Technologie

HSUPA

jest uzupełnieniem technologii HSPA. Często urządzenia obsługujące HSPA i HSUPA określane są jako obsługujące technologię HSPA.
HSUPA umożliwia wysyłanie danych z prędkością do 1,9 Megabita na sekundę. Użytkownik wyposażony w modem obsługujący HSUPA, automatycznie uzyskuje większą szybkość wysyłania, jeśli znajduje się w zasięgu tej technologii.



HSPA

to najnowsza technologia umożliwiająca mobilny dostęp do Internetu określana czasem terminem 3.5G. Dzięki praktycznemu wykorzystaniu tej technologii możliwe jest osiąganie prędkości, które były do tej pory zarezerwowane dla stacjonarnego i szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Technologia ta umozliwia w tej chwili pobieranie danych do 7.2 Megabita na sekundę, a w późniejszym okresie nawet do 14.4 Mbps. Wysyłanie danych odbywa się z prędkością do 384 kbps

Użytkownik będący w zasięgu tej technologii automatycznie uzyskuje większą szybkość połączenia bez potrzeby wprowadzania jakichkolwiek zmian w istniejących ustawieniach.



3G (UMTS)

jest to przyszłość komunikowania się, nie tylko głosowego ale także przesyłania danych. Technologia trzeciej generacji, będąca naturalną ewolucją sieci GSM, diametralnie poprawiająca parametry transmisji danych i umożliwiająca świadczenie dotychczasowych uslug w lepszej jakości.. Dzięki zastosowaniu kompletnie nowych technologii możliwe stało się znaczne zwiększenie prędkości przesyłania danych dwukrotnie w stosunku do technologii EDGE oraz 4 krotnie w stosunku do GPRS. Technologia UMTS umożliwia przesyłanie danych z maksymalną prędkością 364 kbps do terminala (downlink) i 64 kbps z terminala (uplink).
W przypadku korzystania z tej technologii użytkownik użytkownik będąc w zasięgu UMTS będzie korzystał z najszybszego dostępu, jeśli jednak znajdzie się w miejscu bez zasięgu zostanie automatycznie przełączony do najlepszej dostępnej opcji.
Korzystanie z sieci 3G umożliwi także korzystanie z dodatkowych usług jak Wideo Rozmowy, Wideo Konferencje a także sciąganie plików muzycznych i multimedialnych prosto na terminale, bez potrzeby posiadania komputera oraz wiele innych niedostępnych wcześniej usług.



EDGE (E-GPRS)

jest to szybka transmisja danych poprzez telefonii komórkowej. Porównując ją do znanej dobrze transmisji GPRS, jest to jej 2-krotnie przyśpieszony następca. Technologia EDGE oferuje średnią prędkość transmisji danych 100 kbit/s i maksymalną 240 kbit/s. Obie technologie są ze sobą w pełni kompatybilne, a przełączanie się terminali pomiędzy transmisją EDGE i GPRS odbywa się całkowicie płynnie.
Użytkownik automatycznie uzyskuje większą szybkość połączenia bez potrzeby wprowadzanie jakichkolwiek zmian w istniejących ustawieniach. Sposób oraz wysokość taryfikacji są pozostają takie same, jak w wypadku GPRS.
Angielskie rozwinięcie skrótu brzmi Enhanced Data rates for GSM Evolution i oznacza "Podwyższone prędkości transmisji dla rozwoju GSM". Jednakże często używa się także skrótu E-GPRS, gdzie "E" oznacza "enhanced", czyli w tym przypadku "rozszerzony".
EDGE jest dostępny na większości terenu w Polsce - ponad 84% populacji jest w jego zasięgu. Każdy abonent Orange może z niej już korzystać, pod warunkiem, że ma uruchomioną jakąkolwiek usługę pakietowej transmisji danych. Aby skorzystać z usługi wymagane jest posiadanie telefonu lub karty modemowej do komputera obsługujących tą technologię.



GPRS

Pierwszy rodzaj pakietowej transmisji danych dla sieci komórkowych wykorzystujący sposób taryfikacji w oparciu o ilość przesłanych danych, a nie czas połączenia. GPRS jest dostępny wszędzie tam, gdzie jest zasięg Orange.
Angielskie rozwinięcie skrótu brzmi General Packet Radio Service i oznacza "powszechną usługę pakietowej transmisji radiowej"
Każdy abonent Orange, który posiada telefon obsługujący transmisję danych GPRS lub EDGE, może z niej już korzystać, pod warunkiem, że ma uruchomioną jakąkolwiek usługę pakietowej transmisji danych. Aby skorzystać z usługi wymagane jest tez posiadanie telefonu lub karty modemowej do komputera obsługującą tą technologię.



WLAN

jest technologią radiowego przesyłania danych na małe odległości (do 100 metrów). Jest to technologia spoza świata telefonii komórkowej, jednak bardzo przydatna wszystkim osobom często podróżującym, a wyposażonym w laptopy. Umożliwia podłączenie się w miejscu, gdzie jest punkt dostępowy oraz w obrębie kilkudziesięciu metrów wokół niego do sieci Internet. Miejsce lub teren, gdzie możliwe jest podłączenie do Internetu nazywamy Hotspotem. Orange, zauważa, że potrzeby użytkowników telefonów komórkowych oraz laptopów są zbieżne - oczekują szybkiej transmisji danych będąc w podróży. Taką korzyść daje tylko Hotspot. Dlatego też Orange oferuje jedną z największych w Polsce sieci punktów z WLAN o nazwie Orange Hotspot .
Aby skorzystać z usługi wymagany jest komputer (laptop lub komputer kieszonkowy) z modułem WLAN. Więcej informacji o usłudze Hotspot Orange oraz technologii WLAN można uzyskać na stronie www.orange.pl/hotspot