Jakie są rodzaje transmisji danych?

DrukujEXPORTUJ PDF

Twoje urządzenie może korzystać z różnych rodzajów transmisji danych, w zależności od tego, w zasięgu której z nich aktualnie się znajduje. Zasięg wybranej technologii możesz w każdej chwili sprawdzić na stronie zasieg.orange.pl

  • GPRS (ang. General Packet Radio Service) to pierwszy rodzaj pakietowej transmisji danych dla sieci komórkowych, gdzie opłaty zależą od ilości przesłanych danych, a nie od czasu połączenia. Zasięg GPRS dostępny jest wszędzie tam, gdzie jest zasięg Orange. Prędkość maksymalna przesyłania danych w tej transmisji wynosi 56 kb/s.
  • EDGE (ang. Enhanced Data Rates for Global Evolution) – szybka pakietowa transmisja danych, w przypadku której opłaty zależą od ilości przesłanych danych, a nie od czasu połączenia. Maksymalna prędkość przesyłania danych jest dwukrotnie wyższa niż w przypadku technologii GPRS i wynosi do 247 kb/s. Jeśli korzystasz z transmisji EDGE, na Twoim smartfonie pojawi się znaczek E w górnym pasku na wyświetlaczu.
  • UMTS (ang. Universal Mobile Telecommunications System) - to technologia trzeciej generacji, która działa dzięki zintegrowanemu połączeniu sieci komórkowej i satelitarnej. Jeśli Twój smartfon znajdzie się w zasięgu tej technologii, możesz liczyć na szybszą transmisję danych, możliwość prowadzenia wideo-rozmów, szybsze wysyłanie i odbieranie plików muzycznych i multimedialnych. Zawsze, gdy znajdziesz się w zasięgu technologii UMTS, na Twoim smartfonie pojawi się znaczek 3G.
  • HSDPA (ang. High Speed Downlink Packet Access) – jeśli jesteś w zasięgu technologii HSDPA, transmisja danych w Twoim smartfonie może osiągać maksymalną prędkość do 7,2 Mb/s. Dzięki temu pliki wysyłasz i odbierasz jeszcze szybciej. O tym, że znajdujesz się w zasięgu technologii HSDPA, na Twoim smartfonie pojawi się znaczek H lub H+
  • LTE (ang. Long Term Evolution) – to obecnie najszybsza technologia bezprzewodowej transmisji danych, która pozwala Ci na wysyłanie i odbieranie plików przy maksymalnej prędkości 75 Mb/s. Technologia LTE zapewnia większy komfort oglądania wideo, dzięki płynnej i stabilnej transmisji. Za każdym razem, kiedy znajdziesz się w zasięgu LTE, na Twoim smartfonie pojawi się znaczek LTE lub 4G.
  • CDMA (ang. Code Devision Multiple Access) – korzystanie z tej technologii daje Ci możliwość korzystania z szerokopasmowego dostępu do internetu ze stabilnym zasięgiem w całym kraju. Dzięki CDMA możesz korzystać bez przeszkód z internetu nawet tam, gdzie nie było do tej pory możliwości technicznych. Technologia ta pozwala na przesyłanie danych z maksymalną prędkością do 9,3 Mb/s.
  • WLAN (ang. Wireless Local Area Network) to bezprzewodowa sieć lokalna, a więc taka, w której połączenie między urządzeniami realizowane jest bez użycia przewodów. Technologia WLAN pozwala na połączenie z internetem do 100 metrów wokół specjalnie oznaczonych miejsc dostępowych.