montaż i ustawienie anteny satelitarnej

DrukujEXPORTUJ PDF

Rekomendujemy zlecenie prac montażowych wyspecjalizowanej firmie. Tylko to zapewni Ci wysoką jakość odbioru sygnału.


Krok 1

Przed przystąpieniem do montażu upewnij się, że w pudełku znajdują się następujące elementy zestawu instalacyjnego:

elementy czaszy antenowej

antena (średnica 80 cm)

konwerter

UWAGA!

W zestawie nie znajdują się: uchwyt do zamocowania anteny, przewód antenowy (max 30 m), wtyki typu F. Te elementy musisz nabyć we własnym zakresie.

Krok 2

Zaopatrz się w następujący zestaw narzędzi:

 • wiertarka elektryczna z udarem
 • wiertło widiowe 12 mm
 • zestaw kluczy płaskich od 10 do 17
 • zestaw kluczy nasadowych lub oczkowych od 10 do 17
 • wkrętak krzyżakowy, wkrętak płaski
 • ostry nóż
 • 4 kołki rozporowe 12 mm z wkrętami o łbach sześciokątnych
 • 4 podkładki zwykłe do ww. wkrętów
 • taśma samowulkanizująca

Krok 3

Wybierz odpowiednie miejsce do zamontowania uchwytu.

Sygnał telewizyjny nadawany jest za pośrednictwem satelity Eutelsat HotBird 13°E (13 stopni na wschód), dlatego należy wybrać miejsce montażu anteny tak, aby była skierowana prawie dokładnie na południe.

Możesz sprawdzić z której strony budunku powineneś umieścić antenę na stronie www.dishpointer.com

Czasza odbiera sygnał z kąta powyżej 27° od powierzchni ziemi. Należy zwrócić również uwagę czy sygnał, ktory będzie docierał do anteny nie będzie blokowany, np. przez wysokie drzewa, słupy itp. Częstym błędem jest montowanie anteny wewnątrz zabudowanego stropem balkonu, który zasłania 30-60% czaszy, znacznie pogarszając odbiór.

Czaszę nalezy zamontować możliwie blisko dekodera, nie dalej niż 30 m - ze względu na tłumienie przewodu połączeniowego.
Unikaj montażu anteny na dachu budynku. O ile to możliwe, zamontuj antenę w takim miejscu, do którego dostęp nie jest ograniczony.

Krok 4

Zamontuj uchwyt antenowy.

Wyznacz na ścianie 3 lub 4 punkty mocowania uchwytu (liczba punktów mocowań zależy od typu uchwytu). Uchwyt należy przymocować tak, aby założona na niego czasza nie odchylała się od pionu.

Wywierć wiertłem 12 mm otwory i przymocuj wkrętami uchwyt przyścienny. W ścianach z miękkiego materiału można zastosować wiertło 11 mm lub specjalne, właściwe dla danego materiału kołki i wkręty.

Krok 5

Zmontuj elementy zestawu.

Po przymocowaniu uchwytu skręć z elementów czaszę anteny satelitarnej. Przykręć do wysuniętego ramienia anteny konwerter skierowany kapturkiem w kierunku lustra anteny. Przygotowaną czaszę nałóż na uchwyt przyścienny i dokręć tak, żeby pozostawić możliwość poruszania nią na uchwycie w kierunku poziomym i pionowym z lekkim oporem.

Krok 6

Przygotowanie przewodu antenowego.

Na obu końcach przewodu łączącego czaszę antenową z konwerterem zamontuj złącza typu „F” tak, aby żadna żyła wewnętrzna nie miała żadnego kontaktu z oplotem i ekranem zewnętrznym.
Po przygotowaniu przewodu nakręć go na konwerter, pamiętając, aby żyła dostała się w otwór znajdujący się w środku gniazda antenowego i dokręć część ruchomą wtyku „F” na gniazdo „f” konwertera. W ten sam sposób połącz konwerter z dekoderem TV-SAT.

Krok 7

Podłączenie anteny do dekodera.

Podłącz przewód do odpowiedniego gniazda w dekoderze.

Samsung SHD 85 Sagemcom UHD 88

Krok 8

Zainstaluj dekoder zgodnie z instrukcją .

Krok 9

Włącz dekoder i sprawdź jakość sygnału satelitarnego. Jeżeli sygnał jest dobry - dokręć antenę. Jeżeli sygnał jest za słaby lub wcale go nie ma sprawdź ustawienie anteny.

Antenę możesz spróbować ustawić samodzielnie wykonując delikatne ruchy w lewo lub prawo oraz góra - dół.

Warto wiedzieć

Najlepszy odbiór zapewnia takie ustawienie anteny, aby wskaźnik poziomu sygnału wynosił -35 do -39dB.
Jeżeli występują problemy z jakością sygnału, sprawdź:

 • Rozmiar czaszy anteny - zalecamy anteny o średnicy minimum 85cm
 • Wzmocnienie konwertera - zalecamy przynajmniej 55dB
 • Przewód przyłączeniowy - zalecamy maksymalnie 30m średniej klasy przewodu koncentrycznego. W przypadku konieczności użycia dłuższego przewodu należy kupić wyższej klasy przewód. Sam przewód nie może być zgięty pod ostrym kątem, ponieważ powoduje to rozerwanie oplotu ekranującego, a w efekcie pogorszenie jakości sygnału
 • Zakłócenia - upewnij się, że w pobliżu instalacji satelitarnej nie ma żadnych źródeł zakłóceń. Jeżeli nie da się ich ominąć, trzeba zastosować przewód o wyższym współczynniku ekranowania. Średniej klasy przewody mają ~75dB
 • Połączenie dekodera z modemem. Dekoder musi być podłączony do modemu dostarczanego przez Orange. Tylko wtedy dekoder będzie zaktualizowany, co zapewnia poprawny odbiór kanałów telewizyjnych.
 • Pamiętaj też aby raz na jakiś czas wykonać skanowanie dostępnych kanałów. Więcej informacji w artykule Wyszukiwanie kanałów
Czy informacje zawarte w artykule okazały się wystarczające?
wirtualny doradcazdalny dostęp