Menu główne

Jak chronić sprzęt przed burzą?

DrukujEXPORTUJ PDF

Rodzaj urządzeniaWyjęcie wtyczki
z gniazdka 230V
Odłączenie przewodu elefonicznego
lub koncentrycznego
od modemu
Odłączenie anten zewnętrznych
Modem ADSL/VDSL (np. Livebox, Orange FunBox lub inny)taktaknie dotyczy
Modem do internetu dostarczanego po kablu konentrycznym
(np.: Technicolor TC7210)
taktaknie dotyczy
Terminal światłowodowy ONTtaknie dotyczynie dotyczy
Dekoder IPTV
(np. Sagemcom WHD80)
taknie dotyczytak
Dekoder SAT
(np. Sagemcom WHD80)
taknie dotyczytak
Komputer PC lub laptoptaknie dotyczytak*
Sprzęt RTVtaknie dotyczytak
Sprzęt AGDtaknie dotyczynie dotyczy

* - jeżeli komputer jest wyposażony w kartę telewizyjną

Podstawa zabezpieczenia urządzeń elektronicznych takich jak: router sieciowy, modem , sprzęt RTV, komputer PC) przed przepięciami powodowanymi przez wyładowania atmosferyczne to:

  • prawidłowo wykonana instalacja odgromowa obiektu budowlanego, uwzględniająca ochronę układów antenowych (DVB-T, DVB-S i innych)
  • prawidłowo wykonana instalacja elektryczna obiektu budowlanego, wyposażona w ochronniki przepięciowe klasy B lub C

Ochronnik przepięciowy klasy B (typu 1)

Ochronnik przepięciowy klasy B jest elementem instalacji elektrycznej budynku. Najczęściej instaluje się go w rozdzielnicy głównej budynku.

Ma on za zadanie ograniczyć napięcie wywołane przepięciem w sieci elektrycznej do napięcia poniżej 4kV.

Ochronnik przepięciowy klasy C (typu 2)

Ochronnik przepięciowy klasy C jest elementem instalacji elektrycznej budynku. Najczęściej instaluje się go w rozdzielnicy obwodowej, np. w szafce elektrycznej w mieszkaniu.

Ogranicza on napięcie do wartości poniżej 1,5kV.

Ochronnik przepięciowy klasy D (typu 3)

Ochronnik przepięciowy klasy D instaluje się na zakończeniu linii elektrycznej - bezpośrednio przed urządzeniem, które chcemy zabezpieczyć (np.: router, modem, urządzenie RTV, komputer PC).

Ten rodzaj ochronnik najczęściej jest urządzeniem przenośnym.

Do prawidłowego funkcjonowania takiego ochronnika niezbędne jest, aby instalacja elektryczna była wyposażona co najmniej w ochronnik klasy B (zalecany ochronnik klasy C).

Listwy przeciwprzepięciowe

Urządzenia podłączone do listwy przeciwprzepięciowej podczas burzy nie są do końca bezpieczne, gdyż zabezpieczają urządzenia do nich podłączone jedynie przed przepięciami indukowanymi, o ile te przepięcia nie będą zbyt duże. Nie ochronią jednak sprzętu przed bezpośrednim wyładowaniem (w sytuacji, gdy nastąpi przeskok iskry, zniszczeniu ulegnie zarówno listwa, zasilacz UPS, jak i podłączony sprzęt). Wyjątkiem od tej sytuacji są listwy spełniające wymagania stawiane ochronnikom przepięciowym klasy C i D.

Listwę przepięciową warto jest podłączyć do zasilania za pośrednictwem ochronnika przepięciowego klasy D. Pozwoli to na zabezpieczenie przed przepięciami pochodzącymi z sieci elektrycznej wszystkich urządzeń zasilanych z listwy. Należy pamiętać jednak o tym, że wyładowania mogą dotrzeć do chronionego urządzenia od strony innych instalacji np. instalacji antenowej lub telefonicznej / DSL.

Brak dodatkowego zabezpieczenie tych dróg przenikania przepięć, naraża na uszkodzenia pozostałe urządzenia połączone do listwy lub bezpośrednio połączone z sobą (np. drukarka połączona przewodem USB z komputerem wyposażonym w kartę telewizyjną wpiętą do instalacji antenowej, router - dekoder satelitarny połączone przewodem LAN, itp.).

Pamietaj!

Nawet najlepsze i najdroższe ochronniki lub listwy przeciwprzepięciowe nie ochronią w pełni urządzenia przed uszkodzeniem spowodowanym przez wyładowanie atmosferyczne. Jeśli chcesz mieć pewność, że w czasie burzy z urządzenie nie zostanie uszkodzone, odłącz je od instalacji.

Czy powyższe informacje są dla Ciebie wystarczające?