełni korzystać z możliwości, jakie dają im nowe technologie i usługi. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu zmieniamy życie ludzi i społeczności na lepsze. • rozwińDostępna infrastruktura

  Dostępna infrastruktura jest ważnym elementem budowy społeczeństwa informacyjnego. Nowoczesne i szybkie łącza zmieniają życie całego regionu, usprawniają działanie firm i instytucji, wspierają rozwój gospodarczy i społeczny.


  Szerokopasmowa sieć w regionach

  Aktywnie angażujemy się w budowę sieci internetowej z wykorzystaniem funduszy unijnych. Wspólnie z Urzędami Marszałkowskimi zbudowaliśmy sieci szkieletowe w woj. lubuskim i pomorskim, obejmujące tzw. obszary wykluczone cyfrowo. Wybudowane sieci są neutralne technologicznie i otwarte, co oznacza, że gwarantujemy pełny dostęp do nich zainteresowanym operatorom.

  Jesteśmy aktywni również w zakresie budowy sieci szerokopasmowej w Polsce Wschodniej. Równolegle z realizacją inwestycji prowadzimy akcje informacyjno-edukacyjne na temat możliwości, jakie daje nowa sieć.

  link otwiera się w nowym oknieDowiedz się więcej o sieciach szerokopasmowych.


  Lepsza sieć dzięki współpracy

  Dzięki współpracy z Polską Telefonią Cyfrową, operatorem sieci T-Mobile od 2011 roku korzystamy nawzajem ze swoich radiowych sieci dostępowych. Wspólnie powołaliśmy firmę NetWorkS!, która jest pierwszą i największą w Polsce firmą zajmującą się planowaniem, budową i obsługą współdziałających sieci radiowych.

  Takie zarządzanie i rozbudowa infrastruktury obu operatorów to dla klientów polepszenie zasięgu i jakości sieci oraz dostępu do najnowszych technologii.

 • rozwińDostępne produkty i usługi

  Chcemy, aby każdy klient, niezależnie od wiedzy, wieku czy sprawności mógł korzystać z ofertowanych przez nas produktów i usług. Dążymy do tego, aby technologia była dostępna

  dla wszystkich oraz pomagała aktywnie uczestniczyć w życiu codziennym, rozwijaniu swoich pasji i zainteresowań.


  Orange bez barier

  Spośród naszych salonów wytypowaliśmy ponad 150 placówek, które przystosowaliśmy do potrzeb klientów z niepełnosprawnościami. Staraliśmy się, aby takie miejsca znalazły się w każdym mieście na prawach powiatu, w którym znajdują się Salony Sprzedaży Orange.

  W naszej ofercie wyodrębniliśmy usługi i udogodnienia, które mogą być najkorzystniejsze z punktu widzenia osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Systematycznie pracujemy też nad dostępnością naszej strony internetowej.

  Więcej informacji w zakładce link otwiera się w nowym oknieOrange bez barier


  Udogodnienia dla seniorów

  Klienci indywidualnych powyżej 70 roku życia szybciej i w prostszy sposób łączą się z doradcą infolinii *100 (usługi mobilne) i uzyskują skuteczną pomoc. Aby ułatwić Seniorom połączenie z doradcą uprościliśmy dla nich ścieżkę kontaktu. Na infolinii klient słyszy krótki komunikat dotyczący tematów rozmowy bez konieczności przechodzenia przez rozbudowane menu Self Service. Tym specjalnym standardem obsługi „mogą być również objęci klienci, którzy nie ukończyli 70 lat, ale z różnych przyczyn potrzebują obsługi według specjalnych standardów – np. osoby z niepełnosprawnościami, mające trudności z komunikacją

  Seniorzy obsługiwani są przez dedykowaną grupę doradców, którzy dokładają wszelkich starań, aby nie tylko skutecznie załatwić sprawę Klienta, ale prowadzić rozmowę w przyjazny sposób, aby starsza osoba nie czuła się onieśmielona czy zakłopotana słysząc niezrozumiałe techniczne terminy. Od kwietnia 2015 roku dedykowana obsługa seniorów wprowadzona została także dla usług stacjonarnych.

  Dodatkowym udogodnieniem dla osób starszych jest możliwość otrzymywania wszystkich drukowanych dokumentów i faktur powiększoną czcionką.


  Dedykowane usługi i aplikacje

  link otwiera się w nowym oknieTelefoniczna Opieka to usługa przyjazna seniorom, osobom mieszkającym samotnie, a także chorym lub niepełnosprawnym. Jej użytkownik staje się podopiecznym Centrum Operacyjno-Alarmowego oraz otrzymuje specjalny aparat telefoniczny z przenośnym urządzeniem, które może mieć zawsze przy sobie. Karta informacyjna, którą wypełnia, zawiera wszystkie niezbędne informacje dotyczące stanu zdrowia oraz kontakty do osób bliskich i sąsiadów.

  Wystarczy użyć przycisku SOS na urządzeniu lub aparacie, aby automatycznie połączyć się z konsultantem Centrum Operacyjno-Alarmowego, który zależnie od sytuacji udzieli wsparcia lub wezwie niezbędną pomoc: zawiadomi rodzinę, przyjaciół bądź odpowiednie służby ratunkowe.

  link otwiera się w nowym oknieWięcej o usłudze Telefoniczna opieka


  b-Link – aplikacja, która umożliwia osobom całkowicie unieruchomionym korzystanie z komputera. Pozwala, za pomocą mrugnięć oczu, nawigować stronami www, używać myszy i klawiatury. Do tej pory ze stron internetowych Orange aplikację pobrało już ponad dwadzieścia tysięcy osób.

  link otwiera się w nowym oknie: B-linkDo ściągnięcia bezpłatnie

  Colourcall – aplikacja na telefon, która pozwala użytkownikowi zidentyfikować osobę dzwoniącą lub nadawcę wiadomości SMS przez odpowiedni kolor wyświetlany na telefonie. Skierowana jest do osób niesłyszących lub z wadą słuchu.

  link otwiera się w nowym oknie: Colour CallDo ściągnięcia bezpłatnie

 • rozwińEdukacja cyfrowa

  Aby w pełni wykorzystywać możliwości, jakie dają nowoczesne technologie, musimy się nauczyć jak mądrze i efektywnie z nich korzystać. Dlatego kluczowe znaczenie dla procesu integracji i przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu ma podnoszenie kompetencji cyfrowych dzieci, młodzieży, dorosłych oraz starszych.


  Partnerstwa na rzecz cyfrowej integracji

  Aby lepiej planować nasze działania na rzecz edukacji cyfrowej dzieci i młodzieży i rozumieć, jak młodzi ludzie korzystają z internetu i multimediów przeprowadziliśmy badanie link otwiera się w nowym oknieKompetencje cyfrowe młodzieży w Polsce.

  Rozumiemy, że integracja cyfrowa to temat ważny dla naszego społeczeństwa, dlatego chętnie współpracujemy z innymi. Należymy do Koalicji Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ link otwiera się w nowym oknieDojrz@łość w sieci.

  Jesteśmy sygnatariuszem Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych Polaków, które zostało powołane z inicjatywy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w Polsce.


  Programy edukacyjne Fundacji Orange

  Fundacja Orange przez swoje projekty zachęca do zdobywania wiedzy, udziału w kulturze oraz integrowania społeczności lokalnych przy umiejętnym wykorzystaniu internetu i technologii. Wiele z tych programów opiera się na mechanizmie grywalizacji.

  Sam dostęp do internetu czy telefonu to dopiero początek. Aby te usługi przełożyły się na rozwój społeczności lokalnych, użytkownicy muszą wiedzieć, jak korzystać z nich w sposób twórczy. Dlatego tak ważna jest dla nas edukacja cyfrowa dzieci i rozwijanie ich kompetencji cyfrowych.

  Programy edukacyjne Fundacji Orange:


  Fundacja Orange przygotowała również materiały edukacyjne dla seniorów link otwiera się w nowym oknieABC Internetu, aby przekonać ich, że korzystanie z komputera i internetu może być użyteczne i proste.


  MegaMisja

  MegaMisja to program nowoczesnej edukacji, którego głównym celem jest podnoszenie cyfrowych kompetencji nauczycieli świetlic szkolnych oraz dzieci w wieku 6-10 lat. W formie przyjaznych gier i zabaw, dzieci m.in.: poznają zasady bezpiecznego internetu i nowych mediów, uczą się jak rozpoznawać zagrożenia w sieci i dowiadują się: czym jest cyberprzemoc. Honorowymi ambasadorami programu są: aktorka teatralna i filmowa Magdalena Kumorek oraz autor bestsellerowych książek dla dzieci Grzegorz Kasdepke.

  Więcej o programie: www.megamisja.plBaza wiedzy Integracja Cyfrowa

Badania

Badania pokazują zakres kompetencji cyfrowych dzieci, młodzieży i seniorów w sieci. Orange pomaga tym grupom osób, by w sposób świadomy, kreatywny i bezpieczny korzystały z Internetu.

Inspiracje

Orange inspiruje społeczności lokalne do wspólnego korzystania z nowych technologii. Zainspiruj się i wykorzystaj pomysły w Twojej wsi lub mieście.

Grywalizacja

Mechanizmy występujące w grach mogą posłużyć do angażowania i aktywizowania uczestników różnych przedsięwzięć. Sprawdź jak grywalizacja może uatrakcyjnić Twój projekt.

Edukacja

Znajdziesz tu materiały potrzebne do edukacji cyfrowej. Dzięki nim możesz nauczyć swoich najbliższych korzystania z nowych technologii. Wiemy jak ważna jest edukacja dzieci i seniorów, by mogli być częścią cyfrowego świata.

Czyste środowisko

Chcemy realizować nasze cele biznesowe z poszanowaniem zasad ekologii w harmonii ze środowiskiem.

Nie pozostajemy obojętni na globalne wyzwania dotyczące ochrony środowiska naturalnego i jego zasobów. Jako dostawca usług teleinformatycznych możemy w znaczący sposób przyczynić się do zmniejszenia niekorzystnego wpływu biznesu

na środowisko, dlatego włączamy do swojej działalności biznesowej wszelkie formy aktywności na rzecz podnoszenia świadomości ekologicznej i szacunku do środowiska naturalnego.


Tło społeczne

Wyzwaniem dla branży telekomunikacyjnej jest zaspokojenie rosnących potrzeb na nowe usługi przy jednoczesnym ograniczaniu zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych. Intensywny rozwój oznacza także szybkie starzenie się produktów, co stawia branżę przed problemem utylizacji wycofywanych z użytku urządzeń i zachęca do myślenia o ekoefektywności.

Dlaczego temat jest istotny dla Orange?

Poszanowanie środowiska naturalnego jest wpisane w działanie Orange. Jako globalny operator mamy wiążące zobowiązanie, aby przyczyniać się do zapobiegania zmianom klimatu, optymalizować procesy zarządzania odpadami i dostarczać eko-odpowiedzialne rozwiązania dla naszych klientów. W ramach działań redukujących nasz ślad środowiskowy ograniczamy zużycie energii, wprowadzamy segregacje odpadów oraz promujemy postawy ekologiczne wśród pracowników. • rozwińRecykling urządzeń mobilnych

  Recykling

  Odkupimy Twoje stare używane telefony. Mogą być niesprawne i pochodzić od innego operatora. Nie muszą mieć ładowarek ani opakowań. Mogą być pozbawione kart pamięci, a ich przesyłka jest darmowa.

  Twoje telefony są zbyt stare lub zniszczone, żeby je sprzedać? Wyceń je w naszym serwisie internetowym. Jeżeli nawet realnie nie mają wartości, będziesz mieć możliwość wygodnego pozbycia się ich w legalny sposób. Prosimy Cię tylko o zakup koperty – koszt przesyłki bierzemy na siebie.

  Dodatkowo, w przypadku zakupu nowych urządzeń, w każdym z naszych salonów sprzedaży możesz zostawić swój stary sprzęt elektroniczny – telefon komórkowy, telefon stacjonarny, tablet czy modem.

  link otwiera się w nowym oknieZobacz ile warte są Twoje stare telefony


  Wymień stary telefon na rabat

  W 2015 roku w wybranych salonach Orange uruchomiliśmy program Buy Back. Przynosząc do jednego z 52 salonów firmowych Orange stary, działający telefon komórkowy, możesz uzyskać rabat na nowy smartfon, tablet czy modem.

  Każdy używany sprawny telefon jest wyceniany przez konsultanta, a w ramach rozliczenia wymieniany na kupon rabatowy do wykorzystania przy zakupie nowego urządzenia.

  Wartość rabatu zależy od oszacowanej wartości telefonu i jest wielokrotnością 50 złotych. Z kuponu rabatowego możesz skorzystać samodzielnie lub przekazać go dowolnej osobie.

  Dzięki programowi Buy Back dajemy zużytym komórkom nowe życie i zmniejszamy ilość niebezpiecznych elektro-odpadów na wysypiskach śmieci.


  Ekoszkoły

  Ekoszkoły to akcja, w ramach której szkoły zbierają niepotrzebne telefony komórkowe i wymieniają je na nagrody – sprzęt sportowy, pomoce edukacyjne, artykuły biurowe lub książki.

  Jesteśmy partnerem Ekoszkół od 2014 roku, dzięki czemu przyczyniamy się do kształtowania właściwych nawyków ekologicznych młodych ludzi.


  Odnawianie urządzeń

  Odświeżone przez nas urządzenia działają jak nowe. W naszym sklepie internetowym, obok nowych telefonów, sprzedajemy także te odnowione. Możesz je przejrzeć online i kupić bez wizyty w salonie. Mają aktualne oprogramowanie i dołączona jest do nich 12 miesięczna gwarancja.

  Ponadto, po wygaśnięciu umowy, odnawiamy modemy, routery i tym podobne urządzenia telekomunikacyjne. Dzięki temu produkty, które mogą być dalej wykorzystywane, są ponownie wprowadzane na rynek.

  Wszystkie elementy produktów, nawet zwrócone kartonowe opakowania, są poddawane recyklingowi.

  link otwiera się w nowym oknieZobacz odnowione telefony w naszym sklepie internetowym

 • rozwińEkologiczne produkty i usługi

  E-faktura

  Już ponad 61% klientów Orange Polska otrzymuje co miesiąc fakturę w formie elektronicznej, zamiast tradycyjnego papierowego dokumentu. Decydując się na e-fakturę, zyskują oni dodatkowe korzyści, np. rabat na abonament czy niższą opłatę aktywacyjną przy zakupie wybranych usług. Mogą też przyłączyć się do akcji ekologicznej budowania schronień dla nietoperzy.

  Działamy aktywnie na rzecz rozpowszechniania e-faktury w Polsce. W ramach koalicji „Wybieram e-fakturę”, której koordynatorem jest Konfederacja Lewiatan, a patronat sprawują Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Gospodarki oraz UNEP, zachęcamy inne firmy do stosowania elektronicznej wersji dokumentów.


  Usługi ekologiczne

  Branża telekomunikacyjna może wywierać pozytywny wpływ na środowisko, ograniczając emisję gazów cieplarnianych, oferując usługi zastępujące papierowe formy komunikacji czy przesyłania dokumentów.

  Dzięki wykorzystaniu telekonferencji i wideokonferencji, elektronicznego obiegu pism, internetowych zakupów, e-usług, e-faktury oraz kompleksowych systemów teleinformatycznych dla administracji i przedsiębiorstw sprawiamy, że działania proekologiczne, mające na celu poszanowanie środowiska naturalnego, znajdują swoje zastosowanie w życiu codziennym.

  Dzięki naszym usługom także inne firmy, instytucje czy organizacje mogą stać się bardziej ekologiczne. Wiele z nich z powodzeniem korzysta z wideokonferencji, umożliwia swoim pracownikom pracę przez internet lub telefon, a zamiast papierowych dokumentów, korzysta z wersji elektronicznych.


  Eko-rating

  W celu budowania świadomości ekologicznej naszych klientów, publikujemy dane dotyczące wpływu telefonów komórkowych na środowisko. Metodologia oceny ekologicznej została opracowana przez Grupę Orange przy wsparciu BIO Intelligence Service i World Wide Fund for Nature (WWF).

  Prezentowany system pomiaru wpływu telefonów komórkowych na środowisko jest wypełnieniem zobowiązań Orange w ramach przyjętej strategii społecznej odpowiedzialności w zakresie dbałości o środowisko naturalne.


  Wpływ telefonów na środowisko naturalne

  W ramach systemu prezentowane są wskaźniki oceny wpływu telefonów komórkowych, znajdujących się w ofercie Orange Polska, na środowisko naturalne. Każdy terminal jest oceniany przy pomocy trzech wskaźników, które mierzą jego wpływ na środowisko naturalne w trakcie całego okresu użytkowania telefonu oraz świadczą o wpływie procesu produkcyjnego czy materiałów użytych do jego wykonania na środowisko.

  Wskaźniki są prezentowane w specyfikacji technicznej każdego telefonu komórkowego widocznego na stronie link otwiera się w nowym oknieorange.pl. Dzięki temu można wybrać produkt nie tylko na podstawie jego cech funkcjonalnych i specyfikacji technicznych, ale także biorąc pod uwagę jego wpływ na środowisko.


  Wskaźniki oceny wpływu telefonów na środowisko

  Emisja CO2
  mierzy ilość gazów cieplarnianych emitowanych podczas głównych etapów cyklu życia telefonu (produkcja, transport, użytkowanie, recykling)

  Ochrona bogactw naturalnych
  mierzy ilość zasobów nieodnawialnych lub metali szlachetnych (złoto, srebro, cyna) w składzie telefonu

  Eko-odpowiedzialny projekt
  projekt, którego wyznacznikiem jest ograniczone wykorzystanie niebezpiecznych substancji (związków chemicznych, które w niesprzyjających warunkach podczas użytkowania lub recyklingu mogłyby stanowić zagrożenie dla ludzi lub środowiska), identyfikowanie źródeł pochodzenia rzadkich metali (złoto, srebro, cyna, tantal), możliwości naprawy produktu oraz wykorzystanie surowców wtórnych


  Innowacje ekologiczne

  W firmie realizujemy pilotażowy projekt Orange OZE (Odnawialne Źródła Energii), który ma na celu sprawdzenie, czy instalacje odnawialnych źródeł energii sprawdzą się przy zasilaniu urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej w polskich warunkach klimatycznych. Obecnie prowadzone są testy urządzeń m.in. paneli fotowoltanicznych. Instalacja OZE pozwoli też na oszacowanie oszczędności, jakie niesie za sobą wytwarzanie własnej „zielonej energii”.

  Zamontowane instalacje zasilają urządzenia sieciowe testowane w laboratoriach Orange Labs. Docelowo projekt ma na celu przygotowanie nowej oferty dla klientów Orange w ramach usługi Inteligentny Dom, która zoptymalizuje zużycie energii przez wykorzystanie jej odnawialnych źródeł tj. panele fortowoltaniczne, turbiny wiatrowe, odpowiednie jej przetwarzanie i magazynowanie.

  Zmiany klimatyczne i ograniczanie zasobów naturalnych uświadomiły nam konieczność stworzenia inteligentnych sieci energetycznych (smart energy networks), które mogą skutecznie zarządzać zarówno tradycyjnymi, jak i odnawialnymi źródłami energii.

 • rozwińZarządzanie środowiskiem

  Przykładamy coraz większą wagę do minimalizowania naszego wpływu na środowisko – ograniczamy zużycie energii elektrycznej, wprowadzamy segregację odpadów, zachęcamy do lepszego gospodarowania papierem. Chcemy, aby Orange Polska był firmą, która promuje postawy ekologiczne i angażuje swoich pracowników w ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko.


  Efektywne gospodarowanie zasobami naturalnymi

  W Orange monitorujemy zużycie energii i innych zasobów, zwłaszcza wody oraz papieru, a także emisję dwutlenku węgla związaną z naszą działalnością. Największy wpływ na wzrost emisji CO2 ma zużycie energii elektrycznej oraz pośrednich źródeł energii – gazu, węgla, oleju. Jako nowoczesna firma telekomunikacyjna staramy się, aby używane przez nas technologie były przyjazne środowisku. Kilka lat temu zapoczątkowaliśmy w firmie projekt Green IT, którego celem jest zwiększanie efektywności obszaru IT, przy jednoczesnym ograniczaniu zanieczyszczenia środowiska i zmniejszeniu konsumpcji zasobów naturalnych.

  Green IT obejmuje ekoefektywne podejście w centrach danych, wykorzystanie technologii chmurowej, tworzenie aplikacji pod kątem maksymalnej efektywności, m.in. w konsumpcji energii czy metod drukowania, a także wirtualizację i wszystkie inne technologie, które wpływają na zwiększenie wydajności infrastruktury. Projekt Green IT obejmuje zaplecze informatyczne, środowisko techniczne w serwerowniach i biuro.


  Ekologiczne formy transportu

  Zachęcamy też pracowników do ekologicznego stylu życia. W naszym intranecie funkcjonuje serwis ochrony środowiska, gdzie publikowane są informacje o prowadzonych projektach. Promujemy ekologiczne formy transportu, np. carpooling – wspólne podróżowanie pracowników do/z pracy. Promujemy spotkania on-line zamiast delegacji służbowych. Pracownicy mogą korzystać z połączeń telekonferencyjnych i wideokonferencyjnych. Dla pracowników udostępniliśmy 5 samochodów elektrycznych wraz ze stacjami ładowania.

  Mogą oni wykorzystywać je do podróży służbowych na terenie Warszawy. Ponadto 30 najlepszych handlowców Orange Polska otrzymało nowoczesne auta hybrydowe. W ramach promowania ekologicznego stylu jazdy zarówno samochodami służbowymi, jak i prywatnymi, podejmujemy działania mające na celu edukację pracowników w tym zakresie (warsztaty stacjonarne, teoretyczna nauka eko-jazdy na symulatorach).


  Efektywne zarządzanie odpadami

  Stosujemy procedury mające na celu ograniczanie naszego wpływu na środowisko naturalne. W firmie działają zespoły ds. środowiska, które kontrolują infrastrukturę, poziom emisji CO2, organizują szkolenia. Współpracujemy z wojewódzkimi inspektorami ochrony środowiska, stosujemy się do wydawanych zaleceń i wyników kontroli. W następstwie działalności firmy powstają odpady przemysłowe, takie jak zużyty sprzęt elektroniczny, baterie i akumulatory, kable oraz słupy telegraficzne.

  Ich utylizacja odbywa się pod ścisłą kontrolą. Współpracujemy tylko z takimi odbiorcami, którzy w pełnym zakresie przejmują odpowiedzialność za dalsze postępowanie z przekazanymi im odpadami (zbiórka, transport, odzysk lub unieszkodliwianie) oraz potrafią udokumentować poszczególne etapy, jakim poddawane są odpady od podmiotu wytwarzającego, do podmiotu unieszkodliwiającego.

 • rozwińSieć komórkowa a fale radiowe

  Sieć komórkowa Orange Polska wykorzystuje wyłącznie sprawdzone i bezpieczne dla wszystkich użytkowników techniki łączności bezprzewodowej. Spełnia też wszystkie europejskie oraz znacznie bardziej rygorystyczne normy krajowe dotyczące poziomów pól elektromagnetycznych. Emisja tych pól wokół wszystkich naszych stacji bazowych i nadawczych nie przekracza dopuszczalnych limitów ustalonych w polskich przepisach, co oznacza, że w miejscach dostępnych dla ludności nie przekracza wartości: 0,1 W/m2.

  Wszystkie telefony komórkowe dostępne w ofercie Orange Polska odpowiadają standardom emisji ustalonym przez Międzynarodową Komisję Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP). Dbamy o to, by przechodziły odpowiednie testy, a bezpieczeństwo ich użytkowania jest weryfikowane w procesie badań zgodności z tzw. zasadniczymi wymaganiami.

  Wszystkie urządzenia mobilne w ofercie Orange Polska są bezpieczne dla zdrowia i posiadają dołączoną informację o wartości współczynnika SAR, która zawsze jest mniejsza od ustalonych limitów bezpieczeństwa (poniżej 2 W/kg). Współczynnik absorpcji swoistej energii (SAR) dla telefonu komórkowego oznacza maksymalny poziom fal radiowych, jakiemu może być poddany użytkownik w trakcie rozmowy.

  Informację o wartości współczynnika SAR można znaleźć w instrukcji obsługi (specyfikacji technicznej) telefonu dołączanej przez producenta, ale także w wymaganiach technicznych telefonów znajdujących się w ofercie Orange na stronie link otwiera się w nowym oknieorange.pl.


  Fale radiowe a zdrowie

  Fale radiowe są elementem o fundamentalnym znaczeniu dla działalności Orange jako operatora sieci telekomunikacyjnej – bez nich nie działałaby ani nasza sieć, ani telefony, które dostarczamy.

  Aby dowiedzieć się więcej na temat telefonii komórkowej oraz poznać wskazówki dotyczące użytkowania telefonu komórkowego, zajrzyj na stronę: link otwiera się w nowym okniewww.ondes-radio.orange.com/plCiekawy zespół

Chcemy tworzyć kulturę współpracy, w której wszyscy pracownicy czują się szanowani, swobodnie realizują cele zawodowe i życiowe pasje.

Kluczem do sukcesu każdej firmy są jej pracownicy. Orange Polska to ponad 18 tys. osób w całym kraju. Dla nas społeczna odpowiedzialność zaczyna się wewnątrz firmy, a jej podstawą są relacje z pracownikami.

Dużą wagę przywiązujemy do tego, aby zapewnić im równe traktowanie, jasne kryteria oceny i awansu, a także umożliwić im wszechstronny rozwój, możliwość realizacji swoich pasji oraz zainteresowań. Ważna jest dla nas etyka w biznesie.


Tło społeczne

Orange Polska jest największym pracodawcą pośród firm telekomunikacyjnych. Standardy i zasady obowiązujące w firmie nie mają jedynie wewnętrznego znaczenia. Przekładają się one na relacje między Orange Polska, a zewnętrznymi partnerami firmy oraz na cały rynek telekomunikacyjny. Jako najstarsza firma w tej branży w Polsce, dziedzicząca infrastrukturę i operacje Telekomunikacji Polskiej, Orange Polska wykształciło wielu specjalistów, którzy dziś tworzą całe profesjonalne zaplecze tego rynku w naszym kraju.

Dlaczego temat jest istotny dla Orange?

Dla każdej firmy wyzwaniem jest zapewnienie jak najatrakcyjniejszych warunków i wysokich standardów pracy. Chcemy, aby wszyscy nasi pracownicy, nienależnie od wieku, poglądów, pochodzenia, niepełnosprawności czy sytuacji rodzinnej, czuli się swobodnie, byli szanowani, realizowali cele zawodowe i życiowe pasje. • rozwińPrzyjazne środowisko pracy

  W Orange Polska nie zapominamy o podstawach, które pozwalają na stworzenie przyjaznego miejsca pracy. Dbamy o bezpieczeństwo pracowników, ich zdrowie i godną emeryturę. Zapewniamy profilaktykę zdrowotną, promujemy też aktywność sportową, a w trudnych sytuacjach życiowych

  oferujemy pomoc i wsparcie. Ważna jest dla nas etyka w biznesie. Wyniki cyklicznych badań opinii pracowników potwierdzają, że dobrze oceniają oni swoje miejsce pracy – 77% zespołu Orange pozytywnie ocenia firmę jako pracodawcę.


  Inspirujące miejsce pracy

  Staramy się, aby miejsce w którym pracujemy było przestrzenią dla wiecznie ciekawych.Nasza główna siedziba –Miasteczko Orange – zostało zaprojektowane zgodnie z wartościami firmy: promuje współpracę w ramach nowoczesnej cyfrowej przestrzeni, wyznaczając standardy dla naszych pozostałych lokalizacji. Stanowiska pracy zorganizowano w dużych, otwartych przestrzeniach, które sprzyjają szybkiej komunikacji i przełamywaniu barier zarówno w relacji pracownik-przełożony, jak i pomiędzy pracownikami różnych struktur organizacyjnych. Użytkownikom Miasteczka udostępniono też wiele innych przestrzeni np. nieformalne miejsca pracy czy strefy spotkań.

  Miasteczko Orange to miejsce dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (Certyfikat obiektu bez barier przyznany nam przez Fundację Integracja) oraz miejsce ekologiczne (certyfikat BREEAM).

  W dialogu z naszymi partnerami społecznymi, w ramach projektu „Przyjazne środowisko pracy”, uzgadniamy dalsze inwestycje w innych budynkach użytkowanych przez Orange na terenie Polski.


  Cyfrowe miejsce pracy

  Jako nowoczesna firma staramy się wykorzystywać nowe technologie również przez dedykowane programy kierowane do wewnątrz organizacji. Jednym z przykładów budowania przyjaznego i nowoczesnego środowiska pracy jest Digital Leadership Inside [Orange digital] – program ukierunkowany na ewolucyjne dopasowanie organizacji do zmieniającego się otoczenia.

  Na co dzień pracujemy w środowisku cyfrowym. Podpisanie listy obecności, rozliczanie faktur, planowanie urlopu, załatwianie szeregu spraw administracyjnych

  (rezerwowanie miejsca parkingowego czy zamówienie kuriera) oraz tych związanych z bezpieczeństwem (wydawanie przepustek) odbywa się bez korespondencji papierowej.

  Osobna grupa funkcjonalności to aplikacje o charakterze komunikacyjnym i społecznościowym. Komunikator Lync umożliwia m.in. przeprowadzanie telekonferencji czy wideokonferencji. Posiadamy też serwis społecznościowy Orange Plazza, który funkcjonuje globalnie.


  Dodatkowe świadczenia

  Naszym pracownikom oferujemy dobrą ofertę socjalną oraz bogaty pakiet świadczeń dodatkowych.

  Zapewniamy im pełną obsługę medyczną w kilkudziesięciu oddziałach Grupy Lux Med i CM LIM oraz 1500 placówkach partnerskich. Zapewniamy też możliwość specjalnego urlopu na leczenie sanatoryjne. Jest to dodatkowy urlop płatny traktowany jak wypoczynkowy.

  Pracownicy, uprawnieni członkowie ich rodzin, a także emeryci i renciści mogą korzystać z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz Centralnych Funduszy: Mieszkaniowego, Wypoczynku i Pomocy Społecznej.

  Pracownicy mogą również liczyć na finansowanie imprez sportowych, turystycznych i kulturalnych z Centralnego Fundusz Sportu, Turystyki i Kultury, a także z karty FitProfit.

  Pracownicy Orange Polska mogą też uczestniczyć w Pracowniczym Programie Emerytalnym (PPE). Jest to największy fundusz pracowniczy w Polsce, zarówno pod względem wartości aktywów, jak i liczby członków.

 • rozwińEdukacja i rozwój pracowników

  Prowadzimy wiele programów szkoleniowych, których celem jest rozwój kompetencji i odpowiednie przygotowanie pracowników do realizacji strategicznych wyzwań firmy.

  Nasi pracownicy podnoszą kwalifikacje specjalistyczne, językowe, mają możliwość skorzystania z dofinansowania nauki na studiach wyższych i podyplomowych, w tym MBA.


  Oferta szkoleń

  W naszych szkoleniach powszechnie wykorzystujemy e-learning. W ofercie mamy ponad 5,5 tys. produktów elektronicznych, a wśród nich interaktywne szkolenie dotyczące etyki, społecznej odpowiedzialności biznesu czy zasad niedyskryminacji.

  Naszym pracownikom i partnerom oferujemy Internetowy Portal Edukacyjny, z którego można korzystać również poza miejscem pracy.

  W firmie prowadzimy też Szkoły Profesjonalne, dające możliwości doskonalenia zawodowego i rozwoju kompetencji. Nauczycielami w tych szkołach są eksperci z firmy.

  Aby propagować jednolite standardy zarządzania w Grupie Orange, uruchomiliśmy międzynarodowy program rozwojowy Orange Campus, oferowany wszystkim menedżerom Orange Group.

  Jego założenia oparto w dużej mierze na modelu rozwoju przez dzielenie się doświadczeniami. Orange Campus ma trzy międzynarodowe ośrodki szkoleniowe: w Polsce, Francji, Hiszpanii. Podczas szkoleń duży nacisk kładziemy na styl zarządzania, podkreślamy znaczenie jakości relacji międzyludzkich, dobrej komunikacji, współpracy, koncentrowania się na jakości usług dla naszych klientów, a także przyjaznej atmosfery codziennej pracy.

  Odchodzącym z firmy pracownikom zapewniamy możliwość szkoleń w zakresie aktywnego poszukiwania pracy, autoprezentacji czy przygotowywania dokumentów aplikacyjnych. W procesach zmian organizacyjnych w firmie aktywnie uczestniczą doradcy z Centrum Rozwoju Kompetencji, którzy biorą udział w grupowych sesjach informacyjnych oraz indywidualnych spotkaniach z pracownikami odchodzącymi z firmy.


  Dla studentów

  Orange Polska wspiera rozwój młodych ludzi jako przyszłych pracowników. Nasza firma postrzegana jest jako dobry pracodawca wśród młodego pokolenia.

  Głównym programem skierowanym do środowiska akademickiego jest „Szósty Zmysł”. W ramach naszego projektu na uczelniach w całym kraju odbywają się prezentacje firmy, prowadzone są warsztaty, konkursy kreatywnych rozwiązań, wyłaniani są Ambasadorzy – aktywni studenci, którzy mają m.in. możliwość odbycia stażu w Orange Polska.

  Rezultaty 5. edycji programu to: 56 uczelni partnerskich, 176 Ambasadorów i 172 warsztaty, w których udział wzięło 3000 młodych ludzi.

  Studenci mogą także zapoznać się z firmą przez uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych w ramach Ogrodów Innowacji i innowacyjnych projektach Open Middleware Community.

  link otwiera się w nowym oknieWięcej o programach dla studentów

 • rozwińZarządzanie różnorodnością

  Zarządzanie różnorodnością jest kluczowym elementem polityki personalnej Orange Polska. Wierzymy, że kompleksowe podejście do tego tematu przekłada się na codzienną pracę, motywację i zaangażowanie naszych pracowników, a także pozwala budować nam przewagę konkurencyjną na rynku pracy w Polsce.

  Podejmując w firmie konkretne działania z zakresu zarządzania różnorodnością, Orange Polska przyczynia się do większej integracji społecznej, zwalczania stereotypów i wzrostu tolerancji – budujemy otwarte społeczeństwo zarówno dla nas, jak i przyszłych pokoleń.


  Polityka zatrudnienia

  W ramach zarządzania różnorodnością, szczególną uwagę zwracamy na równy dostęp do stanowisk, bez względu na płeć czy wiek. W naszej procedurze zatrudnienia, w części dotyczącej rekrutacji, dodaliśmy specjalną klauzulę o obowiązku rekomendowania kandydatury osób obojga płci na wszystkie stanowiska.

  Istotnym wyzwaniem jest dla nas promowanie aktywności zawodowej kobiet, ich rozwoju zawodowego i zwiększenia

  liczby obejmowanych przez nie stanowisk kierowniczych. Dlatego w tym obszarze postawiliśmy sobie konkretne cele, takie jak utrzymanie do 2015 roku udziału kobiet na stanowiskach menedżerskich na poziomie 35 % oraz wzrost do 65% stanowisk sukcesorów z przynajmniej jedną kobietą w grupie TOP 350.


  Zdrowie na tak

  Działaniem, które pomaga nam budować atmosferę współpracy i szacunku do każdego pracownika jest program Zdrowie na tak, skierowany do osób z niepełnosprawnościami. Zapewniamy im wsparcie w uzyskaniu orzeczenia oraz w codziennym funkcjonowaniu w pracy. W ramach programu, pracownicy, którzy dostarczą pracodawcy orzeczenie o niepełnosprawności, mogą skorzystać

  z dodatkowego pakietu usług medycznych. Odpowiadamy również na pytania i wątpliwości menedżerów związane z zarządzaniem osobami z niepełnosprawnością. Dokładamy wszelkich starań, aby być pracodawcą otwartym na wszystkich pracowników, których kompetencje mogą przyczyniać się do rozwoju naszej organizacji.


  Karta Różnorodności

  Potwierdzeniem wagi, jaką przywiązujemy do tematu różnorodności jest fakt, że jesteśmy nie tylko sygnatariuszem ,ale też opiekunem link otwiera się w nowym oknieKarty Różnorodności (ang. Diversity Charter) w Polsce. Treść polskiej wersji Karty była tworzona w ramach grup roboczych z udziałem przedstawicieli firm, administracji oraz organizacji pozarządowych. Ważnym elementem tych prac były konsultacje z przedstawicielami organizacji reprezentujących interesy różnych grup społecznych, np. osób niepełnosprawnych, starszych, rodziców, mniejszości seksualnych czy religijnych.

  Zarówno Karta, jak i sam tytuł Opiekuna, jest dla nas zobowiązaniem do promowania zasad różnorodności, a także motywatorem do ciągłego rozwoju i samodoskonalenia naszej firmy.

  Jesteśmy aktywnym członkiem Rady Różnorodności działającej przy Konfederacji Lewiatan. Braliśmy też udział w 2 edycjach badania Barometr Różnorodności wskaźnikiem link otwiera się w nowym oknieDiversity Index.

 • rozwińWolontariat pracowniczy

  Wśród nas jest wielu ludzi wrażliwych społecznie, którzy chętnie i bezinteresownie dzielą się swoją wiedzą oraz dobrą energią z innymi.

  To nasi wolontariusze. W 2014 roku ponad 3 tys. osób pracowało pro bono w różnego rodzaju programach edukacyjnych i pomocowych.


  Dzięki programowi wolontariatu firmowego umożliwiamy naszym pracownikom realizację potrzeb i planów, wykorzystywanie talentów oraz zainteresowań, a także dajemy poczucie satysfakcji z bezinteresownego niesienia pomocy innym.

  Wolontariusze mogą angażować się w projekty realizowane przez Fundację Orange – dotyczą one edukacji cyfrowej najmłodszych (warsztaty „Bezpieczny Internet”), seniorów (warsztaty „ABC Internetu”), czy organizowania przyjaznych, kolorowych świetlic w szpitalach dziecięcych („Bajkowy Kącik”).

  Pracownicy mogą także występować o granty pozwalające zrealizować ich własne pomysły w społecznościach, których potrzeby sami znają najlepiej. Wolontariat pracowniczy realizowany jest również w kontekście innych wydarzeń i działań Orange Polska, np. Orange Warsaw Festival. Promujemy też cyfrowy wolontariat pracowniczy prowadzony za pośrednictwem internetu, w ramach projektu e-wolontariat.

  link otwiera się w nowym oknieWięcej o wolontariacieBaza wiedzy Ciekawy zespół

Wolontariat pracowniczy

W wolontariat pracowniczy w Orange zaangażowanych jest ponad 3 tysiące pracowników, uczą oni m.in. dzieci jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami dot. wdrażania programów wolontariatu w firmach.