Kiedy już prawie straciliśmy nadzieję że jeszcze w XXI wieku jakikolwiek system operacyjny Microsoftu przegoni zasłużonego Windows XP - stało się. Wystarczyło 10 lat. Według danych serwisu StatCounter, Windows 7 osiągnął niedawno poziom 40,21 proc. Popularność XP-ka zmalał natomiast do 38,64 proc. Mówimy więc o różnicy zaledwie 1,57 proc.. Na trzecim miejscu pod względem popularności jest Windows Vista, którego notowania nieubłaganie spadają. Bardzo nieznacznie, ale zawsze, rośnie Mac OSX.
 
Jeśli chodzi o polskie realia, to choć popularność Windowsa XP wciąż spada, to na przełomie sierpnia i września wciąż oscylowała w okolicy 50 proc. To nadal więcej niż skumulowany wynik rosnącej 7-ki (33,29 proc.) i spadającej Visty (13,71 proc.) jednocześnie. Windows 7 zadebiutował pod koniec 2009 roku i szybko uznany został przez użytkowników za dobry produkt.
 
XP wszedł na rynek osiem lat wcześniej - pod koniec 2001 roku. Przez kolejną dekadę wspinał się na szczyt u utrzymywał w czele najpopularniejszych systemów operacyjnych.