Polki, które grają w grupie A, w pierwszej fazie będą rywalizować z Kostaryką, Peru, Serbią, Algierią oraz z gospodyniami turnieju - Japonkami. Do drugiej fazy mundialu awansują cztery najlepsze zespoły.

Ostatnim sprawdzianem formy podopiecznych Jerzego Matlaka były dwa mecze sparingowe rozegrane z rosyjskim klubem Urałoczka Jekaterynburg. W poniedziałek w Spale Polki pokonały rywalki 3:2, ale już we wtorek musiały uznać ich wyższość przegrywając 1:3.

- Tych spotkań nie można brać bardzo poważnie, ale na pewno pokazały nam one, że do rozpoczęcia mistrzostw świata musimy jeszcze parę rzeczy poprawić, usystematyzować. Będzie na to czas w Japonii, gdzie będziemy mieli tydzień na aklimatyzację - mówi trener Jerzy Matlak.

Przeciwnikiem polskich siatkarek w pierwszym meczu mundialu (29 października) będzie Japonia. - Wszyscy wiemy, jakie są Japonki - zawsze robią wokół siebie dużo szumu, hałasu, co jest trochę deprymujące - podkreśla przyjmująca reprezentacji Polski, Aleksandra Jagieło.

- Zazwyczaj na dużych imprezach w pierwszych spotkaniach dopiero się aklimatyzujemy, a rozkręcamy nieco później, mam jednak nadzieję, że tym razem będzie inaczej i pokonamy Japonię na inaugurację mistrzostw - dodaje.

Skład polskiej reprezentacji na MŚ w Japonii:

Rozgrywające : Milena Sadurek, Joanna Wołosz Przyjmujące : Karolina Kosek, Joanna Staniucha-Szczurek, Anna Werblińska, Aleksandra Jagieło

Środkowe: Agnieszka Bednarek-Kasza, Katarzyna Gajgał, Berenika Okuniewska

Atakujące: Joanna Kaczor, Katarzyna Zaroślińska, Małgorzata Glinka-Mogentale

Libero: Mariola Zenik, Paulina Maj